Aday Öğretmenlere İki Yıla Bir Kademe

Türk Eğitim-Sen’in Milli Eğitim Bakanlığı’na ’’Aday öğretmenlere iki yıla bir kademe’’ ile ilgili talebine cevap geldi.

Aday Öğretmenlere İki Yıla Bir Kademe
07 Ekim 2019 - 17:46

Zorunlu çalışma yükümlülüğünü yerine getirmek üzere atanan öğretmenlere adaylık da dahil başarılı geçen her iki yıla bir kademe ilerlemesi hakkı verilmesi gerekmektedir. Bazı illerde adaylıkta geçen sürelerde iki yıla bir kademe ilerlemesi verilemeyeceği gerekçesi mağduriyetler yaşanmış ve yaşanan mağduriyetler sonucu Türk Eğitim-Sen’e şikayetler gelmiştir.

Türk Eğitim-Sen Milli Eğitim Bakanlığına 28.09.2019 tarihinde bir yazı göndermiş, yazıda zorunlu çalışma hükümlülüğünü getirmek üzere atanan öğretmenlere adaylık da dahil başarılı geçen her iki yıla 657 Sayılı Devlet Memurları Kanunu’nun 64. Maddesi 3. Fıkrası gereğince bir kademe ilerlemesi verilmesi için Valiliklere talimat gönderilerek öğretmenlerin mağduriyetlerinin önlenmesi hususunda talepte bulunulmuştur.

Milli Eğitim Bakanlığının Türk Eğitim-Sen’e 30.09.2019 tarih ve 18449521 sayılı cevap yazısında;

Milli Eğitim Bakanlığı Personel Genel Müdürlüğünün 13.03.2017 tarih ve 15154 sayılı yazısı ve Milli Eğitim Bakanlığı İntibak Bülteni ile, eğitim ve öğretim hizmetleri sınıfında görev yapan ve zorunlu çalışma yükümlüsü aday öğretmenlerin asaletlerinin tasdik edildiği tarihten sonra, adaylıkta geçen başarılı sürelerinin 657 Sayılı Devlet Memurları Kanunu’nun 64. Maddesi 3. Fıkrası hükmünün uygulanmasında dikkate alınmasının gerekliliği hususunda Valiliklerin bilgilendirildiği belirtilmiştir.

Bu haber 606 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum