Açığa alınan ve ihraç edilen öğretmenler ek ders alabilir mi? İşte MEB görüş yazısı

MEB'den açığa alınan veya ihraç edilmiş iken göreve iade edilenlerin ek dersleri hakkında olumsuz görüş yazısı

10 Nisan 2018 - 16:40

Anayasanın "Yargı yolu" başlıklı 125. maddesinde; "İdare, kendi eylem ve işlemlerinden doğan zararı ödemekle yükümlüdür." hükmü ile idare, kendi eylem ve işlemlerinden doğan zararı ödemekle yükümlüdür. Açığa alınmış iken görevine geri döndürülen veya ihraç edilmiş iken görevine geri iade edilen bir öğretmeni örnek verecek olursak bu öğretmene açıkta kaldığı yada ihraç edildiği süre içerisinde eğer görevde olsalardı alabilecekleri dilekçe örneği için tıklayınız.
"Açığa alınan veya ihraç edilmiş iken göreve iade edilenlerin hakları nelerdir?" dosyamızda bu konuyu belgeleriyle birlikte çok geniş bir şekilde açıklamıştık.
Milli Eğitim Bakanlığı İnsan Kaynakları Genel Müdürlüğü tarafından Rize Valiliği İl Milli Eğitim Müdürlüğüne gönderilen 01/02/2018 tarihli ve 2243949 sayılı görüş yazısında; "Yöneticiler bakımından ders niteliğinde yönetim görevi karşılığı ek ders ücretinin kadrolarına bağlı olarak ödendiği dikkate alındığında, yönetici olarak görev yapmakta iken, gerek görevden uzaklaştırılan gerekse kamu görevinden çıkarılan ilgililerin, görevden uzaklaştırma ve kamu görevinden çıkarılma kararları kaldırıldıktan sonra doğrudan yöneticilik görevine döndürülmüş olmaları halinde, görevde bulunmadıkları sürelere ilişkin ders niteliğinde yönetim görevi karşılığı ek ders ücretinden yararlandırılmaları gerektiği; görevden uzaklaştırma ve kamu görevinden çıkarılma kararları kaldırıldıktan sonra doğrudan öğretmenliğe atanmış olmaları halinde ise, söz konusu ek ders ücretinden yararlandırılmalarının mümkün olmadığı değerlendirilmektedir." denilmektedir.
İşte o görüş yazısı; 
Kısacası MEB bu görüş yazısında; Anayasanın "Yargı yolu" başlıklı 125. maddesinde; "İdare, kendi eylem ve işlemlerinden doğan zararı ödemekle yükümlüdür." hükmü ile idare, kendi eylem ve işlemlerinden doğan zararı ödemekle yükümlü kılındığını unutarak;
1- Açığa alınmış veya ihraç edilmiş Okul Yöneticisi iseniz ve okul yöneticisi olarak tekrar göreve başlatılırsanız tüm ek derslerinizi ödenmektedir.
2- Açığa alınmış veya ihraç edilmiş Okul Yöneticisi iseniz ve öğretmen olarak göreve başlatılırsanız ek dersleriniz ödenmemektedir.
5- Açığa alınmış veya ihraç edilmiş Rehber Öğretmen iseniz ve tekrar göreve başlatılırsanız tüm ek derslerinizi ödenmektedir.
4- Açığa alınmış veya ihraç edilmiş Öğretmen iseniz ve tekrar göreve başlatılırsanız ek dersleriniz ödenmemektedir.
Sevgili MEB; bu personelin açığa alınmasına veya ihraç olunmasına sebebiyet veren kendisi değildir. Ve idare, kendi eylem ve işlemlerinden doğan zararı ödemekle yükümlüdür.
Açığa alınmış iken görevine geri döndürülen veya ihraç edilmiş iken görevine geri iade edilen bir öğretmeni örnek verecek olursak bu öğretmene açıkta kaldığı yada ihraç edildiği süre içerisinde eğer görevde olsalardı alabilecekleri özlük ve mali haklarını talep edecekleri dilekçeyi bilgisayarınıza indirmek için tıklayınız.
Ahmet KANDEMİR

memurlar.net

YORUMLAR

 • 2 Yorum
 • Eğitimci
  6 ay önce
  Ey Bakanlık idarecilerden öğretmen olarak göreve döndürülenler,idarecilikten kaynaklı açıktaki dönemler için ek ders ücreti aldılar.Bu konuda bakanlığın uygun görüş yazısı var.Bir kurum aynı konuda iki farklı görüşe neye göre karar verir anlamak zor.Yav arkadaş hukuktan anlamayabilirsiniz.Hukuk biriminden görüş alın.Bu konuda eski görüşlerinizle çelişmeyin Siz Milli Eğitim Bakanlığı Merkez Teşkilatısınız.Koskoca Bakanlığı maskara ediyorsunuz.
 • Aaa
  6 ay önce
  İdareci iken aciga alinip daha sonra gorevine iade edilen ogretmen idarecilik gorevini istemeyebilir ya da milli egitim mudurlugu cesitli bahanelerle ayni gorevi vermeyebilir. Bu durumda bu sartlara haiz birinin idarecilik gorevi ucretinden dogan maddi kaybi buyuk bir adaletsizlik olur diye dusunuyorum. Zira maas, egitim odenegi vs. gibi haklar oneniyorsa bu hak da odenmelidir. Aksi takdirde Bakanlik gorevine iade edilen personelini buyuk bir hak kaybina ugratmis olur. Saygilarimla.
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Müge Anlı'da ŞOK Dakikalar Duyanlar Kulaklarına İnanamadı
Müge Anlı'da ŞOK Dakikalar Duyanlar Kulaklarına İnanamadı
Aldığı robot başına bela oldu
Aldığı robot başına bela oldu