400 bin kişiye iş imkanı doğdu

2017 yılında beklenen büyümeyle birlikte personel alımlarının da artması bekleniyor. Önümüzdeki yıl 400 bin kişinin özel sektörde istihdam edileceği düşünülüyor.Kaynak: 400 bin kişiye iş imkanı sağlanacak

12 Kasım 2016 - 14:50

2017 yılına yaklaşılırken hem devletin hem de özel kuruluşların büyüme tahminleri netleşiyor. Önümüzdeki yıl özel sektörde beklenen yüzde 10'luk büyüme, iş arayanlar için de istihdam fırsatı anlamına geliyor.

Özellikle istihdamın lokomotifi konumundaki üç sektörde 330 bin kişilik istihdam tahminiyle, 2017 yılında istihdam edilecek çalışan sayısının 400 bini bulacağı düşünülüyor.

İstihdam konusunda önde gelen sektörlerin başını inşaat sektörü çekiyor. İnşaat sektöründe son yıllarda yapılan atılımların 2017 yılında da devam edeceği ve 250 binden fazla kişinin istihdam edileceği tahmin ediliyor. Bir diğer önemli istihdam kapısı olan giyim sektöründe de 50 bin kişilik bir istihdam bekleniyor. Aynı şekilde gıda sektöründe oluşacak iş imkanı tahminleri de 50 bin dolaylarında hesaplanıyor.

İnşaat, giyim ve gıda sektörlerinin yanı sıra çağrı merkezleri gibi noktalardan da iş imkanları vatandaşı bekleyecek. İş fırsatlarını görmek için en çok bilinen İŞKUR ilanlarına ek olarak kamu kurumlarının desteğiyle yürütülen kurslar da iş imkanı yaratılmasında rol oynuyor. İstanbul Büyükşehir Belediyesi Sanat ve Meslek Eğitimi Kursları (İSMEK), BEDAŞ Akademi gibi kurslarla vatandaşa iş garantili kurslar sunulabiliyor.

İş dünyası 2017'nin iş anlamında 2016'dan daha iyi olacağını umuyor. Gelecek yıl yüzde 10 büyümeyi öngören sektörler, yeni işe alımların artacağını hesaplıyor. 2017'de üç sektör 330 bin kişiye iş sağlayacak. Ekonominin yüklenici sektörlerinden inşaat 250-300 bin kişiyi işe almaya hazırlanırken, iç giyimde 50 bin kişi, gıda perakendesinde ise 30-50 bin kişiye iş imkanı yaratılabilecek.
Kaynak: MYMEMUR

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Endonezya'da son dakika 7.3 büyüklüğünde deprem! Tsunami uyarısı
Endonezya'da son dakika 7.3 büyüklüğünde deprem! Tsunami...
2 öğrenci okul müdürünü pompalı tüfekle öldürdü
2 öğrenci okul müdürünü pompalı tüfekle öldürdü