81 İlde 81 bin Ücretli Öğretmen Bulunuyor

Türk- Eğitim- Sen tarafından yapılan araştırmaya göre 81 ilde 81 bin ücretli öğretmenin olduğu belirlendi. Bu araştırma ile beraber Türkiye’deki ücretli öğretmen sayısı oldukça dikkat çekici bir hal aldı.

81 İlde 81 bin Ücretli Öğretmen Bulunuyor
09 Ocak 2020 - 17:36 - Güncelleme: 09 Ocak 2020 - 18:02


  Türk- Eğitim- Sen tarafından yapılan araştırmaya göre 81 ilde 81 bin ücretli öğretmenin olduğu belirlendi. Bu araştırma ile beraber Türkiye’deki ücretli öğretmen sayısı oldukça dikkat çekici bir hal aldı.

Ücretli Öğretmen Sayısı Artıyor

  Ülkemizde ücretli öğretmen sayısı her geçen gün daha da artıyor. Eğitim- Bir Sen Başkanı talip Geylan, geçen yıl ülkemizde görev alan ücretli öğretmen sayısının 74 ilde 83 bin 783 olduğunu belirtti. 81 il valiliğinden istenen verilere göre bu yıl sayı 80 bin 583 oldu. Yani geçen yıldan bu yana ücretli öğretmenlik sayısında 3 bin 200 artış gözlemlendi. Ücretli öğretmenlik sayısının çok fazla olması bu durumun yavaş yavaş istihdam modeli haline gelmesine neden oluyor. Ücretli öğretmenlik başvuruları 2020yılı ile beraber daha da artacağa benziyor.

Norm Kadro Açığı Oldukça Yüksek

  Eğitim- Bir- Sen tarafından yapılan araştırmaya göre 69 ilde norm kadro sayısı 103 bin 527 olarak görünüyor. Bu sayı 81 ilden geldiğinde ise sayı bir hayli yükselecek. Bu tabloya bakıldığında kadrolu öğretmen sayısı norm kadro sayısının altında yer almaktadır.  Geylan tarafından konu ile ilgili yapılan değerlendirmeye göre ne yazık ki ülkemizde ihtiyaçtan daha az kadrolu öğretmen ataması yapılıyor. Ücretli öğretmenlik maaşı düşük olmasına rağmen atanamayan öğretmenler ücretli öğretmenlik başvurusunda bulunuyor. Eğitim kalitesini de ücretli öğretmenlikler düşürüyor.

       Eğitim yeterliliğine sahip olmayan 2 yıllık mezunlar dahi ülkemizde ücretli öğretmen olarak çalışabiliyor. Ayrıca ülkemizde ücretli öğretmenlerin herhangi bir güvencesi bulunmuyor. Geylan, Milli Eğitim atama politikasının gelecek adına tehlikede olduğunu belirtti. Geylan ücretli öğretmen ders saat ücreti konusunda da yorum yaparak bu öğretmelerin asgari ücret bile almadıklarını belirtti. MEB tarafından bu şekilde ucuz iş gücü ile insan çalıştırmasın insan hakların aykırı olduğunu belirten Geylan, öğretmenlerin hiçbir güvencesi olmadığından dertlendi. Ücretli öğretmen saati ücreti 2020yılında da büyük bir değişiklik göstermedi. Hala asgari ücretin altında maaş alan ücretli öğretmenler, sigorta primleri konusunda da son derece dertli bir şekilde çalışıyor.

 

Bu haber 1191 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum