5. Dönem Toplu Sözleşme Görüşmeleri Bugün Başlıyor

Memur-Sen ve Eğitim-Bir-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın, milyonlarca memur ve memur emeklisini ilgilendiren 5. Dönem Toplu Sözleşme süreci ile ilgili açıklamalarda bulundu.

5. Dönem Toplu Sözleşme Görüşmeleri Bugün Başlıyor
01 Ağustos 2019 - 09:18

Bugün görüşmelerine başlanacak olan 5. Dönem Toplu Sözleşme süreci öncesinde açıklamalarda bulunan Memur-Sen ve Eğitim-Bir-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın, hükümetin masaya cömert bu şekilde gelmesini beklediklerini söyledi. Toplu sözleşmede gerçek rakamlar, piyasadaki gerçek durumlar üzerinden hareket edilmesini ve hükümetin de masaya cömert bir şekilde gelmesini beklediklerini ifade eden Yalçın, bu toplu sözleşmenin kamu görevlileri için bir restorasyon paketi olmasını istediklerini vurguladı.

2020 yılı için taban aylığına seyyanen 200 TL, %8+7 zam ve %3 refah payı, 2021 yılı için de %6+6 zam ve %2 refah payından oluşan taleplerini geçtiğimiz hafta hükümete ilettiklerini hatırlatan Yalçın, tekliflerinin son derece gerçekçi olduğunu belirtti. Kendilerinin masadaki varlığının kamu görevlilerinin beklentilerini karşılamak, milli gelirden alacakları payı temin etmek ve bu anlamda ülkede ekonomik hareketliliği tesis etmek olduğuna işaret eden Yalçın, kamu görevlilerinin bu sözleşme ile alacaklarının tamamen iç piyasaya etki edeceğine dikkat çekti.

“Kamu görevlilerinin Türkiye'nin büyümesinden pay alması gerekli”

Toplu sözleşme süreci görüşmelerini hedef ve tahmini enflasyon rakamları üzerinden yürütmek istediklerini ifade eden Yalçın, gerçek enflasyon ile hedef enflasyon arasında uçurum bulunduğunu vurguladı. Kamu görevlilerinin Türkiye'nin büyümesinden pay alması gerektiğini dile getiren Yalçın, bu konuyu toplu sözleşme görüşmeleri sürecinde olmazsa olmaz olarak gördüklerini ifade etti. Enflasyonun hangi oranda olursa olsun Türkiye'de bir büyüme eğilimi bulunduğunu söyleyen Yalçın, kamu görevlilerinin de bundan pay alması gerektiğini dile getirdi.

Diğer Toplu Sözleşme Talepleri

Maaş zammı yanında 3600 ek gösterge düzenlemesi, kamuda sözleşmeliliğe son verilmesi ve yardımcı hizmetler sınıfındakilerin genel hizmetler sınıfına alınması gibi taleplerinin de bulunduğunu aktaran Yalçın, ayrıca kamu görevlilerinin gelir vergisi konusunda da çok ciddi sıkıntılarının olduğunu belirtti. Ali Yalçın son olarak, emeklilere verilen bayram ikramiyesinin kamu görevlerine de verilmesini toplu sözleşme görüşmeleri kapsamında talep ettiklerini ifade ederek, bunun haricinde hizmet kollarını ilgilendiren çok sayıda taleplerinin de bulunduğunu sözlerine ekledi.

Bu haber 699 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum