4-6 yaş çocuklar kuran kursuna gönderilecek

Diyanet İşleri Başkanlığı , “2017 yılı Yaz Kuran Kursları Uygulama Esasları”nı yayımladı. Yayımlanan esaslara göre göre, her il ve ilçede yatılı kurslar açılacak. Milli Eğitim Bakanlığı, Diyanet’in 4-6 yaş grubu Kuran kurslarında eğitim almamış tüm öğrencilerin yaz Kuran kursuna katılımını sağlayacak.

31 Mayıs 2017 - 09:15 - Güncelleme: 31 Mayıs 2017 - 09:31

Okulların kapanmasının hemen ardından başlatılacak olan yaz kuran kursları ile ilgili esaslar yayımlandı. Diyanet tarafından yayımlananesaslara MEB ile iletişime geçilmesi ve
4-6 yaş arasından  çocukların kursa katılımının sağlanması talimatı veriliyor.

Buna göre, aralarında 4-6 yaş grubunun da bulunduğu kız ve erkek öğrencilerin ayrı sınıflarda katılacağı eğitim 12 Haziran’da başlayacak ve üç dönem olarak 18 Ağustos’a kadar sürdürülecek. Kurslar öğrenciler, veliler ve yurttaşların katılacağı törenlerle açılacak. Hedef kitlesini gençlerin oluşturduğu kurslara 30 yaş ve üzerindekiler de katılabilecek.

Uygulama esaslarında müftülüklere, il/ilçe milli eğitim müdürlükleri ve belediyelerle kurs düzenlenen saatlerde başka bir etkinlik düzenlenmemesi konusunda görüşmeler yaparak ortak çalışma yürütmeleri talimatı verildi.


Tüm çocuklar Kuran kursuna

Yönergede, Milli Eğitim Bakanlığı okul öncesi eğitimine devam eden, ancak Diyanet İşleri Başkanlığı’nın 4-6 yaş grubu Kuran kurslarında eğitim almayan öğrencilerin yaz kurslarına katılmalarının sağlanması istendi.

Sığınmacıların ve mevsimlik işçilerin çocukları için de gerekli olan yerlerde kurs açılacağı belirtildi. Ayrıca, engelli öğrencilerin de kursa katılımının sağlanması için müftülükler görevlendirildi.

Yaz kurslarına katılan öğrencilerin, kış döneminde “İhtiyaç Odaklı Kur’an Kursları Öğretim Programları ve Camilerde Kur’an Öğretim Programı” kapsamında eğitim alabilecekleri konusunda bilgilendirilmeleri de istendi.

Yatılı kurslar, ücretsiz kitaplar

Yönergeye göre, Diyanet İşleri Başkanlığı isteyen öğrenciler için yaz Kuran kurslarında her il ve ilçede yatılı eğitim verecek.

Yaz Kuran kurslarında öğrencilere dağıtılacak kitap ve materyaller de ücret olacak. Buna göre, 4-6 yaş grubu için “4-6 Yaş Grubu Kur’an Kursları Etkinlik Kitabı”, 7 yaş ve üzeri için “Yaz Kur’an Kursları Dinimi Öğreniyorum” ve “Yaz Kur’an Kursları Etkinlik Kitabı”, üçüncü kur ve üstü seviyeler için “Temel Dini Bilgiler Dinim İslam” kitapları” kullanılacak.

15 Temmuz anması

Yaz Kuran kurslarında “eğitim öğretimin etkinliğini ve verimliliğini artırmaya yönelik olarak, vatan sevgisi ve birlik beraberlik” konularına ağırlık verilmesi istendi. Dersler işlenirken şunlara dikkat edilmesi talimatı verildi:

“Kur’an-ı Kerim dersi işlenirken vatan sevgisi, birlik beraberlik konulu âyetler mealleri ile birlikte okunacak ve dinimizin birlik beraberlik ve vatan sevgisi anlayışı çocuklara kazandırılmaya çalışılacaktır. Derslerde Hz. Peygamber’in konuyla ilgili hadislerine yer verilecektir. Dini bilgiler dersinde ibadetlerin birlik ve beraberliğimize katkısına vurgu yapılacaktır. 15 Temmuz günü öğrenci ve velilerin katılımıyla şehitlerimizi anma merasimi düzenlenecek, merasimlerde vatan sevgisi ile birlik ve beraberlik konularına vurgu yapılacaktır. Çocuklara her hafta bir ayet ve hadis öğretilecektir. “

YORUMLAR

  • 1 Yorum
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Metin Uca'nın paylaştığı evde kalmış kızı evlendirme ritüeli
Metin Uca'nın paylaştığı evde kalmış kızı evlendirme...
FETÖ'den 79 eski öğretmene gözaltı kararı verildi
FETÖ'den 79 eski öğretmene gözaltı kararı verildi