Açık Liseye Kayıt Olan Öğrenci Sayısına Dikkat Çekildi!

Öğrenci Veli Derneği İzmir Şubesi tarafından yayınlanan “2019 LGS: Sorunlar, çözüm önerileri” başlıklı raporda, Türkiye'de eğitimin dinselleştirilmesi ve piyasalaştırılması konuları vurgulandı.

Açık Liseye Kayıt Olan Öğrenci Sayısına Dikkat Çekildi!
16 Temmuz 2019 - 12:37

Öğrenci Veli Derneği (Veli-Der) İzmir Şubesi tarafından yayınlanan raporda, eğitimdeki yanlış politikaların örgün eğitimi önemsizleştirdiği dile getirildi. Raporda ayrıca, açık liseye kayıt olan öğrenci sayısının imam hatip ve meslek liselerine gitmek istemeyen öğrenciler ile birlikte artış gösterdiği kaydedildi.

LGS sınavlarının 2 senedir uygulanmakta olduğu hatırlatılan raporda, 2012 yılından itibaren uygulanmaya başlanan 4+4+4 sisteminin sonuçlarından biri olarak yaşanan örgün eğitimden kopuşu daha da hızlandırmakta olduğu belirtildi. Açık liselerdeki öğrenci sayısının 2 milyona yaklaştığı belirtilen raporda, eğitim sisteminin örgün öğretim kurumuna yerleşemeyip zorunlu olarak açık liselere kaydını yaptıran öğrencilerden hiçbir rahatsızlık duymadığı ve yoksul ailelerin çocuklarının sistemin dışına atılarak kontenjan ağırlığından kurtulma şansı yaratan safralar olarak görüldüğü ifade edildi.

Açık liselere kayıt yaptıran öğrenci sayısının artması gerekçe olarak gösterilen raporda, imam hatip veya meslek lisesine gitmek istemeyen öğrencilerin açık liselere kayıt olmasına dikkat çekildi. Milli Eğitim Bakanlığı'nın 2019 LGS kapsamında merkezi sınavla öğrenci alan 1.526 okulun 855'inin İmam Hatip Lisesi ile Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi olarak belirlediğine işaret edilen raporda, bunun LGS kontenjanlarının yarısından fazlasının imam hatip veya meslek lisesi olduğunu gösterdiği belirtildi.

Milli Eğitim Bakanlığı'nın Sorumlulukları Hatırlatıldı

Milli Eğitim Bakanlığı'nın sorumluluklarının hatırlatıldığı raporda, eğitimin kamusal bir hak olduğu ve eğitimde fırsat eşitliği olarak tanımlanan evrensel ilke gereği tüm okulların nitelikli hale getirilmesi ve her bir çocuğun istediği okulda eğitim görmesinin gereklerinin yerine getirilmesi gerektiği vurgulandı.

Sorumluluk makamlarını işgal edenlerin bir tek çocuğun bile eşitsizliğe ve haksızlığa uğratılmasını önlemekle yükümlü olduğuna dikkat çekilen raporda, eğitimin iktidarın kendi ideolojik eğilimlerinin tüm topluma egemen kılınması için kullanılacak bir araç değil; aksine çocuğun üstün yararının korunup kollanması için her bir çocuğun kendi ayırt edici özelliklerini geliştirmesini sağlayan ve yeni formlar alabilen bir kamusal hizmet alanı olduğu ifade edildi.

Bu haber 810 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum

Şişli Eskort