8 İlçe Müdürüne dava açıldı

İzmir'de 480 okul müdürüne bilerek düşük puan verdikleri gerekçesiyle aralarında ilçe milli eğitim müdürlerinin de bulunduğu 8 müdüre dava açıldı.

12 Kasım 2016 - 20:41 - Güncelleme: 12 Kasım 2016 - 22:38

İzmir'de 2014 yılında 480 okul müdürünün görevden alınmasına neden olan 'Eğitim Kurumları Yöneticilerinin Görevlendirilmelerine İlişkin Yönetmelik' kapsamında yapılan puanlamada bilerek düşük puan verdiği iddia edilen ilçe milli eğitim müdürleri hakkında dava açıldı. Cumhuriyet Savcısı müdürler hakkında, 'görevi kötüye kullanma' suçundan iddianame hazırladı. İzmir 15'inci Asliye Ceza Mahkemesi davayı kabul etti.

2014 yılında, 'Eğitim Kurumları Yöneticilerinin Görevlendirilmelerine İlişkin Yönetmelik' kapsamında aynı kurumda 4 yılını dolduran okul müdürleri değerlendirildi. Yapılan değerlendirmeler neticesinde 75 puanın altında kalan Türkiye çapında 8 bin, İzmir'de 480 okul müdürü görevden alındı. Görevden alınan müdürler kendi okulunda ya da norm durumuna göre başka okullarda sınıf ya da branş öğretmeni olarak görevlendirildi.

İzmir'de görevden alınan 7 okul müdürü, öğretmenler kurulunca seçilen iki öğretmen, en kıdemli ve en kıdemsiz öğretmen, okul aile birliği başkan ve başkan yardımcısı ile öğrenci meclisi başkanının kendilerine 75 puanın üzerinde değerlendirme yapmasına rağmen, ilçe milli eğitim müdürleri ve şube müdürlerinin kasten düşük puan verdiklerini ileri sürerek savcılığa başvurdu.

DOSYA KABUL EDİLDİ

Şikayetçi öğretmenlerin başvurusunu değerlendiren Cumhuriyet Savcısı, hazırladığı iddianamede, değerlendirmelerin görevden alınan okul müdürleri tarafından idare mahkemelerine taşındığını, iki kez iptal kararı çıktığını, bazı değerlendirmelerin mahkeme kararının uygulanma süresi olan 30 gün geçirildikten sonra yapıldığını belirtti.

Cumhuriyet Savcısı, hazırladığı iddianamede adı geçen dönemin Buca İlçe Milli Eğitim Müdürü R.Y., Buca İlçe Milli Eğitim Şube Müdürleri H.O. ile A.B., bornova İlçe Milli Eğitim Müdürü K.K., Bornova İlçe Milli Eğitim Şube Müdürleri N.E. ile A.G., Konak İlçe Milli Eğitim Şube Müdürleri A.A. ve A.T. hakkında 'görevi kötüye kullanmak' suçlamasıyla dava açılmasını istedi. Dosyayı kabul eden İzmir 15. Asliye Ceza Mahkemesi, 16 Şubat 2017 tarihine duruşma günü verdi.

İlçe milli eğitim müdürleri ve ilçe milli eğitim şube müdürlerinin bilinçli olarak düşük puan verdiklerini ileri süren Türk Eğitim-Sen 1 No'lu Şube Başkanı Merih Eyyup Demir,"İdare Mahkemesi tarafından kriterler açısından değerlendirmenin yeniden yapılmasını ve somut belge-bilgiye dayalı olmayan 'Hayır' değerlendirmelerinin yeniden gözden geçirilmesi yönünde lehimize kararlar verildi.

Mahkeme kararları sonucu yeniden yapılan değerlendirmelerle okul müdürlerimizden birçoğu görevlerine dönerken, mahkeme kararına rağmen belge ve bilgiye dayanmayan 'Hayır' değerlendirmelerinde ısrar eden yetkililer de oldu. 7 okul müdürünün başvurusu sonucu, 8 ilçe milli eğitim müdürü ve şube müdürü hakkında 'Görevi kötüye kullanma' suçundan dava açıldı" dedi.
ÖĞRETMENLERSİTESİ GRUBUNA KATILMAK İÇİN TIKLAYINIZ

SINIF ÖĞRETMENLERİ GRUBUNA KATILMAK İÇİN TIKLAYINIZ

FEN BİLİMLERİ ÖĞRETMEN GRUBU TIKLAYINIZ

MATEMATİK ÖĞRETMEN GRUBU TIKLAYINIZ

OKUL ÖNCESİ-ANASINIFI ÖĞRETMEN GRUBU TIKLAYINIZ

2017 ŞUBAR 60 BİN ÖĞRETMEN ATAMASI GRUBUNA KATILMAK İÇİN TIKLAYINIZ 
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Son dakika... Sağlık Bakanlığı'ndan 'kanser ilacı' açıklaması
Son dakika... Sağlık Bakanlığı'ndan 'kanser ilacı'...
Bakanlık, 'utanç listesi' haberine soruşturma başlattı
Bakanlık, 'utanç listesi' haberine soruşturma başlattı