İl Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şubesi ekiplerince, 21 Kasım'da 68 zanlının yakalandığı FETÖ'ye yönelik operasyon kapsamında aranan 4 zanlı daha gözaltına alındı.

Soruşturmaya ilişkin edinilen yeni bilgilere göre, gözaltındaki 72 şüpheliden bazılarının "örgüt tabanını diri tutmak" için düzenlenen sohbet toplantılarına katıldığı, aralarında meslekten ihraç edilen doktor, polis ve çeşitli meslek gruplarından memurların da olduğu öğrenildi.

Zanlılardan D. K'nin de memurların katıldığı toplantılarda "sohbet hocalığı" yaptığı öne sürüldü.

Toplantılara katılan kişilerin polis takibine yakalanmamak için internet üzerinden iletişim kurdukları ve gizlilik içerisinde hareket ettikleri, cep telefonlarını kapalı tuttukları belirlendi.

- Eski polis, aranan kişilerin yurt dışına kaçırılmasını organize etmiş

Zanlılar arasındaki meslekten ihraç edilen polis memuru R.K'nin haklarında yakalama ve tutuklama kararı bulunan örgüt üyelerini "gaybubet'' evlerinde saklanmasını ve yurt dışına kaçırılmasını organize ettiği belirlendi.

Örgüte yönelik soruşturma kapsamında; 2019'da 5 yıl hapis cezasına çarptırılan Adana'da eski bir oda başkanı M. 'nin oğlu B. 'nin de R. K'ye yardım ettiği ileri sürüldü.

TBMM ocuk İstismarının Araştırılması Komisyonu ilk ziyaretini İstanbul'a yapacak TBMM ocuk İstismarının Araştırılması Komisyonu ilk ziyaretini İstanbul'a yapacak

Emniyetteki işlemleri tamamlanarak adliyeye sevk edilen zanlılardan D. K, R. K. ve B. 'nin de arasında olduğu 10'u tutuklandı, 62'si adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı.

Polis, soruşturma kapsamında haklarında gözaltı kararı bulunan 3 zanlıyı yakalamak için çalışmalarını sürdürüyor.

- Operasyon

İl Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şubesi ekipleri, FETÖ'ye yönelik 10 aylık teknik ve fiziki takibin ardından 21 Kasım'da haklarında gözaltı kararı verilen 75 şüpheliyi yakalamak için Adana merkezli İstanbul, Ankara, Bursa, Ordu, Gaziantep ve Mersin'de belirlenen adreslere eş zamanlı operasyon düzenlemişti.

Operasyonda zanlılardan 68'i yakalanmış, adreslerde F serisi dolarlar ile örgütsel kitaplar ele geçirilmişti.