ABD'den Fetullah Gülen İadesine Ret

Amerika Birlekik Devletleri Türkiye'nin Fetullah Gülen'i iade talebine yanır verdi.

20 Temmuz 2016 - 10:07

Amerika Birlekik Devletleri Türkiye'nin Fetullah Gülen'i iade talebine yanıt verdi.

ABD Dışişleri Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada Türkiye'nin gönderdiği belgelerin iade talebi biteliği taşımadığı ileri sürüldü.

Türkiye'de yapılan ve başarısız olan 15 Temmuz darbe girişimi sonrası, Türkiye'nin ABD'de yaşayan Fethullah Gülen'in iade edilmesine yönelik girişimleri oldu.

ABD'den de, Türkiye'nin iade talebine ilişkin olarak açıklamalar gelmeye devam ediyor. Bunlardan sonuncusu Beyaz Saray kaynaklı. Beyaz Saray'ın açıklamasında, "Resmi iade talebi değil elektronik ortamda Fethullah Gülen'le ilgili dosyalar geldi" şeklinde.

Bir önce de, ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mark Toner konuştu.

Türkiye'nin gönderdiği belgelerin ABD Dışişleri Bakanlığı ve Adalet Bakanlığı yetkililerince incelendiğini açıklayan Toner, belgelerin resmi iade talebi olarak sınıflandırılamayacağını belirtti.

Toner ayrıca, "Bu, bir gecede bitecek bir süreç değil" değerlendirmesinde bulunarak, "Süreç bu şekilde yürümüyor. Bu biraz zaman alacaktır. Bu süreç iade anlaşmasına bağlı kalınarak devam edecek. Bu belgelerin neler olduğunu anlamaya çalışıyoruz." şeklinde konuştu.

"SÜRECİ BAĞIMSIZ BİR SAVCI YÜRÜTECEK"

Öte yandan ABD Dışişleri Bakanlığında görevli üst düzey bir yetkili, Gülen'in iadesiyle ilgili dosyaya, diğer dosyalar gibi sıraya sokularak işlem yapılacağını, fakat bunun ne kadar zaman alacağını belirtmenin zor olduğunu söyledi. 

Üst düzey yetkili, "Bu bağımsız hukuki bir süreç olacaktır. Burada kararı biz vermeyeceğiz, bağımsız bir savcı tarafından yürütülecek olan sürecin kararı yargı tarafından verilecektir." ifadelerini kullandı.

Türkiye haberleri için başlığı tıklayınız...

FACEBOOK ÖĞRETMENLERSİTESİ GRUBUNA KATILMAK İÇİN TIKLAYINIZ

 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Öğretmenlere 3 yeni sınav görevi TIKLA BAŞVUR
Öğretmenlere 3 yeni sınav görevi TIKLA BAŞVUR
Liseye sınavla girişte başarı puanı yok
Liseye sınavla girişte başarı puanı yok