ABD'de Siyahiler 5 polisi vurarak öldürdü

ABD'de polise silahlı saldırı: En az 5 polis öldü
Amerika Birleşik Devletleri (ABD) polise düzenlenen saldırılarla sarsıldı. Ülkenin Dallas kentinde, polisin iki siyahı vurmasının akabinde gelişen olayların protestoya dönüşmesi neticesinde eylemlere katılan eylemciler polise silahlı saldırılar düzenledi. Olaylarda 5 polisin öldürüldüğü, 8 polisin ise yaralandığı bildirildi.

08 Temmuz 2016 - 04:46

ABD'de polise silahlı saldırı: En az 5 polis öldü
Amerika Birleşik Devletleri (ABD) polise düzenlenen saldırılarla sarsıldı. Ülkenin Dallas kentinde, polisin iki siyahı vurmasının akabinde gelişen olayların protestoya dönüşmesi neticesinde eylemlere katılan eylemciler polise silahlı saldırılar düzenledi. Olaylarda 5 polisin öldürüldüğü, 8 polisin ise yaralandığı bildirildi.
Protesto eylemlerinin baş gösterdiği ABD'nin Dallas kentinde polise silahla saldıran göstericiler 11 polisi vurdu. Vurulan polislarden 5 tanesi hayatını kaybederken çatışmalarda 8 kişi de yaralandı. Olayların AMD polisinin 2 siyahiyi vurarak öldürmesinin ardından baş gösterdiği ve protestoların ayaklanmaya dönüşmesi neticesinde siyahilerin polise ateş açtığı bildirildi.
Olaylardan sonra Dallas Polis Sendikası'nın Sosyal Medyada Twitter hesabında daha sonra ölü sayısının beşe çıktığı açıklandı.


ABD'DE SİYAHİLER EYLEMDE
Amerika'da çok sayıda şehir, Minnesota ve Louisiana eyaletlerinde iki siyahın polis tarafından vurularak öldürülmesinin akabinde dün akşam yeni protesto eylemleriyle çalkalanıyordu.

Dallas'taki saldırı da bu protesto eylemlerinin yapıldığı esnada düzenlendi. Dallas  polisi, 1963'te eski Başkan John F. Kennedy'nin suikasta kurban gittiği yerin birkaç blok ötesindeki bölgede hala silahlı kişiler olabileceği kuşkusuyla tüm protestocuları tahliye etti. Bölgeye özel donanımlı SWAT timleri sevk edildi.
Görgü tanıkları bölgede kargaşa yaşandığını söylüyor. CNN spikerinin verdiği ayrıntılara göre göstericiler silah seslerini önce havai fişek sandı, ancak silah sesi olduğunu anlayınca kaçmaya başladı. Bir Dallaslı'nın Twitter hesabında yayınladığı videoda silah sesleri açıkça duyuluyor.
Olayla alakalı detaylar gelmeye devam ediyor. Protestolar sürerken iki keskin nişancının polisleri hedef aldığı belirtiliyor. Televizyonlar cinayet zanlısı iki kişiyi ararken, zanlılardan birinin aynı akşam çekilmiş kamuflaj giysili fotoğrafını yayınladı.

OBAMA'DAN POLİSE 'IRKÇILIK' ELEŞTİRİSİ

Başkan Barack Obama, New York ve başkent Washington'da gösterilerin başlamasının ardından yaptığı açıklamada, yaşananların yalnızca siyah Amerikalılar'ın sorunu olmadığını, Facebook videosunda siyah bir sürücünün polis tarafından vurulduğu görüntülerinin tüm Amerikalılar'ı rahatsız etmesi gerektiğini söyledi. Obama Amerikan polis teşkilatlarına içlerindeki "ırkçı önyargıyla” mücadele etmeleri çağrısında bulundu.

NATO zirvesi için Varşova'ya varışında konuşan Obama, "Bu tarz trajedilere çok kez tanık olduk” diye konuştu, Facebook'taki videonun yayınlanmasının yanı sıra yaşanan benzer olaylardan dolayı televizyonda açıklama yapmayı planladığını söyledi.

