350 Bin kız çocuğu okullu oldu

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın eşi Emine Erdoğan'ın öncülük ettiği "Haydi Kızlar Okula" kampanyası ile 350 bin kız çocuğunun okulla tanıştığını belirten Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Betül Sayan Kaya, "Ana-Kız Okuldayız" kampanyası ile okula gidememiş 2 milyon 590 bin kadınının, evlatlarıyla eğitim alma imkanı bulduğunu söyledi

06 Mart 2017 - 08:04

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Betül Sayan Kaya, 2003 yılında yüzde 45 olan kız çocuklarının orta öğretimde net okullaşma oranını, yüzde 80'e yükselttiklerini aktardı.

Çocukların, ekonomik sebeplerle eğitimden kopmaması için doğrudan annelere yaptıkları yardımlardan 2 milyon ailenin faydalandığını anlatan Kaya, "Sosyal ekonomik destekle, şartlı eğitim desteği ile yurt genelinde tamamladığımız yurt projelerimizle kız çocuklarımızın uğrayacağı her türlü mahrumiyetin önüne geçmeye çalışıyoruz.

Ülke geneline yaydığımız sosyal hizmet merkezleri ile her türlü şikayeti ve talebi anında cevaplamaya, Aile Sosyal Destek Programıyla bütün ailelere ulaşmaya gayret ediyoruz Getirdiğimiz teşviklerle kadınlarımızın iş hayatında güçlü bir şekilde yer almalarını sağlıyoruz.

Kadınlarımızın iş gücüne katılma oranını yüzde 33'ün üzerine çıkardık. Ama 2023'te kadın istihdam oranımızı yüzde 41'e çıkarmayı hedefliyoruz. Kadının aile ve iş uyumunu güçlendirmek için pek çok kolaylık getirdik.

Doğum ve süt izinlerini yeniden düzenledik, iş yerlerinde kreş ve gündüzlü bakım hizmetlerini yaygınlaştırmak için düzenlemeler yaptık. Pilot çalışmalarına başladığımız Torununa Bakan Büyükanneye Yardım Projesi ile çalışan kadınımızın iş ve aile hayatlarına bir kolaylık daha getirmeyi hedefliyoruz.

Finans temininde, iş geliştirmede sağladığımız kolaylıklarla kadın girişimciliğine önemli destekler veriyoruz." dedi

KamuAjans.com - Özel Haber


 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
FETÖ'den 79 eski öğretmene gözaltı kararı verildi
FETÖ'den 79 eski öğretmene gözaltı kararı verildi
2 yeni KHK daha geliyor
2 yeni KHK daha geliyor