Açıköğretim öğrenci Sayısı Örgün Eğitim Öğrenci Sayısının İki Katı

Son dönemlerde Açık öğretim için kayıt yaptıran öğrenciler ile birlikte açık öğretime kayıtlı öğrenci sayısı örgün eğitimin iki katına kadar çıktı.

Açıköğretim öğrenci Sayısı Örgün Eğitim Öğrenci Sayısının İki Katı
20 Aralık 2019 - 16:42

Açıköğretim öğrenci Sayısı Örgün Eğitim Öğrenci Sayısının İki Katı

    Son dönemlerde Açık öğretim için kayıt yaptıran öğrenciler ile birlikte açık öğretime kayıtlı öğrenci sayısı örgün eğitimin iki katına kadar çıktı. Bu sayı özellikle son 5 yılda yükselişe geçti. Açık öğretim içinde öğrenim gören öğrenci sayısı 4 milyona yaklaştı. YÖK tarafından verilen açık öğretimde öğrenim gören tam öğrenci sayısı 3 milyon 880 bin 931 oldu. Yine YÖK tarafından verilen sayılara göre örgün eğitime devam eden öğrenci sayısı ise 2 milyon 647 bin 86 oldu.

Son 5 Yılda Artış Gösterdi

  Örgün eğitim ile eğitim almaya devam eden öğrenci sayısı 2 milyon 647 bin 86 olarak belirlendi. Ülkemizde şu anda açık öğretim üzerinden eğitim veren 3 üniversite bulunuyor. İstanbul, Anadolu ve Atatürk Üniversiteleri ülkemizde açık öğretim dersleri veren üniversitelerdir. Bu üniversitelere yapılan kayıt sayısı son 5 yılda bir hayli artış gösterdi. Artış sebebi ile ilgili sorulara üniversite yetkilileri cevap verdi. Yöneticilere göre sınavsız olarak ikinci üniversiteye kayıt yaptırma hakkı bu sayıyı artıran en büyük neden oldu.

Her Geçen Gün Talep Artıyor

  Yüksek öğretim iş alanında bireyi ön plana çıkarak bir unsur olarak görülüyor. Bu bakımdan kariyer alanını değiştirmek isteyenler açık öğretim fakültelerine yöneliyor. Kayıtları artıran etkenlerden biri de eğitim faaliyetlerinin düşük olması olarak görülüyor. Ayrıca eğitime her yerden ulaşım sağlaması fakültelere yapılan kayıt sayısında artış sağladı.

Bu haber 424 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum

Şişli Eskort