Son iki gün içinde Amerika'da iki siyah, beyaz polisler tarafından vurularak öldürüldü. Öldürülen kişilerin polisler için ölümcül tehdit oluşturmadığı iddia ediliyor. Olaylar, Amerikan polisinin azınlıklara karşı orantısız şiddet kullandığı tartışmalarını yeniden alevlendirdi.

Başkan Obama, polislerin sık sık siyahları vurarak öldürmesinin tüm Amerikalılar'ı kaygılandırması gerektiğini söyledi. Obama bunun, Amerikan adalet sistemi içinde  

yaşanan ırk ayrımcılığının bir belirtisi olduğunu savundu. Başkan, polisin siyahlara ve Latin kökenlilere uyguladığı ayrımcılığın istatistiklerle de belgelendiğine işaret etti.

Obama, "Bu tarz olaylar ne zaman yaşansa, vatandaşların büyük bir kısmı bunun derilerinin rengi yüzünden olduğunu, herkes gibi muamele görmediklerini düşünüyor. Bu da çok acı verici” diye konuştu.

CİNAYETİ FACEBOOK'TA CANLI YAYINLADI

Hafta başında bir siyah Amerikalı, Minnesota'nın Falcon Heights kentinde trafik kavşağında siyah bir sürücüyü silahına uzanıyor zannıyla vurmuştu. Olay vurulan sürücünün nişanlısı tarafından Facebook'ta canlı yayınlandı. Minnesota Valisi Mark Dayton, olayla ilgili bağımsız soruşturma başlattı.

Emniyet kayıtlarına göre 32 yaşındaki Philando Castile, aracını köşeye çeken polis tarafından vuruldu. Olaya karışan polis standart prosedür gereği açığa alındı.

MİNNESOTA VALİSİ: 'KİMSE ARACININ ARKA LAMBASI ÇALIŞMIYOR DİYE VURULAMAZ'

Minnesota Valisi Mark Dayton da, henüz olay aydınlığa kavuşmamış olsa da beyaz bir Amerikalı'nın Castile'e yapılan muameleye maruz kalmayacağını söyledi. Dayton, "Kimse Minnesota'da trafik kavşağında arka lambası çalışmıyor diye vurulmamalı. Hiç kimse aracının koltuğunda otururken vurulup, öldürülmemeli” diye konuştu.

Castile öldürüldüğünde yanında nişanlısı ve 4 yaşında bir çocuk da vardı. Kadın yolcu ateş açılıp Castille yaralanınca Facebook yayınına başladı. Videoda Castile'in şoför koltuğunda kanlar içinde can çekiştiği ve polisin silahını doğrultmaktan vazgeçmediği görülüyor.

Bu olaydan bir gün önce de Louisiana'nın Baton Rouge kentinde 37 yaşındaki Alton Sterling, polis tarafından vurularak öldürülmüştü. Bir dükkan sahibi tarafından silahlı bir kişi ihbarı yapınca gelen polisler gördükleri Sterling'i yere yatırıp etkisiz hale getirmeye çalıştı ardından polislerden en az biri yere yatırılan Sterling'e ateş açarak öldürdü. Olayın soruşturmasını Adalet Bakanlığı'nın Medeni Haklar Birimi üstlendi.

Washington Post gazetesinin elde ettiği rakamlara göre Amerika'da polis bu yıl içinde 509 kişiyi vurarak öldürdü. Geçen yıl bu rakam 990'dı.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Öğrenciler de “40 dakika ders”in kısalmasını istiyor
Öğrenciler de “40 dakika ders”in kısalmasını istiyor
Bir Öğretmene Fazla Ders Verip Kıdemi Geri Kalan Ders Saatleri Az Diye Kıdemsiz Öğretmen Başka Okula Gönderilemez
Bir Öğretmene Fazla Ders Verip Kıdemi Geri Kalan Ders Saatleri Az...