3600 Ek Gösterge Hakkında Sendika Başkanından Çağrı

Bir süredir belirsizliğini koruyan 3600 ek gösterge konusunda Anadolu Eğitim Sendikası Genel Başkanı Mehmet Alper Öğretici değerlendirme ve açıklamalarda bulundu.

3600 Ek Gösterge Hakkında Sendika Başkanından Çağrı
25 Nisan 2019 - 15:09

Anadolu Eğitim Sendikası Çorum temsilciliği tarafından düzenlenen programa Genel Başkan Mehmet Alper Öğretici, sendikanın üst düzey yöneticileri ile birlikte AES il yönetimi, üyeleri ve BASK il temsilcisi de katıldı. Programda 3600 ek gösterge hakkında açıklamalarda bulunan Genel Başkan Öğretici, konuyu değerlendirdi.

3600 Ek Gösterge Sözü

24 Haziran seçimlerinden önce 3600 ek gösterge sözünün 4 meslek grubunu kapsayacak bir şekilde verildiğini hatırlatan Öğretici, ikinci 100 günlük eylem planında belirtilen takvimin dolmasına rağmen öğretmenlere hala verilmediğini vurguladı. Meclisin önümüzdeki günlerde tekrar çalışması ile birlikte öncelikli işlerden birinin 3600 ek gösterge olduğunu belirten Öğretici, bu konunun takipçisi olacaklarını söyledi. Öğretici ayrıca, 3600 ek gösterge uygulaması kapsamında katsayı ve ek gösterge adaletsizliğinin tüm kamu çalışanlarını kapsayacak bir şekilde ayrıntılı olarak tekrar ele alınması gerektiğini de dile getirdi.

Milli Eğitim Bakanlığı'ndan Taleplerde Bulunuldu

MEB tarafından hazırlanan ve Maliye Bakanlığı'na gönderilen Öğretmenlik Meslek Kanunu taslağı hakkında da değerlendirmelerde bulunan Anadolu Eğitim Sendikası Genel Başkanı Öğretici, bu kanun ile ilgili çalışmaların tamamlanması ve hayata geçirilmesini uzun süredir talep ettiklerini söyledi. Öğretmenlik mesleğinin saygınlığının arttırılması ve statüsü için sağlam bir zemine kavuşturacak olan Öğretmenlik Meslek Kanunu ile birlikte 2023 Eğitim Vizyonu çalışmalarını da takip ettiklerini belirten Öğretici, öğretmenlere verilecek olan maddi teşvikler için Maliye Bakanlığı'ndan görüş beklendiğini ifade etti. Söz konusu kanun ile ilgili ayrıntılı çalışmaları yaptıklarını dile getiren öğretici, Anadolu Eğitim Sendikası olarak öneri ve taleplerini içeren tekliflerini de bakanlığın ilgili tüm birimleri ile paylaştıklarını söyledi. Milli Eğitim Bakanlığı'ndan talepte bulunan Genel Başkan Öğretici, Öğretmenlik Meslek Kanunu taslağının tüm paydaşların görüşlerine açılması ve öğretmenler için son derece önemli olan söz konusu kanunda sendikaların ve öğretmenlerin görüşlerine de yer verilmesini istedi. Genel Başkan Öğretici son olarak, Öğretmenlik Meslek Kanunu'ndaki en önemli taleplerinin ve isteklerinin 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu'ndaki haklarının aynen korunması ve geliştirilmesi olduğunu belirtti.

Bu haber 904 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum

Şişli Eskort