Açıköğretim fakültesine yoğun ilgi başladı

Açıköğretim fakültesine ilgi yoğunlaştı. İşte haber detayları..

15 Eylül 2017 - 21:26

Anadolu Üniversitesi (AÜ) Rektörü  Prof. Dr. Naci Gündoğan, açıköğretim sisteminde doktor, avukat, öğretim üyesi,  bürokrasinin tepe noktalarında bulunan öğrencilerinin olduğunu belirterek, "Hayat  bir diplomaya sığmaz." dedi. 

Prof. Dr. Gündoğan, AA muhabirine yaptığı açıklamada, AÜ Açıköğretim  Sistemi bünyesinde geçen hafta başlayan sınavsız ikinci üniversite kayıtlarının  18 Eylül'e kadar süreceğini söyledi.

Bu sene özellikle ikinci üniversite kapsamında ciddi başvuru  aldıklarını dile getiren Gündoğan, şöyle konuştu:

"Geçmiş yıllarda 120-130 bin olan ikinci üniversite öğrenci kaydı, bu  sene daha ilk haftada 200 bini aştı, 300 bine yaklaşıyor. Bu, açıköğretim  sisteminin aslında hayat boyu öğrenmenin bir aracı haline geldiği anlamına  geliyor. Özellikle üniversite mezunları ve öğrenci arkadaşlarımız, açıköğretim  sisteminde, geçmişte okuyamadıkları ya da çok arzu edip de mesleki kaygılarından  dolayı gidemedikleri bölümlere ulaşabiliyor. Şu anda 55'e yakın lisans ve ön  lisans programımız var. Kayıt olmak da gerçekten çok kolay."

"Hayat bir diplomaya sığmaz"

Hızla gelişen ve değişen dünyada eğitimin her zaman ilk planda  görüldüğünü vurgulayan Gündoğan, "Şu anda tıp doktoru, avukat, öğretim üyesi,  bürokrasinin tepe noktalarında olan öğrencilerimiz var. Yeni bir alanda uzmanlık  son derece önemlidir. Artık biz açıköğretim sistemi olarak 'Hayat bir diplomaya  sığmaz' diyoruz." ifadelerini kullandı.

Açıköğretim sisteminde 7-8 bölümü aynı anda okuyan mezunları  bulunduğunu anlatan Gündoğan, şunları kaydetti:

"Yükseköğretimde, gelecek dönemde özellikle açıköğretimin bu anlamda  profilini de değiştirmeyi düşünüyoruz. Açıköğretim profiline bakıldığında  öğrencilerimizin yarısı ya başka bir bölümde öğrenci ya da mezun. Açıköğretim  sistemi 40 yıllık bir sistem. Tabii başlangıçta üniversite okuma şansı  bulamayanlar tercih ediyordu. Halen bu devam ediyor olabilir maddi nedenlerden  veya birtakım fiziki imkansızlıklardan dolayı. Sınavsız ikinci üniversiteyle  açıköğretimin profili de değişmeye başladı. Hayat boyu öğrenmenin en önemli aracı  açıköğretim sistemi oldu."

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
36 yaşındaki öğretmen tarlada ölü bulundu
36 yaşındaki öğretmen tarlada ölü bulundu
21 Kasım 2017 tarihli atama kararları
21 Kasım 2017 tarihli atama kararları