Açığa alınan ve ihraç edilen öğretmenler ek ders alabilir mi? İşte MEB görüş yazısı

MEB'den açığa alınan veya ihraç edilmiş iken göreve iade edilenlerin ek dersleri hakkında olumsuz görüş yazısı

Açığa alınan ve ihraç edilen öğretmenler ek ders alabilir mi? İşte MEB görüş yazısı

MEB'den açığa alınan veya ihraç edilmiş iken göreve iade edilenlerin ek dersleri hakkında olumsuz görüş yazısı

Açığa alınan ve ihraç edilen öğretmenler ek ders alabilir mi? İşte MEB görüş yazısı
10 Nisan 2018 - 16:40

Anayasanın "Yargı yolu" başlıklı 125. maddesinde; "İdare, kendi eylem ve işlemlerinden doğan zararı ödemekle yükümlüdür." hükmü ile idare, kendi eylem ve işlemlerinden doğan zararı ödemekle yükümlüdür. Açığa alınmış iken görevine geri döndürülen veya ihraç edilmiş iken görevine geri iade edilen bir öğretmeni örnek verecek olursak bu öğretmene açıkta kaldığı yada ihraç edildiği süre içerisinde eğer görevde olsalardı alabilecekleri dilekçe örneği için tıklayınız.
"Açığa alınan veya ihraç edilmiş iken göreve iade edilenlerin hakları nelerdir?" dosyamızda bu konuyu belgeleriyle birlikte çok geniş bir şekilde açıklamıştık.
Milli Eğitim Bakanlığı İnsan Kaynakları Genel Müdürlüğü tarafından Rize Valiliği İl Milli Eğitim Müdürlüğüne gönderilen 01/02/2018 tarihli ve 2243949 sayılı görüş yazısında; "Yöneticiler bakımından ders niteliğinde yönetim görevi karşılığı ek ders ücretinin kadrolarına bağlı olarak ödendiği dikkate alındığında, yönetici olarak görev yapmakta iken, gerek görevden uzaklaştırılan gerekse kamu görevinden çıkarılan ilgililerin, görevden uzaklaştırma ve kamu görevinden çıkarılma kararları kaldırıldıktan sonra doğrudan yöneticilik görevine döndürülmüş olmaları halinde, görevde bulunmadıkları sürelere ilişkin ders niteliğinde yönetim görevi karşılığı ek ders ücretinden yararlandırılmaları gerektiği; görevden uzaklaştırma ve kamu görevinden çıkarılma kararları kaldırıldıktan sonra doğrudan öğretmenliğe atanmış olmaları halinde ise, söz konusu ek ders ücretinden yararlandırılmalarının mümkün olmadığı değerlendirilmektedir." denilmektedir.
İşte o görüş yazısı; 
Kısacası MEB bu görüş yazısında; Anayasanın "Yargı yolu" başlıklı 125. maddesinde; "İdare, kendi eylem ve işlemlerinden doğan zararı ödemekle yükümlüdür." hükmü ile idare, kendi eylem ve işlemlerinden doğan zararı ödemekle yükümlü kılındığını unutarak;
1- Açığa alınmış veya ihraç edilmiş Okul Yöneticisi iseniz ve okul yöneticisi olarak tekrar göreve başlatılırsanız tüm ek derslerinizi ödenmektedir.
2- Açığa alınmış veya ihraç edilmiş Okul Yöneticisi iseniz ve öğretmen olarak göreve başlatılırsanız ek dersleriniz ödenmemektedir.
5- Açığa alınmış veya ihraç edilmiş Rehber Öğretmen iseniz ve tekrar göreve başlatılırsanız tüm ek derslerinizi ödenmektedir.
4- Açığa alınmış veya ihraç edilmiş Öğretmen iseniz ve tekrar göreve başlatılırsanız ek dersleriniz ödenmemektedir.
Sevgili MEB; bu personelin açığa alınmasına veya ihraç olunmasına sebebiyet veren kendisi değildir. Ve idare, kendi eylem ve işlemlerinden doğan zararı ödemekle yükümlüdür.
Açığa alınmış iken görevine geri döndürülen veya ihraç edilmiş iken görevine geri iade edilen bir öğretmeni örnek verecek olursak bu öğretmene açıkta kaldığı yada ihraç edildiği süre içerisinde eğer görevde olsalardı alabilecekleri özlük ve mali haklarını talep edecekleri dilekçeyi bilgisayarınıza indirmek için tıklayınız.
Ahmet KANDEMİR

memurlar.net

YORUMLAR

  • 0 Yorum