7 öğrenci OHAL gerekçesiyle okuldan atıldı!

İstanbul Üniversitesi Hasan Âli Yücel Eğitim Fakültesi Almanca Öğretmenliği bölümüne yatay geçiş yaptıran 7 öğrenci OHALgerekçesiyle okuldan atıldı. Yatay geçiş başvurusunu ve öğrencilerin kayıtlarını onaylayan fakülte yönetimi 25 Ekim tarihinde öğrencilerin cep telefonlarına gönderdiği bir mesajla okulla ilişkilerinin kesildiğini duyurdu.

29 Ekim 2016 - 10:46 - Güncelleme: 29 Ekim 2016 - 12:32

Fakülteden yapılan gerekçeli açıklamada, OHAL süreci nedeniyle öğrencilerin dosyalarının incelenemediği, özel koşulun eksik olduğu ve Almanca sınavına girmek zorunda oldukları bildiriliyor.

Sorularımıza yanıt veren ve ismini açıklamak istemeyen mağdur öğrenci yaptığı açıklamada, “25 Ekim tarihinde aldığımız mesaj sonrasında neye uğradığımızı şaşırdık. Vize sınavlarına son 2 gün kala okuldan atıldığımızı bildirmeleri üzerine hemen fakültenin idari birimiyle temas kurduk.

Öğrenci işlerinden bir görevli, kararın OHAL nedeniyle verildiğini ve dekanlıktan edindiği bilgiye göre, biz ne yaparsak yapalım (dava açsak bile) kararın değişmeyeceğini söyledi” dedi. Öne sürülen gerekçelerin hiçbirinin geçen sene yürürlükte olmadığını belirten öğrenci, “Biz bu üniversiteye gelirken bazı şeylerden vazgeçerek geldik.

Kimimiz şehir dışından, kimimiz yurtdışından geldik. Şimdi bizlere “senin kaydını siliyoruz geri dön” diyorlar. Bunu söylemek onlar için kolay. Fakat bizler evlerimizi, ailelerimizi geride bırakarak buralara geldik. Bizlerin ailelerimize karşı belli başlı sorumluluklarımız var. Zar zor bizi buraya gönderen ailelerimize biz şimdi ne diyeceğiz? Bunların hepsini tek tek dekanlıktan bir yetkiliye söylediğimizde bize, “bu ülkede cumhurbaşkanının diplomasi yok size ne gereği var” diye konuşunca bunu üstüne daha ne diyelim diye düşündük” ifadelerini kullandı.

‘Öğrencilerden destek kampanyası’

Hukuksuz bir biçimde okuldan atılan öğrenciler için kampanya başlatan Üniversite öğrencileri “Vizeye son 2 gün kala okuldan atılmalar hukuksuzdur! İstanbul Üniversitesinden atılan 7 arkadaşımız derhal okula geri alınmalıdır!” çağrısıyla twitter üzerinden #İÜ7OgrenciGeriAlinsin hashtagiyle bir kampanya başlatarak arkadaşlarına destek bekliyor.

ÖĞRETMENLERSİTESİ GRUBUNA KATILMAK İÇİN TIKLAYINIZ

SINIF ÖĞRETMENLERİ GRUBUNA KATILMAK İÇİN TIKLAYINIZ
FEN BİLİMLERİ ÖĞRETMEN GRUBU TIKLAYINIZ
MATEMATİK ÖĞRETMEN GRUBU TIKLAYINIZ
OKUL ÖNCESİ-ANASINIFI ÖĞRETMEN GRUBU TIKLAYINIZ

60 BİN ÖĞRETMEN ATAMASI GRUBUNA KATILMAK İÇİN TIKLAYIN

SÖZLEŞMELİ ÖĞRETMENLER GRUBUNA KATILMAK İÇİN TIKLAYINIZ 


YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
7. sınıf öğrencisi ölü bulundu
7. sınıf öğrencisi ölü bulundu
Lüks cipin içinden skandal çıktı, annesi engelli çocuğu ölüme terk etti
Lüks cipin içinden skandal çıktı, annesi engelli çocuğu...