"Açın köy okullarını ve atayın öğretmenleri!"

Öğretmen olarak atanmayı bekleyenlere yönelik açıklamalarda bulunan CHP Adana Milletvekili Dr. Müzeyyen Şevkin, çözüm önerisi olarak kapanan köy okullarının yeniden açılmasını önerdi.

"Açın köy okullarını ve atayın öğretmenleri!"
09 Temmuz 2019 - 16:58

Adana'nın Seyhan ilçesinde çeşitli ziyaretlerde bulunan CHP Adana Milletvekili Dr. Müzeyyen Şevkin, kapanan köy okullarını gündeme getirdi. TBMM Genel Kurulu'nda taşımalı eğitim sistemi ve kız çocuklarının daha çok okullaşması için birçok önerge sunan Şevkin, Kaşoba Köyü'nde kapatılan okul önünde köylüler ile birlikte açıklamalarda bulundu.

Kapatılan okulda incelemeler yapan Şevkin, 2022 yılında atanamayan öğretmen sayısının 1 milyonu geçeceğini belirtti. Öğretmen olarak atanmayı bekleyenler varken, köy okullarının kapatılmasının ve taşımalı eğitim gibi son derece sakıncalı bir sisteme geçirmesinin eğitime vurulmuş büyük bir darbe niteliğinde olduğunu vurgulayan Şevkin, her yıl fakültelerden mezun olan binlerce yeni öğretmen adaylarının işsizlikle karşı karşıya kaldığını söyledi. Öğretmenler haber kapsamında işsiz öğretmen sayısının katlanarak arttığına dikkat çeken Şevkin, çocukların ise öğretmen yokluğundan dolayı köylerinden kilometrelerce uzaklarda eğitim mücadelesi verdiğini dile getirdi.

Taşımalı eğitim sisteminin öğrenciler ve aileleri için sakıncalı, tehlikeli ve külfetli olduğunu belirten Şevkin, Milli Eğitim Bakanlığı'nın taşımalı eğitim sistemine son vermesini, atanamayan öğretmenlerin atamasını yapmasını ve kapatılan köy okullarını yeniden açmasını istedi.

Bu haber 1494 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum