"ABD'nin yaptırımlarına karşı bizim de atacağımız karşı adımlar var!"

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, ABD tarafından Türkiye'ye olası yaptırımlar uygulamak üzere adımlar atıldığı takdirde Türkiye'nin de atacağı karşı adımlar bulunduğunu söyledi.

"ABD'nin yaptırımlarına karşı bizim de atacağımız karşı adımlar var!"
14 Haziran 2019 - 11:53

Bir haber ajansına konuk olan Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, sıcak gündem hakkında açıklamalarda bulundu. S-400 füze savunma sistemi konusunda hiçbir şekilde geri adım atmayacaklarını vurgulayan Çavuşoğlu, bağımsız ve özgür millet olmak için kararlılığı devam ettireceklerini belirtti. “ABD'nin olası yaptırımlarına karşı atacak karşı adımlarımız var.” diyen Bakan Çavuşoğlu, ABD Türkiye'ye yönelik olumsuz adımlar atarsa, Türkiye'nin de atacağı karşı adımlar bulunduğunu söyledi.

Körfezdeki Gerilim

Rusya tarafından Suriye'de rejime söz geçirilemediği mazeretini kabul edemeyeceklerini ifade eden Çavuşoğlu, Kaşıkçı olayını Suudi Arabistan ile ikili ilişkilerden bağımsız tuttuklarını, ama onların ise çok bağımsız tutmadığını dile getirdi. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın bayramda Kral Selman'ı aramasının Türkiye açısından Suudi Arabistan ile ikili düzeyde hiçbir sorun olmadığının göstergesi olduğuna dikkat çeken Çavuşoğlu, Umman Körfezi'ndeki gerginlik konusunda da ciddi bir soruşturmanın yapılması gerektiğini ve aksi takdirde bunun gibi gerilimlerin başka yola doğru gidebileceğini söyledi.

Akdeniz'deki Gerilim

ABD tarafından uygulanabilecek olası İran yaptırımları ile ilgili olarak ABD ve İran ile görüşmeleri sürdürdüklerini aktaran Çavuşoğlu, Akdeniz'deki gerilime ilişkin olarak da Türkiye ve KKTC'nin haklarını korumak için sondaj gemilerini gönderdiğini ve gemileri gönderince karşı tarafın paniklediğini ifade etti.

Kudüs Meselesi

Bakan Çavuşoğlu ayrıca, ABD'nin Kudüs konusunda atmış olduğu tek taraflı adımların bir faydasını görmediklerini ve ABD'nin taraf tuttuğunu dile getirdi.

Bu haber 531 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum

Şişli Eskort