40 bin öğretmen ataması için gündem oluşturdular

Sosyal medyadan taleplerini sürekli gündeme getiren öğretmen adayları, 40 bin öğretmenin atanmasını hükümetten talep ediyorlar.

13 Eylül 2017 - 18:30 - Güncelleme: 13 Eylül 2017 - 21:48

Atama bekleyen öğretmenlerin oluşturduğu ve sayısı yüzbini geçen platformun gerçekleştirdiği etkinlikler Twitter gündemine oturuyor. Twitter’daki paylaşımlarında bu sene uğradıkları mağduriyetin ancak 2017 KPSS puanıyla mülakatsız olarak yapılacak 40 bin öğretmen atamasıyla giderilebileceğini ifade eden atama bekleyen öğretmenler seslerini yetkililere duyurmaya çalışıyor.

Atama bekleyen öğretmenlerin talepleri:  Yüz binlerce öğretmenimiz mesleğini yapmak için gün sayıp atama haberi bekliyor diğer yandan hayatına ataması yapılmayan bir öğretmen olarak devam etmeye çalışıyor. Bizler geleceğe umutla bakmak istiyor ve sevdiğimiz mesleği yapmak için inançla yarınları bekliyoruz fakat her geçen gün umudumuz tükeniyor. Ücretli öğretmenlik uygulaması umutsuzluğumuzu daha da derinleştiriyor. Hatırlatıyoruz, gelişmiş bir ekonomi, kalkınmış bir toplum ancak kaliteli ve nitelikli bir eğitimle mümkündür. Bizler “Oku” emrini aldık. Okuduk. Bizler başöğretmenimizin “Yeni nesil öğretmenlerin olacaktır” sözünü işittik bir nesil yetiştirmenin idealistliğini ve şuurunu benliğimizde hissedene kadar yılmadık emek verdik, çaba gösterdik. Ailemiz üzgün, öğrencilerimiz üzgün, eşlerimiz üzgün, hayallerimiz ertelenmiş, emeklerimiz boşlukta, eğitimcilerimiz boşlukta, üzerinden ay geçmesine rağmen hala yapılan adaletsizliğe inanamıyor ve atanacağımızın haberini bekliyoruz. Biz eğitimciler, fedakar olmaya, cesur olmaya, hizmet etmeye hazırız. Bunun için gerekli eğitimleri aldık istenilen sınavı verdik, şimdi sizden müjdemizi bekliyoruz. İşsiz 400 bin insan demek eşsiz, aşsız ve gelecek ümidi kararmış milyonlar demek. Biz artık annelerimizin gözlerine gururla, öğrencilerimizin gözlerine şefkatle yetkililerimizin gözlerine öğretmen olarak bakmak istiyoruz! Bizi anlayacağınızı, bizim sesimiz olacağınızı düşünüyor öğretmenlere yapılan bu haksızlığı gidermek adına Eylül'de 40 bin atama haberini sabırsızlıkla bekliyoruz. Sorunlarımıza yönelik sorularımızı anlaşılmak için yetkililerimize soruyoruz; 1- Ücretli öğretmenlik dediğimiz sistemle hayvan yetiştiricisinin, şarap üreticisi mezununun, muhasebe mezununun , iktisatçının, maliyecinin hatta lise mezunlarının çeşitli branşlarda öğretmenlik yapmasının çocuklarımız ve eğitimimiz için ne derece yararı olabilir? 2- Emekliliği geldiği, içinde bulunduğu okul ortamı ile kuşak çatışması yaşadığı halde emekli olmamış eğitimcilerimizin eğitimimize ve çocuklarımıza katkısı nasıl olabilir? 3- Resmi verilere göre 81 bin öğretmen ihtiyacının olduğu ülkemizde 81 bin öğretmensiz sınıfın,çocuklarımızın vebali hepimizin üzerindeyken ‘’2017'de atama yok ’’ demek hak mıdır? Sorunlarımızın çözümüne yönelik taleplerimizi, atamasının yapılmasını bekleyen 400 bin öğretmenimiz adına yetkililerimize iletiyoruz. a-Ücretli öğretmenlik altında ucuz fakat kalitesiz eğitimin önüne geçmeli, ücretli öğretmenlik kaldırılmalıdır. b-Nitelikli ve kaliteli eğitimin kuşaklar arasındaki iletişimsizliğe kurban edilmemesi için bir an önce emeklilik şartlarının iyileştirilerek öğretmenler emekliliğe teşvik edilmelidir. Yukarıda bahsettiğimiz tüm konularla ilgili sizlerin desteğini bekliyor ve gerekli çalışmaların başlatılması için bir an önce yetkililerimizi harekete geçirmenizi tüm umudumuzla bekliyoruz.


