ABD'den Fetullah Gülen'in iadesiyle ilgili açıklama

ABD'den Fetullah Gülen'in iadesiyle ilgili açıklama

18 Temmuz 2016 - 01:01

Amerika Birleşik Devletleri'nden Fetullah Gülen'in iadesi ile ilgili açıklama geldi. ABD Dışişleri Bakanı John Kerry, Gülen'in iadesi istikametinde henüz resmi talep almadıklarını ve Türkiye'den gelecek resmi talep ve kanıtlar olması durumunda konuyu değerlendireceklerini ifade etti.

ŞOK İDDİA FUAT AVNİ YAKALANDI İŞTE O İSİM
Amerikan CNN kanalında yayınlanan "Birliğin Durumu" programına  Lüksemburg'dan bağlanmak sureti ile katılan Kerry, Türkiye'de gerçekleşen darbe girişimi ve Gülen'in iadesi sürecine yönelik açıklamalar yaptı.

FETULLAH GÜLEN'DEN İLK AÇIKLAMA

Türkiye'nin Fetullah Gülen'in iadesi istikametinde henüz ABD makamlarına  resmi bir talebin gelmediğini ifade eden Kerry, "ABD kimseyi saklamıyor ya da  kimseye bir şey temin etmiyor. Söylediğimiz şey şudur, bize kanıtlarınızı sunun.  Bizim de bununla ilgili iadenin şartlarını karşılayacak sağlam yasal bir zemine  ihtiyacımız var." şeklinde konuştu.

Kerry, Türk yetkililerin söz konusu dosyaları hazırladıklarını ve en  kısa zamanda ABD adli makamlarına sunacaklarını söylediklerini de dile getirdi.

Kendilerine yasal başvurunun ulaşmasını beklediklerini söyleyen Kerry,  söz konusu kanıtların iadeyi mümkün kılacak şartlara uyup uymadığını  değerlendireceklerini vurguladı.

Türk hükümeti gerekli soruşturmayı yapıyor

Türkiye'de gerçekleştirilen darbe girişimine ilişkin detayları bilmediklerini, Türk  hükümetinin gerekli soruşturmayı yaptığını ve sorumluların bulunacağını belirten  Kerry, darbe girişimiyle hiçbir ilgilerinin olmadığını belirtti.

IŞİD'le mücadele çerçevesindeki operasyonların kısa zamanda normale  döneceğine inandığını ifade eden Kerry, "Türkiye, IŞİD'le mücadelede kapsamındaki  taahhütlerini yerine getireceği konusunda bize güvence verdi." dedi.

MERKEL'DEN SERT TEPKİ VE TÜRKİYE'YE UYARI

Önümüzdeki hafta içerisinde Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ve Milli  Savunma Bakanı Fikri Işık'ın ABD'ye bir ziyaret gerçekleştireceğini dile getiren Kerry, her iki  bakanla tüm konuları detaylı bir şekilde ele alma imkanı bulacaklarını da  kaydetti.

FACEBOOK ÖĞRETMENLERSİTESİ GRUBUNA KATILMAK İÇİN TIKLAYINIZ

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
147'den öğretmene teşekkür ihbarı
147'den öğretmene teşekkür ihbarı
Şehit Necmettin Yılmaz (Necmettin Öğretmen) Şiiri
Şehit Necmettin Yılmaz (Necmettin Öğretmen) Şiiri