400 Bin öğrenci okuldan kaydını sildirdi

3 yılda 400 bin öğrenci okuldan kaydını sildirdi Ankara Bağımsız Milletvekili Aylin Nazlıaka, Milli Eğitim Bakanlığından Bilgi Edinme Kanunu çerçevesinde 2011-2016 yıllarında ekonomik nedenlerle kaydını sildiren veya donduran öğrenciler hakkmda bilgi istedi.

20 Haziran 2017 - 12:29

Bakanlık tarafından 2015,2016 ve 2017 yılı verileri paylaşıldı. Kaydım ekonomik nedenlerle sildiren öğrencilere ilişkin ise herhangi bir veri paylaşılmadı.

Nazlıaka'nın Milli Eğitim Bakanlığı'na yönelttiği bilgi edinme talebine Bakanlık tarafından verilen cevaplara göre; 2015,2016 ve 2017 yılının eğitim döneminde toplamda 386 bin 507 öğrenci çeşitli nedenlerle bağü bulunduğu yükseköğretim kurumundan kaydını sildirdi.

Konuyla ilgili açıklama yapan Nazlıaka, öğrencilerin en büyük sıkıntısının ekonomi, barınma gibi sebeplere dayandığının altım çizerek şunları söyledi: "Milli Eğitim Bakanlığı ayrıntilı bilgi vermekten kaçınsa da on binlerce öğrenci yurt ve kalacak yer sorununu çözemediği ya da eğitimi sürdürecek maddi olanaklara sahip olmadığı için üniversite eğitimine son vermektedir.

Son iki yılda, ve 2017 yılının şimdiye kadar olan döneminde yükseköğretimden kaydını sildiren 400 bine yakın öğrenci gibi bir rakam ülkemizin geleceği için kaygı verici bir tablodur

Bu nedenle eğitimine ailelerinin uzağında eğitim gören öğrencilerin yaşadığı sorunlar, acilen çözülmelidir. AKP iktidarının kendi kurumları'tarafından hazırladığı bu verileri dikkate alması ve geleceğimizin teminatı gençlerin eğitimi ile ilgili açıkça görünen bu sorunun üstüne gitmesi asli görevleri arasındadır."ajanskamu

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Endonezya'da son dakika 7.3 büyüklüğünde deprem! Tsunami uyarısı
Endonezya'da son dakika 7.3 büyüklüğünde deprem! Tsunami...
2 öğrenci okul müdürünü pompalı tüfekle öldürdü
2 öğrenci okul müdürünü pompalı tüfekle öldürdü