BRÜKSEL (AA) - Avrupa Birliği (AB), 2030'a kadar Birliğin temiz teknoloji ürünü ihtiyacının yüzde 40'ının Avrupa'da üretilmesini hedefliyor.

AB Komisyonu Başkan Yardımcısı Frans Timmermans ve AB Komisyonu Üyesi Thierry Breton, Brüksel'de Net Sıfır Sanayi Yasası ve Avrupa Hidrojen Bankası yol haritası hakkında basın toplantısı düzenledi.

Timmermans, net sıfır teknolojiler ve yenilenebilir enerjinin, Avrupa'nın iklim dostu kıta olma hedefini yakalamasında kritik önemi bulunduğunu söyledi.

ABD Başkanı Biden'dan bankacılık düzenlemelerini sıkılaştırma çağrısı ABD Başkanı Biden'dan bankacılık düzenlemelerini sıkılaştırma çağrısı

Temiz teknolojilerin gelişen bir pazar olduğuna işaret eden Timmermans, Avrupa'nın bu alanda rekabet avantajını geliştirmesi gerektiğini anlattı.

Timmermans, iklim hedeflerine ulaşılması için sanayideki dönüşümün bütün imkanlarının kullanılması, batarya, güneş paneli, ısı pompası ve rüzgar türbini gibi temiz teknoloji üretimine yatırımların artırılması gerektiğini belirtti.

Net Sıfır Sanayi Yasası'nın, AB'de net sıfır teknoloji üretimini daha rekabetçi bir duruma getireceğine işaret eden Timmermans, yasayla AB'nin 2030'a kadar ihtiyaç duyduğu temiz teknoloji ürünlerinin en az yüzde 40'ının Avrupa'da üretileceğini vurguladı.

Timmermans, yasanın yüzde 40'lık hedefin yakalanması için temiz teknoloji üretimini canlandırmaya yönelik uygun düzenleyici koşulları ortaya çıkaracağına dikkati çekti.

- Hidrojen bankası hazırlığı

Hidrojen bankası konusunda Timmermans, AB'nin hidrojen yatırımları konusunda lider konumda olduğunu, bu durumun korunması için yatırım boşluğunun giderilmesinin önem taşıdığını söyledi.

Timmermans, "Hidrojen bankasının yurt içi ve yurt dışı olmak üzere 2 ayağı olacak. AB'de üretilen yenilenebilir hidrojen için yenilenebilir hidrojen üretme maliyeti ile piyasanın ödemeye razı olduğu fiyat arasındaki farkı banka karşılayacak." diye konuştu.

Bu primin rekabetçi bir ihale süreci sonucunda belirleneceğini anlatan Timmermans, 800 milyon avroluk ilk işlemin sonbaharda gerçekleştirileceğini, banka faaliyetlerinin detaylarının ileride netlik kazanacağını ifade etti.

Söz konusu yasa teklifinin bu aşamadan sonra AB üyesi ülkeler ve Avrupa Parlamentosu (AP) tarafından onaylanması gerekiyor.