Açığa alınan öğretmenlere 8 Aralık müjdesi

15 Temmuz sonrası açığa alınan onbinlerce öğretmenin gözü kulağı MEB'ten gelecek göreve iade haberlerinde. Yakın zamanda 6 Bin öğretmen göreve iade edildi. Göreve iade kararlarının bundan sonrada devam edeceği konuşulurken bir müjde de 8 Aralık için geldi.

29 Kasım 2016 - 10:26 - Güncelleme: 29 Kasım 2016 - 15:08

Açığa alınan 16 bin öğretmenin 6 bini göreve iade edildi. CHP PM Üyesi Yıldırım Kaya, 8 Aralık’ta 3 bin öğretmenin daha iadesini beklediklerini söyledi. 15 Temmuz Darbe Girişimi sonrası açığa alınan yaklaşık 16 bin öğretmenin 6 bin 7’si göreve iade edildi. 24 Kasım Öğretmenler Günü’nden hemen sonra açıklanan iade kararları öğretmenlerde buruk bir sevinç yarattı.
Açığa alınanların büyük kısmının Eğitim Sen üyesi olduğuna dikkat çeken sendika Genel Başkanı Kamuran Karaca, “Açığa alınanların 10 bine yakını bizim üyemiz. 5 bin 500 üyemiz geri döndü. 4 bin 500 üyemizin daha dönmesi lazım” dedi.

Eğitim-Sen üyesi açığa alınan bu öğretmenlerin tamamına yakınının 29 Aralık eylemi gibi sendikal faaliyetler dolayısıyla açığa alındığını belirten Karaca, geri dönüş kararında nasıl bir ölçü kullanıldığını anlamadıklarını söyledi. Eğitim-Sen yetkilileri son durumu değerlendirmek üzere bu hafta Bakan İsmet Yılmaz ile bir görüşme için randevu talep edecek.

ARALIK’TA YENİ İADELER BEKLİYORUZ

Açığa alınan öğretmenlerin durumunu CHP de yakından izliyor. CHP PM Üyesi Yıldırım Kaya, iade edilenlerin soruşturması tamamlanan öğretmenler olduğunu söyledi.
Bakanlık yetkilileri ile yaptıkları görüşmeler hakkında bilgi veren Kaya, 8 Aralık’ta yeni iadeler beklediklerini söyledi. Kaya’nın verdiği bilgiye göre, Aralık ayı başında 3 bin kadar öğretmen daha göreve iade edilecek. Aralık ayı bitimine kadar açığa alınan yaklaşık 16 bin öğretmenle ilgili tüm sürecin bitmesi bekleniyor.


YORUMLAR

 • 6 Yorum
 • asli
  10 ay önce
  suçsuz ögretmenlet görevine dönsün lütfen.Bu insanlar ne zorluklarla okudu.
 • asli
  10 ay önce
  suçsuz ögretmenlet görevine dönsün lütfen.Bu insanlar ne zorluklarla okudu.
 • Öğretmen
  11 ay önce
  En azından çalışma izni verilsin suçsuz olanlara. İzinleri iptal edilenlerin hepsi öi fetöcü, yapmayın. Üç beş yıl önce nasıl da destek verilirdi ülkemizde bunlara... şimdi canları çıksın diyoruz. Yanlışın karşısında olmak lazım, güçlünün yanında değil.
 • Özgün
  11 ay önce
  Ne günümüz gün ne gecemiz gece.
 • Enes
  11 ay önce
  Başlıklarınızda lütfen; ihraç ve açığa alma arasındaki farkı düşünerek ifade kullanın. "Görevden alınan" diye bir şey yok "Açığa alınan" var. Sonra propaganda malzemesi oluyor bunlar.
 • papatya
  11 ay önce
  Yaa ne olur hepsi geri dönsün ne emeklerler okudular hepsinin de vebalini alıyorlar acaba yataklarında rahat uyuyorlarmı yazık çok yazık
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Cumhurbaşkanı Erdoğan, 10 kanunu onayladı!
Cumhurbaşkanı Erdoğan, 10 kanunu onayladı!
Marmara Üniversitesi'ne operasyon... Polisler odalarda arama yapıyor
Marmara Üniversitesi'ne operasyon... Polisler odalarda arama...