 

YORUMLAR

 • 3 Yorum
 • ADALETSİZ ADALET
  2 ay önce
  Eğitimden tasarruf olmaz.Yüce büyük ATATÜRK demiş ki;"BİR ÜLKEYİ YIKAMIYORSANIZ EĞITİMİNİ BOZUN"(O ÜLKE KENDİLİĞİNDEN YIKİLIR)Atatürk bu sözü bu günleri tahmin ederek söylemiştir.Ücretli öğretmen gözden kaçan,hesapta olmayan vefat eden öğretmenin yerine alınır.Bunun sayısı bir vilayette bir iki bazı vilayette hiç olmaz.Bugün sayıları binlerle ifade ediliyor.Amaç bellidir.Öğretmene daha az para ödemek.Dünya'da kaç ülke vardır böyle eğitimi basite alarak öğretmene az ücret ödemek için bu metodu uygulayan.Bunu yapanların çocukları da bu ülkede yaşıyor.Eğitime bilerek yapilan bu katliamın sonuçlarını yıllar sonra göreceğiz.O zaman son pişmanlık fayda etmiyecekti.Eğitimdeki bu aymazlığın sona ermesini Yetkilileri, etkilileri eğitindeki bu çöküşün önlenmesi için duyarlı olmaya ,en kısa sürede açıklanan 81.000( gerçek öğretmen açığı 100.000 in üzerindedir.) öğretmenin atanmasıni talep ediyorum.Aksi takdirde bu vebalin sorumluları ruz-i mahşerde hesap vereceklerdir.En kısa sürede EĞİTİM ALANINDA REFORM müjdesi bekliyor bu millet.Lütfen bu milletin sesine kulaklarinizi tikamayiniz.Bizim geleceğimiz ve ÜLKEMİZİN TEMİNATİ çocuklarımizdır.Bu Millet bu müjdeyi sabırsizlıkla bekliyor.Lütfen Ülkemizin geleceğini karartmayınız.Vijdanınızın sesini dinleyin görevinizi yapıniz.Yoksa tarih sizi bir gün yargılıyacaktır.Bundan kesinlikle emin olunuz.Çok büyük hata yapıyorsunuz.ĹÜTFEN BU HATADAN EN KISA SÜREDE VAZGEÇİNİZ.
 • İmtiyaz
  2 ay önce
  Mülakat siz olursa 2016 da mağdur ettiklerinin hakkı ne olacak 2017 mülakat siz olmaz olursa geçen sene mağduriyet giderilmeli
 • P.D. RDVN
  2 ay önce
  81 bin 1 sayısı uydurma ya en az 150 bin açık var. Bakan 2016 kpss ile 2017 kpss yi birbirine soktu. 2018 kpss olacak neredeyse yapılan çok büyük haksızlıktır. Bence 40 bin atama değil ismet yılmaz' ın istifa etmesi gerekir. Hem eğitime hem de partisine çok büyük zarar veriyor. aileleri ile birlikte atanan ve atanmayan 5 milyon kişi mağdur.
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Muğla'da deprem
Muğla'da deprem
İzmir’de öğretmen ve müdür arasında otopark kavgası
İzmir’de öğretmen ve müdür arasında otopark kavgası