3600 Ek Gösterge Düzenlemesinde %20 Zam Gündemde

3600 ek gösterge ile ilgili düzenleme hakkında tüm memurların ve emeklilerin gözü kulağı TBMM'de yapılacak görüşmelerde.

3600 Ek Gösterge Düzenlemesinde %20 Zam Gündemde
04 Mayıs 2019 - 15:17

TBMM'nin açılması ile birlikte görüşülmesi beklenen öncelikli konular arasında yer alan 3600 ek gösterge hakkında başta öğretmen, polis ve hemşireler olmak üzere din görevlileri de gelişmeleri merakla bekliyor. 3600 ek gösterge ile ilgili olarak 14 Mart'ta açıklama yapan Cumhurbaşkanı Erdoğan, 3600 ek gösterge meselesini söz verdikleri şekilde çözeceklerini ifade etmiş ve yerel seçimlerin ardından ele alınacak konulardan birinin de 3600 ek gösterge konusu olduğunu söylemişti.

Bakan Zümrüt’ten Açıklama

3600 ek gösterge hakkında açıklama yapan Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk ise, düzenleme ile ilgili çalışmaların Devlet Personel Başkanlığı ve ilgili bakanlıklar işbirliği ile devam ettiğini belirtti. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın bu konuda verdiği bir sözü bulunduğunu hatırlatan Selçuk, bu çalışmalar tamamlandığında kamuoyu ile paylaşacaklarını söyledi.

3600 Ek Gösterge İle Birlikte Zam Oranı %20 Olacak

Diğer yandan, uzmanlar tarafından yapılan hesaplamalara göre 3600 ek gösterge düzenlemesi hayata geçirildiğinde memur maaşlarında yaklaşık %20 oranında bir zam bekleniyor. TBMM'nin önümüzdeki günlerde gündemine gelecek olan 3600 ek gösterge düzenlemesi ile ilgili görüşmelerin yakında başlayacağı öğrenildi.

3600 Ek Gösterge Kapsamı

3600 ek gösterge ile ilgili olarak memur sendikaları ise düzenlemenin tüm kamu personelini kapsayacak şekilde genişletilmesini isterken, şu an için sadece öğretmenler, polisler, hemşireler ve din görevlilerinin ek göstergelerinin yükseltilmesi söz konusu. Ayrıca düzenleme kesinleştiğinde bu mesleklerden emekli olanların da 3600 ek gösterge düzenlemesinden yararlanmaları düşünülüyor. 3600 ek gösterge kesinleştiğinde memurların ek gösterge cetveli yeniden oluşturulacak. Bu ise memurların görev ücretine ve emekli maaşına olumlu bir şekilde katkı sağlayacak.

Bu haber 2207 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum