Açığa alınan aday öğretmenlerle ilgili gelişme

MEB, açığa alınan aday öğretmenlerin bu şekilde geçirdiği sürenin asli öğretmenliğe geçiş sınavına girmesi için gereken 1 yıllık süreden sayılıp sayılmayacağı hakkında ilgili açıklamada bulundu.

28 Şubat 2017 - 17:45

Aday öğretmenler, göreve başlamalarının ardından bir yıllık sürenin ardından aday öğretmen sınavı olarak bilinen asli öğretmenliğe geçiş sınavına girmektedirler.

Ancak bu konuda tereddüte düşülen bir husus var. O da aday öğretmenin açığa alınması veya hakkında uzaklaştırma kararı verilmesi durumunda asli öğretmenliğe geçiş sınavı için gerekli olan bir yıllık çalışma süresi hesabının nasıl yapılacağıdır. İşte bu konuyla ilgili MEB'den görüş geldi.
 

MEB Hukuk Hizmetleri Genel Müdürlüğü, konu hakkında verdiği cevapta aday öğretmenlik sınavına katılma hakkını elde eden aday öğretmenlerden hakkında görevden uzaklaştırma tedbiri uygulananların 1 yıl fiilen çalışmadıkları gerekçesiyle asli öğretmenliğe geçiş sınavına alınmamasının yönetmelikler açısından uygun olmayacağı gerekçesiyle bu durumda olanların sınava girme koşulu taşıdıkları şeklinde değerlendirme yapılması gerektiği vurgulandı.

Bakanlık'ın yayımladığı görüş şu şekildedir:

"Performans değerlendirmelerinde başarılı olup sınava katılma hakkı kazanan adaylardan; haklarında görevden uzaklaştırma tedbiri uygulananların 1 yıl fiilen öğretmenlik yapmadıkları gerekçesi ile sınava kabul edilmemesinin Yönetmeliğe uygun düşmeyeceği; bu adayların fiilen öğretmenlik yapmamaları kendi iradeleri dışında gerçekleşen bir durum olduğu ve görevden uzaklaştırma tedbirinin fiilen çalışmadan sayılmayacağına dair bir düzenleme de bulunmadığından, bu kişilerin sınava katılma koşulunu taşıdıkları değerlendirilerek işlem tesis edilmesinin uygun olacağı düşünülmektedir."


Sonuç olarak aday öğretmen asli öğretmenliğe geçiş sınavına girme hakkını elde etmiş ancak açığa alınmışsa açıkta geçirdiği süre de 1 yıllık çalışma süresinden sayılır ve sınav gitme hakkı vardır. KAMUSAL HABER


YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
7. sınıf öğrencisi ölü bulundu
7. sınıf öğrencisi ölü bulundu
Lüks cipin içinden skandal çıktı, annesi engelli çocuğu ölüme terk etti
Lüks cipin içinden skandal çıktı, annesi engelli çocuğu...