Araştır- Analiz et

İş başvurunuzda en önemli ilk adım cv’dir. Cv sizin deneyimlerinizi belgeleyen en önemli kaynaktır.Bu yüzden etkili ve açıklayıcı bir cv ye sahip olmalısınız. Başvuracağınız iş alanına göre hazırlanan cv örneğinden birine Boğaziçi Tercüme sitesinden ulaşabilir ve örnekleri inceleyebilirsiniz.
Başvurduğunuz işe tüm belgelerinizi sundunuz ve görüşme için çağırıldınız. Öncelikli yapmanız gereken şey şirket, kurum ve yöneticileri hakkında araştırmalar yapmak olacaktır. Bu adımın amacı başvurduğunuz işe olan ciddiyetinizi göstermek ve aynı zamanda tüm genel bilgilere hakim olduğunuz imajını karşı tarafa hissettirmektir. 
Bugün birçok firma şirket hakkında sorular sorarak bilginizi ölçmek istiyor. Bu yüzden ufak bir araştırma yapmak ve en azından web sitelerini incelemekte size fayda sağlayacaktır. Araştırma ve analizlerinizi sitesinden yapabilirsiniz.
Niteliklerini Belirle
Mülakat öncesi yapman gereken şey öncelikle kedine şu soruları sormak; Neden bu işi istiyorum? İşe kabul edildiğim taktirde bu şirkete neler kazandırabilirim? Profesyonel alanda yeteneklerim neler? Bu soruların cevabını kendinize verebildiğiniz taktirde kendinizi hazır hissedebilirsiniz. 
Aranılan niteliklerin neler olduğunu dikkatlice okuyarak bu niteliklerin hangisine sahip olduğunuzu belirlemek, konuşmanıza daha rahat yön verecektir. Kendinizi iyi tanımak beraberinde özgüven getireceği için bu madde sizin için oldukça önemli.

İş görüşmeleri için karşı tarafa vereceğiniz ilk izlenim oldukça önemli. Her şirket veya kurum kılık kıyafet konusuna önem verir. ünkü sizin ilk görüşme veya iş konusundaki disiplin ve işinize gösterdiğiniz saygının yansımasıdır kılık kıyafet. Bu yüzden abartıdan uzak bir şıklık sizin için yeterli olacaktır. Spor, fazla renkli, fazla detaylı parçalar seçmekten kaçınmalısınız. 
Temiz, düzenli ve şık parçalarla mülakata uygun bir kombin yapabilirsiniz. Örneğin beyaz bir gömlek, şık bir pantolon/etek/elbise ve klasik bir ayakkabı sizin için risksiz bir kombin olacaktır. Erkekler için kol saati kadınlar için minimal bir inci küpe bir kolye ile kombininizi tamamlayabilirsiniz. İş görüşmesine hazırsınız!

Kontrol Gücünü Kullan

Bu görüşme kimileri için belki ilk kimileri içinse birçok seferden biri. Heyecan ilk ya da son fark etmeksizin herkesin yaşadığı bir durumdur. Öncelikle görüşme esnasında heyecanın seni kontrol etmesine izin verme.
Görüşme boyunca dik durmaya, göz kontağı kurmaya ve gülümsemeye özen gösterin. Karşı tarafı iyi dinleyin. Konuşurken el ve kol hareketlerinizin fazla olmamasına ve yavaş konuşmaya dikkat edin. Neden sizi seçmeliyiz? gibi sorulara ‘neden ben olmayayım ki’ gibi klişe cevaplar vermekten kaçınmalısınız. 
Bütün görüşmeler için kullanabileceğiniz en etkili iletişim gücünüz samimiyet ve dürüstlüktür. Bütün bunları uyguladığınızda başarı oranınız oldukça artacaktır.