Aday Öğretmen yetiştirme Süreci Belli Oldu

Milli Eğitim Bakanlığı'nın (MEB) ilk kez uygulayacağı "yetiştirme" programı kapsamında yeni atanan aday öğretmenler, 24 hafta boyunca danışman öğretmenleriyle sınıf içi, sınıf ve okul dışı faaliyetlere, seminerlere katıla

18 Şubat 2016 - 13:39

Milli Eğitim Bakanlığı'nın (MEB) ilk kez uygulayacağı "yetiştirme" programı kapsamında yeni atanan aday öğretmenler, 24 hafta boyunca danışman öğretmenleriyle sınıf içi, sınıf ve okul dışı faaliyetlere, seminerlere katılacak, film izleyecek, kitap okuyacak ve şehrin tarihi mekanlarını gezecek. Ankara'yı tercih eden iki aday öğretmen, Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı tarafından ağırlanarak merkez teşkilatının işleyişini öğrenecek.

Öğretmen Yetiştirme ve Geliştirme Genel Müdürü Semih Aktekin, aday öğretmen yetiştirme süreciyle ilgili ayrıntıları anlattı.

Yeni atanan 30 bin öğretmenin, bu yıl ilk kez hayata geçirilen uygulama kapsamında öğretmen niteliğini artırma politikası çerçevesinde 6 ay yetiştirme programına alınacağını belirten Aktekin, aday öğretmenlerin bugün akşama kadar, yetiştirilmek istedikleri illeri, kendi branşlarından danışmanın bulunduğu iller arasından seçeceğini ifade etti. Adayların, 10 tercih yapabileceğini ve danışman olan illerde adaylık sürecini geçirebileceğini söyleyen Aktekin, "Arkadaşlarımız gittikleri illerde, kendi alanlarından bir danışmanla 4 ay sınıf içi, okul içi ve dışı olmak üzere, haftanın 5 günü bir çalışma yapacaklar" diye konuştu. Sınıfta danışman eşliğinde 3 gün ders öncesi hazırlık, plan, materyal hazırlama gibi süreçler yaşanacağını ve danışmanının anlattığı derslerin izleneceğini belirten Aktekin, adayların okul içi çalışma kapsamında da ilgili müdür yardımcısıyla zümre ve veli toplantılarına katılacağını ve nöbet tutan danışmanla okulun işleyişini tanıyacağını dile getirdi. Okul dışı çalışma için haftanın bir gününün ayrılacağını belirten Aktekin, adayların bulunduğu şehri tanımasına dönük etkinlikler gerçekleştirileceğini ifade etti. Aktekin, aday öğretmenlerin, şehrin tarihsel, kültürel, coğrafi özelliklerini tanımasını, müzeleri, kütüphaneleri gezmesini ve mekanları eğitim amaçlı nasıl kullanabileceğini araştırmasını isteyeceklerine işaret etti. Aktekin, ayrıca öğretmen adaylarının ildeki halk eğitim, bilim, sanat ve rehberlik araştırma merkezleri, sivil toplum kuruluşları, belediyeler ve kaymakamlıkları ziyaret ederek, bunların işleyişlerini ve eğitim imkanlarından nasıl faydalanabileceklerini öğreneceğini söyledi. 

Aday öğretmenler Bakan Avcı'nın tecrübelerinden faydalanacak 


Adaylıklarını geçirecekleri il, görev yaptıkları ilden farklı ise eylüle kadar o ilde kalacaklar. Eylülde görev yapacakları ile gidip görevlerine başlayacaklar. Gittikleri yerde, kendi sınıflarının öğretmeni olarak derslerine başlayacaklar. 
Öğretmen adaylarına "İki Dil Bir Bavul" tavsiyesi Aday öğretmenlerin performans değerlendirmesinin, ilk dört aylık dönemdeki danışmanları ve okul müdürü tarafından yapacağını belirten Aktekin, öğretmenlerden bu süreçte eğitimle ilgili filmler izlemelerini ve bununla ilgili görüşlerini danışman öğretmenleriyle paylaşmalarını isteyeceklerini belirtti.

Aktekin, "Film izlemelerini, yine eğitimle ilgili çeşitli kitaplar okumalarını isteyeceğiz. Buradaki hedefimiz entelektüel birikimlerine katkı sağlamak. Örneğin doğu ve güneydoğuya giden arkadaşlarımız 'İki Dil Bir Bavul' filmini izlediklerinde belki de kendilerinden bir şey görecekler. Yine eğitimle ilgili birçok öğretmenimizin izlediği 'Ölü Ozanlar Derneği', '3 Idiots' filmleri var. Bunları izlemelerini tavsiye edeceğiz, isteyeceğiz. İzledikten sonra da izlenimlerini, duygu ve düşüncelerini yazacaklar, paylaşacaklar."

Mesleki gelişimlerin gözlenmesi için günlük tutulması istenecek 

Aday öğretmenlerden, yaptıkları faaliyetlerle ilgili günlük tutmalarını, kişisel ve mesleki gelişim dosyaları hazırlamalarını isteyeceklerini bildiren Aktekin, dosyadaki faaliyetlerin, performans değerlendirmelerinde veri olarak kullanılacağını ifade etti. İkinci dönem de aday öğretmenlerin gittikleri okulda, öğretmenler ve okul müdürü tarafından performans değerlendirmesinin yapılacağına işaret eden Aktekin, "Sayın Bakanımızın bir talimatı oldu. Onu da inşallah arkadaşlarla paylaşacağız. Aday arkadaşlarımızın tuttukları günlükler arasında 'en iyi aday öğretmen günlüğü' gibi bir yarışma yapıp, derece alan arkadaşlarımızın günlüklerinden müsaade ettikleri kısımları diğer arkadaşlarımızla da paylaşacağız" diye konuştu. Aktekin, fotoğraf yarışması düzenlemeyi de planladıklarını belirtti.

Aktekin, fotoğraf yarışması düzenlemeyi de planladıklarını belirtti. Yetiştirme süreci mart başında başlayacak Aday öğretmenlerin, tercih sistemine girdiklerinde branşlarında hangi illerde danışman olduğunu göreceğini anlatan Aktekin, adayları mümkün olduğunca ilk tercihlerine göre yerleştirmeye çalışacaklarını ifade etti. İl milli eğitim müdürleriyle danışmanlık konusunda 19 Şubat'ta toplantı yapacaklarını belirten Aktekin, haftaya pazartesi de bu danışmanlara verilecek eğitim programlarının 81 ilde açılışının yapılacağını bildirdi. Aktekin, aday öğretmenlerin yarın il emrine verileceğini, daha sonra da il milli eğitim müdürlüklerinden hangi okullarda eğitim alacaklarını öğreneceklerini belirterek, mart ayının ilk haftasında da yetiştirme sürecine başlayacaklarını söyledi. 

kaynak:kamudanhaber.com

 

FACEBOOK ÖĞRETMENLERSİTESİ GRUBUNA KATILMAK İÇİN TIKLAYIN

SİTEYE ÜYE OL BİLGİ ÖDEV ŞİİR VB. PAYLAŞ, SOHBET ET


 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Marmara Üniversitesi'ne operasyon... Polisler odalarda arama yapıyor
Marmara Üniversitesi'ne operasyon... Polisler odalarda arama...
Son Dakika... Gol kralı milli futbolcu FETÖ'den gözaltına alındı
Son Dakika... Gol kralı milli futbolcu FETÖ'den gözaltına...