4C'lilerin döner sermaye kararı

4/C’li personele döner sermaye ek ödemesi verilmemesi kararına yapılan itirazın mahkeme tarafından kabul edildi. 4/C’li personele verilmeyen döner sermaye ek ödemesi mahkeme kararı gereği uygulanmalıdır.

02 Mart 2017 - 10:45

Sağlık ve Sosyal Hizmet Çalışanları Sendikası Üyesi Davacı personel, sendikanın 4/C kapsamında çalışan üyesinin, kendisine döner sermaye ek ödeme verilmesi talebinin reddine kararının hukuka aykırı olduğu gerekçesiyle mahkemeye başvurdu.

Döner sermaye ek ödemesinin herhangi bir sebep ileri sürülmeksizin kesilmesinden dolayı davacı sendika üyesinin de bu kesinti işleminin geri alınması ve mahkeme kararı doğrultusunda döner sermaye ek ödemesinin tarafına ödenmesi hususunda davalı idareye 16 Mart 2016 tarihinde başvurduğu ancak talebinin reddedildiği belirtildi.

Bu işleme gerekçe olarak da Anayasa Mahkemesinin ilgili kararı çerçevesinde anılan personele 2016 yılından itibaren Kamu Görevlilerinin Geneline ve Hizmet Kollarına Yönelik Mali ve Sosyal Haklara ilişkin 2016 ve 2017 yıllarını kapsayan 3. Dönem Toplu Sözleşmesinin 24. maddesinde öngörülen ek ödeme dışında döner sermaye dahil başka bir kaynaktan ek ödeme ve benzeri adla herhangi bir ödeme yapılmasına imkan bulunmadığımın gösterildiği belirtildi.

Davacı sendikanın 4/C kapsamında çalışan üyesinin, yargı kararıyla ödenmeye başladığı halde bir süre sonra kesilen döner sermaye ek ödemelerinin yeniden verilmesi başvurusunun reddine dair işlemin iptali ve döner sermaye alacaklarının idareye başvuru tarihinden geriye doğru işleyen 60 günden itibaren işleyen faizi ile birlikte tazmini istemiyle açılmasına dair karar verildi.Varılan sonuca göre, işlemden kaynaklanan maddi zararın da talep gibi idarece karşılanması gereklidir hükmüne yer verildi.

Bu kapsamda işlemin iptaline döner sermaye alacaklarının idareye başvuru tarihinden geriye doğru işleyen 60 günden itibaren hesaplanarak yasal faiziyle birlikte davacı sendika üyesine ödenmesine karar verildi. 

 Kamuajans

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
İlahiyat mezunlarına formasyon şoku
İlahiyat mezunlarına formasyon şoku
Bir ilimizde norm fazlası öğretmen ataması yapılacak
Bir ilimizde norm fazlası öğretmen ataması yapılacak