AÇIĞA ALMA VE İHRAÇLARDA KARIŞIKLIK DEVAM EDİYOR

Türkiye Kamu-Sen ve Türk Eğitim-Sen (TES) Genel Başkanı İsmail Koncuk, Açığa alındıktan sonra Açıkta bekleyen ve suçsuz, masum olduğu anlaşılan birçok memur ve öğretmenin bulunduğunu belirterek, “Açığa aceleyle alanlar iade etmekte neden bu kadar yavaş?” diye sordu.

10 Kasım 2016 - 18:43 - Güncelleme: 10 Kasım 2016 - 18:48

Kriterlerin mutlaka gözden geçirilmesini isteyen Koncuk, hakkaniyetli bir uygulama ortaya konulması gerektiğini belirtti. “Bu konularda uygulama birliğini Başbakanlık sağlamalıdır” diyen Koncuk, uygulama ile ilgili bir Başbakanlık genelgesi bulunmadığına dikkat çekti.
Benzer haksızlığın ihraçlarda da yaşandığını söyleyen Koncuk, “Bilhassa üniversitelerde husumete dayalı açığa alma ve ihraç işlemleri yapıldığı çok açıktır. Bu konuda Hükümet gerekli tedbirleri almalıdır. Yetkililer bazı üniversiteleri kişilerin verdiği dilekçe ve belgeler doğrultusunda değerlendirmeli ve işi sulandıranlar cezalandırılmalıdır.” dedi.
Sosyal medya üzerinden açıklama yapan Genel Başkan Koncuk şunları kaydetti: “Açıkta bekleyen ve suçsuz olduğu anlaşılan birçok memur ve öğretmen bulunmaktadır. Açığa aceleyle alanlar iade etmekte neden bu kadar yavaş? Başta MEB olmak üzere, tüm kurum ve kuruluşlarda açıkta bekleyen ve suçsuzluğu anlaşılan kişilerin göreve iadesinde hızlı davranılmalıdır.
Kriterler mutlaka yeniden gözden geçirilmeli ve hakkaniyetli bir uygulama ortaya konulmalıdır. Bakanlar ve valiler neyi beklemektedir? Mesela bylock sebebiyle açığa alınmış ancak kendisine ait numarayı başkasının kullandığını ispatlamış insanlar için daha ne beklenebilir?
Bu konularda uygulama birliğini Başbakanlık sağlamalıdır. Hala uygulama ile ilgili bir Başbakanlık genelgesi bulunmamaktadır. Marifet, gereksiz yere açığa alma işlemini uzatmak değil, doğruyu yaparak varsa bir haksızlığı hızla ortadan kaldırabilmektir. Adalet budur.
Benzeri haksızlık ihraçlarda da yaşanmaktadır. Şu ana kadar KHK  ile sadece 35 kişinin iadesi işlerin ağır aksak yürüdüğünün net bir delilidir. Bilhassa üniversitelerde husumete dayalı açığa alma ve ihraç işlemleri yapıldığı çok açıktır. Bu konuda Hükümet gerekli tedbirleri almalıdır. Yetkililer bazı üniversiteleri kişilerin verdiği dilekçe ve belgeler doğrultusunda değerlendirmeli ve işi sulandıranlar cezalandırılmalıdır.”
Açığa alınan öğretmenlerle ilgili flaş açıklama

ÖĞRETMENLERSİTESİ GRUBUNA KATILMAK İÇİN TIKLAYINIZ

SINIF ÖĞRETMENLERİ GRUBUNA KATILMAK İÇİN TIKLAYINIZ

FEN BİLİMLERİ ÖĞRETMEN GRUBU TIKLAYINIZ

MATEMATİK ÖĞRETMEN GRUBU TIKLAYINIZ

OKUL ÖNCESİ-ANASINIFI ÖĞRETMEN GRUBU TIKLAYINIZ

SÖZLEŞMELİ ÖĞRETMENLER GRUBUNA KATILMAK İÇİN TIKLAYINIZ 

60 BİN ÖĞRETMEN ATAMASI GRUBUNA KATILMAK İÇİN TIKLAYIN

 

YORUMLAR

  • 1 Yorum
  • rmzn
    1 yıl önce
    Helal olsun başkanım senin sendikası bırakıp eğitim Birsen e geçtiğini bir kez daha pişmanım. ..bizim gibi mağdurları sürekli gündeme getiriyorsunuz desteğin için mücadelen için Sağol....tekrar aynı platformda buluşmak dileğiyle. ..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Öğretmen dedektif gibi iz sürdü, korkunç vahşeti ortaya çıkardı
Öğretmen dedektif gibi iz sürdü, korkunç vahşeti ortaya...
Son Dakika... İşçileri Taşıyan Midibüs TIR'a Çarptı, Çok Sayıda Yaralı Var
Son Dakika... İşçileri Taşıyan Midibüs TIR'a Çarptı, Çok...