Milli Eğitim Bakanlığı 2023 yılı için 45 bin öğretmen ataması yapılacağını duyurmuş, ardından başvuru ve atama tarihlerini içeren detaylar açıklanmıştı. MEB açıklamasına göre öğretmenlerin atamaları 8 Mayıs 2023 tarihinde yapılacak. MEB'in bu öğretmenleri 1 Eylül itibariyle göreve başlatması bekleniyordu.  Atama sonuçlarının açıklanmasının ardından mayıs ayı içerisinde, atanan öğretmenlerin göreve başlaması için Milli Eğitim Bakanlığına resmi yazı yazıldı. İşte o yazı ve detaylar:

MEB'de Bakan Tekin'den çözüm bekleyen birkaç konu başlığı MEB'de Bakan Tekin'den çözüm bekleyen birkaç konu başlığı

Eğitim Gücü Sen konu hakkında Milli Eğitim Bakanlığı'na Resmi talepte bulundu. Bu öğretmenlerimizin Mayıs ayı içerisinde göreve başlayabilmeleri için talep yazısı gönderdi.

İşte Eğitim Gücü Sen'in atanan öğretmenlerin Mayıs'ta göreve başlaması için yayınladığı resmi yazı:

''Olağanüstü hâl ilan edilen bölgelerde eğitimin daha nitelikli ilerlemesi ve bu bölgelerde çalışan öğretmenlerden boşalan kadronun yeni atama yapılacak öğretmenlerle tamamlanması önem arz etmektedir. Bu nedenle, Bakanlığın; öğretmen atama takviminde değişiklik yaparak, yeni atanacak öğretmenlerin görevlerine Mayıs ayı içerisinde başlamalarının sağlanmasını MEB' e talep ettik.
Millî Eğitim Bakanlığı; 24.03.2023’te 45 bin öğretmen alımına ilişkin atama takvimi ile branş bazında kontenjan dağılımını açıkladı.

Öğretmen adaylarımızın ön başvuru ve sözlü sınav merkezi tercihleri 27 Mart-1 Nisan tarihleri arasında alınacak. Adayların sözlü sınava alınacakları sınav merkezleri 4 Nisan'da ilan edilecek. Sözlü sınavlar, 7-16 Nisan tarihleri arasında gerçekleştirilecek, sonuçlar ise 18 Nisan'da açıklanacak. Öğretmen adaylarının atama tercihleri 2-6 Mayıs tarihleri arasında alınacak, atama sonuçları ise 8 Mayıs'ta açıklanacak. Ataması yapılan öğretmenlerimiz 1 Eylül'den itibaren de okullarında görevlerine başlayacak. Millî Eğitim Bakanlığı, 11 ilimizi doğrudan etkileyen ve yüzyılın felaketi olarak adlandırılan süreçten etkilenen öğretmenlerden birinci derece yakınını kaybeden veya tedavisi bulunduğu ilde yapılamayan öğretmenlere tayin hakkı tanımış ve atamaları gerçekleştirilmiştir. Ancak, bölgede görevli evini kaybetmiş ve deprem travmasını yaşamış diğer öğretmenler hâlâ atama beklemektedir.

İlk atama öncesi Nisan ayı içerisinde deprem bölgesinde görevli öğretmenlere şartsız tayin hakkı tanınarak olağanüstü hâl ilan edilen bölgelerde eğitimin daha nitelikli ilerlemesi ve bu bölgelerde çalışan öğretmenlerden boşalan kadronun yeni atama yapılacak öğretmenlerle tamamlanması önem arz etmektedir. Bu nedenle, Bakanlığın; öğretmen atama takviminde değişiklik yaparak, yeni atanacak öğretmenlerin görevlerine Mayıs ayı içerisinde başlamalarının sağlanmasını MEB' e talep ettik. ''