8 darbeci asker helikopterle Yunanistan'a kaçtı

8 darbeci asker helikopterle Yunanistan'a kaçtı

16 Temmuz 2016 - 14:35

Başarısız darbe girişimi ile ilgili detaylar gelmeye devam ediyor. Darbeye kalkışan ve başarısız olunca ülkeyi terk etmeyi planlayan 8 askeri personelin Yunanistan'dan sığınma talebi ile bu ülkeye kaçtığı bildirildi. Askerleri taşıyan Türk helikopterinin yerel saat ile  11:51'de Dedeağaç Havaalanı'na indiği duyuruldu. Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, "Helikopterle Yunanistan'a kaçan 8 hain askerin derhal teslim edilmesini istedik" dedi.

Darbeci askerleri taşıyan ve sığınma talebinde bulunduğu Yunanistan Dedeağaç'a inen askeri helikopterde iki binbaşı, bir yüzbaşı ile birlikte beş er bulunuyor.
Yunanistan'ın devlet televizyonu olan ERT, içinde 8 kişi olan bir Türk askeri helikopterinin Dedeağaç’a indiğini açıkladı. Yunanistan'da savunma haberleri yapan internet sitesi AlertOn ise helikopterin bir polis helikopteri olduğunu, içinde 8 kişini olduğunu ileri sürdü.


İnternet sitesinin iddialarına göre, helikopter yerel saatle 11.45'te SOS sinyali verdi, 11.51'de de havaalanına indi. Yunan polisinin Dedeağaç havaalanına gittiği belirtildi. Darbe girişiminin ardından çok sayıda komutandan haber alınamamıştı. Bazılarının rehin alındığı iddiaları vardı. İlk belirlemelere göre, helikopterde FETÖ'nün darbe girişimine destek  veren askerlerin bulunduğu ifade edildi. Haberlerde bu kişilerin Yunanistan'dan sığınma talebinde bulundukları  iddia edildi.

TÜRKİYE: DERHAL TESLİM EDİN

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, "Helikopterle Yunanistan'a kaçan 8 hain  askerin derhal teslim edilmesini istedik" dedi.

YUNANİSTAN CEPHESİNDEN JET AÇIKLAMA

Yunan yetkililerden konuyla ilgili son dakika açıklaması geldi. İşbirliğine hazır olduklarını belirten Yunanistan cephesi, Türkiye ile görüşmelere başladı.

FACEBOOK ÖĞRETMENLERSİTESİ GRUBUNA KATILMAK İÇİN TIKLAYINIZ

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Atanamayan öğretmenlerden 10 bin atama için KDK hamlesi
Atanamayan öğretmenlerden 10 bin atama için KDK hamlesi
Öğretmenlere Performans Değerlendirme Sistemine Flaş Açıklama
Öğretmenlere Performans Değerlendirme Sistemine Flaş Açıklama