NEW YORK (AA) - ABD Federal Havacılık İdaresi (FAA), son zamanlarda havaalanlarında uçakların kalkış ve inişlerinde yaşanan tehlikeli uygulamalara dikkati çekti.

FAA tarafından gerçekleştirilen Havacılık Güvenliği Zirvesinde, sektör çalışanları, operasyonlarının tüm yönlerine yeni bir gözle bakmaya ve "geleneksel bilgeliği sorgulamaya" çağrıldı.

FAA yöneticisi Billy Nolen, konuşmasında, "Havacılığın inanılmaz derecede güvenli olduğuna şüphe yok ancak uyanıklık asla günü kurtaramaz." dedi.

Nolan 2023'te, 7 Mart'ta Virginia'daki Ronald Reagan Havaalanı'ndaki dahil, pistlerde yaşanan tehlikeli olayların arttığını belirtirken, FAA tarafından, 14 yıl sonra ilk defa, havacılıkla ilgili "acil durum zirvesi" düzenlenmesi dikkati çekti.

Havacılık endüstrisinden 200'den fazla güvenlik liderinin bir araya geldiği zirvede, pist kullanımındaki zamanlama ve izinler konusunda son zamanlarda yaşanan tehlikeli durumları önlemek için yeni teknolojiler dahil olmak üzere çareleri belirlemek için pist ihlali verilerinin yeniden inceleneceği belirtildi.

BBP Genel Başkanı Destici, ekonomiyi değerlendirdi: BBP Genel Başkanı Destici, ekonomiyi değerlendirdi:

Ulusal Ulaştırma Güvenliği Kurulu dün yaptığı açıklamada, geçen ay bir yolcu uçağının Florida'daki havaalanına iniş yaptığı esnada hava trafik kontrolörlerinin ikinci bir uçağın aynı pisten kalkışına izin vererek tehlike yaşanmasına sebep olduğunu belirtmişti.

- Son zamanlarda pistlerde art arda tehlikeli iniş ve kalkışlar yaşandı

ABD'deki hava trafiği yoğun olan havalimanlarında son zamanlarda, kule operatörlerinin iniş ve kalkış izinlerinde onay vermek için kısıtlı bir zamana sahip olması yüzünden, uçak kazaları son anda önlenirken, bazı uçakların uçuş esnasında tehlikeli irtifa kayıpları, hava yolu güvenliği konusunda endişeye sebep oldu.

Mart başında Boston'daki Logan Havalimanı'nda özel bir jet, Jet Blue Havayollarının inen uçağının kullanacağı pistten son anda uzaklaştırılmış, tehlikeli yaklaşım sonrası federal soruşturma başlatılmıştı.

Uçuş kayıtlarını tutan "Flightradar24.com" sitesi verilerine göre iki uçak birbirine 172 metreye kadar yaklaşmış, FAA, bunun yıl içinde pistlerde benzeri yaşanan "beşinci tehlikeli durum" olduğunu bildirmişti.

Şubatın son günü başka bir özel jetin pilotu, yine Jet Blue Havayollarına ait yolcu uçağının iniş yapmaya hazırlandığı pistten izinsiz havalanmış, kule operatörü son anda Jet Blue pilotunu uyarmış, inişini geciktirmesini istemişti.

Diğer yandan 13 Şubat'ta, ABD'li hava yolu şirketi United Airlines'a ait uçağın Hawaii'den kalkışı sırasında hızlı bir yükselişten sonra, planlanmayan şekilde hızla irtifa kaybettiği ve Pasifik Okyanusu'na çakılmak üzereyken tekrar toparlandığı bildirilmişti.

Fligthradar24 kayıtlarına göre 18 Aralık'ta yaşanan olayda, hava yolu şirketine ait Boeing 777 tipi yolcu uçağının irtifası, 670 metreye tırmandıktan sonra hızlı bir dalışla, 21 saniye içinde, 250 metrenin altına düşmüştü.