Adalet Bakanı Bekir Bozdağ tarafından 18 Ağustos 2022'de başlatılan adli sicil kaydı düzeltme ve silme taleplerinin e-Devlet'ten alınması uygulaması çerçevesinde 159 bin 60 başvuru yapıldı. 17 bin 500 sabıka kaydı silindi. Uygulamanın başladığı günden bu güne kadar 17 bin 500 adli sicil ve arşiv kaydı yasal şartları oluşturduğunun belirlenmesi üzerine silinirken, yaklaşık bin kişinin adli sicil kaydında düzeltme yapıldı.

Bursa Kuzey Marmara'da zincirleme trafik kazası 4 ölü 6 yaralı Bursa Kuzey Marmara'da zincirleme trafik kazası 4 ölü 6 yaralı

İLK 24 SAATTE 4 BİNİN ÜZERİNDE BAŞVURU

Uygulamanın ilk 24 saatinde e-Devlet'ten adli sicil kaydının silinmesine ve düzeltilmesine ilişkin 4 bin 104 başvuru alındı. Bugüne kadar ise toplam 159 bin 60 başvuru yapıldı, bu başvurulardan 131 bini karara bağlandı. Yasal şartları oluşturduğu belirlenen 17 bin 500 sabıka ve arşiv kaydı başka bir başvuruya ve evrak getirme zorunluğuna gerek duyulmadan silindi. Ayrıca bin kişinin adli sicil kaydında da düzeltme yapıldı.

ANKARA'YA GİDEREK TALEPTE BULUNMA ZORUNLULUĞU KALDIRILDI

Yeni uygulama sayesinde başvurular kısa sürede elektronik ortamda gerçekleştirildi, böylece vatandaşların farklı illerden Ankara'ya gelerek talepte bulunma zorunluluğu ortadan kaldırıldı. e-Devlet'ten yapılan başvurular, Adalet Bakanlığı Adli Sicil ve İstatistik Genel Müdürlüğünce, yeni hizmete alınan Adli Sicil Bilgi Sistemi üzerinden talepleri inceleyecek komisyonda görevli hakimlere gönderiliyor. Başvurular, hakimlerin ilk incelemesinin ardından komisyonda görüşülerek karara bağlanıyor.

E-DEVLET'TEN SABIKA KAYDI NASIL SİLİNİR

Öncelikle e-Devlet resmi internet sayfası üzerinden kimlik doğrulama işlemi gerçekleştirilir.

Sayfada çıkan arama butonuna ‘Adli Sicil Kaydı Sorgulama‘ yazılır ve arama yapılır.

Sisteme giriş yapıldıktan sonra sayfada çıkan bilgilendirme ekranının altında yer alan kutucuk işaretlenir ve işleme devam edilir.

Ardından açılan sayfadaki nüfus bilgileri girilir. Bu sayfada belgenin neden istendiği, nereye verileceği gibi sorulara da cevap verilmesi gerekiyor.

Daha sonra ise ‘Devam Et‘ butonuna basılır.

Son olarak sicil kaydına dair bilgiler bir dosya şeklinde ekranda görünür. Dosya indirebilir, yazdırabilir ya da ekran görüntüsü alınabilir.