33 Bin öğretmen işsiz kaldı

Millî Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz, Bakanlık merkez teşkilatında görev yapan personel ile iftar yemeğinde bir araya geldi.

23 Haziran 2017 - 13:49

Bakanlıktan yapılan açıklamaya göre, merkez teşkilatında görev yapan personel ile iftarda bir araya gelen Yılmaz, tüm eğitim camiasının Ramazan Bayramı'nı kutladı.

Ramazanda yardımlaşma ve kardeşliğin arttığını, başka hiçbir ayda görülmeyen cömertliklerin ortaya çıktığını belirten Yılmaz, bütün bunlar kardeşliği, birlik ve beraberliği pekiştirirken orucun da amacına ulaştığını kaydetti.


Ülkenin güçlü olmasının beşeri sermayenin güçlü olmasına bağlı olduğunu vurgulayan Yılmaz, şöyle devam etti:

"Beşeri sermaye de ancak eğitimle güçlü hale gelebilir. Eğitim kalitesi ne kadar yüksekse ülkemiz de o kadar güçlüdür. Öğrencilerimize 21. yüzyılın gerektirdiği bilgi, beceri ve değerleri kazandırmak istiyoruz. Bu alanda önemli mesafeler katettik ancak daha yapılacak daha çok şey var. Türkiye, milli gelirinin yüzde 5,8'ini eğitime ayırmaktadır.

OECD ortalaması 5,2'dir. Dolayısıyla OECD ülkelerinden çok daha iyi bir durumda eğitime kaynak ayırmaktayız. Bugün 18 milyona yakın öğrencimiz var. 7 milyonun üstünde de üniversiteye giden öğrencimiz olmak üzere toplam 25 milyon öğrencimiz bulunuyor.

İşte Türkiye'nin geleceğini bu öğrenciler şekillendirecek. Bu öğrencilerimize daha kaliteli bir eğitimin sunulması, eğitim ortam ve süreçlerinin iyileştirilmesi bizim vazifemizdir. Eğitim sürecine verdiğimiz hizmetin kalitesinin ölçülmesi, sonuçların değerlendirilmesi de bizim vazifemizdir."

- "20 bin öğretmen alımı için mülakatları tamamladık"

Bakan Yılmaz, eğitim ve öğretimin öğrenciye kazandırmak istediği temel değer ve ilkelerle bilgi, beceri, tutum ve davranışları çağın ihtiyaçları doğrultusunda güncellemenin yine kendilerinin vazifesi olduğunu aktardı.

Öğrencileri hem bilgi hem de teknolojiyi üretir hale getirmek gerektiğine değinen Yılmaz, "Bu doğrultuda çok mesafe katettik. İnşallah önümüzdeki dönemde yılmadan yorulmadan çalışıp milletimizin bizden beklentilerini karşılayacağız." açıklamasında bulundu.

Yılmaz, Milli Eğitimde çok önemli reformları hayata geçirdiklerini hatırlattı.

Türkiye'nin zor bir dönemden geçmesine rağmen bu süreci yüz akıyla geçtiklerini ve önemli yenilikleri eğitime kazandırdıklarını belirten Yılmaz, son bir yılda 20 binden fazla derslik yaptıklarını, sözleşmeli öğretmen uygulamasını başlattıklarını, 20 bin öğretmen atamasını gerçekleştirdiklerini, yine 20 bin öğretmen ataması için adayların mülakatlarını tamamladıklarını ifade etti.

Çıraklık eğitimini zorunlu eğitim kapsamına aldıklarını ve proje okullarının eğitim kadrosunu mevzuata uygun hale getirdiklerini anımsatan Yılmaz, müfredatı 1, 5 ve 9. sınıflar için yenilediklerini, okul öncesi eğitimi yaygınlaştırdıklarını, bu sayede bir önceki döneme göre geride kalan eğitim ve öğretim yılında 100 bin öğrenci artışı sağlandığını bildirdi.

Türkiye Maarif Vakfını kurduklarını hatırlatan Yılmaz, vakfın 20'nin üzerinde ülkede çalışmalara başladığını belirtti. Yılmaz, uzun bir çalışma sürecinin sonunda Öğretmen Strateji Belgesinin yayınlandığını da anımsattı.

- Darbe girişimiyle ilgili soruşturmalar

Darbe girişimi ve sonrasındaki sürece de değinen Yılmaz, şunları kaydetti: 

"Cumhuriyet tarihinde böyle bir dönem hiç yaşanmamıştır. Bu darbenin gereği ve sonucu olarak da yaklaşık 33 bin öğretmenin ilişiği kesildi. Yine daha önce hukuka aykırı olarak eylemlere katılan 14 bin civarında öğretmenin de disiplin soruşturmasını tamamladık.

Yaptığımız bütün bu işlemlerde hak kavramına çok dikkat ettik. Hakkı esas alarak bu işlemleri hayata geçirdik. Zira biz biliyoruz ki haktan uzaklaşan en büyük zararı kendisine vermiştir."
İftar programına Bakanlık üst düzey bürokratları ile her kademeden personel ve aileleri katıldı.

YORUMLAR

 • 5 Yorum
 • Cem
  1 ay önce
  Yıllarca işine gidip gelen, dürüst mesleğine bağlı öğretmenler bir anda yasal olan şeylerden açığa alındılar yada ihraç edildiler.Hala yasal olan işlerden dolayı ağır ceza mahkemelerinde yargılanıyorlar.Ne kadar vahim ve travmatik bir durum.Türkiye Cumhuriyeti böyle bir vahamet görmedi.
 • Selim
  4 ay önce
  Hakkı esas almak yasal banka yasal sendika veya dernekten dolayı insanları sosyal soykırıma açlık ile ölüme terketmek midir?Bu 33 bin kişiden soruşturması tamamlanan yok nedense....Ama sonradan alınan ve açık açık eylem yapanlarinki hemen yapıldı görevlerine döndurulduler. Ne diyelim ALLAH BÜYÜKTÜR.
 • Mustapha
  4 ay önce
  15 temmuzdan sonra Fetodan açığa alınıp ihraç edilen yok açığa alınanlar formalite bir soruşturmayla göreve iade ediliyor ama operatör hatasında kaynaklı bylok indirmiş gibi olanlar ihraç ediliyor inceleme olmaksızın.Anlaşılan Fetonun atığı yemi hükümet yedi.Bylok çok önemli ama çok önemli diye pohpohladılar ki banka okul dershane gazete sendika gibi şeyler önemsiz gözüksün hükümet bunları bırakıp bylok peşine düşsünler ve zaten öylede oldu.Bylok çok önemli niye diyorlar çünkü bylok listeleri hep fetoyü sevmeyen fetoya muhalif kişilerden ak parti yanlılarıyla doldurdular WiFi veya Avea yöneticileri aracılığıyla zaten mit in raporuna göre kod ad ve adına kayıtlı olmayan hat ve cihaz kullanıyorlar tabi deşifre olmuş üst düzey siyasileri gerçek Fetocüleri de ekliyorlar ki devlet hiç uyanmasın siyasilerin üzerine giderse yer yerinden oynasın.Yani devletimiz şuanda %30 gerçek fetocü %70 da anti fetocü yani fetoyü sevmeyenleri bylok indirmiş diye işten atıyor.Hiç kimsenin tlfnu incelenmiş değil bazılarının tlf akıllı bile değil ama bylok indirmiş gibi görünüyor ve işten atılmış diğer bir kısmı savcılıklara koştular tlf incelenmesini istediler yalvarıyorlar adeta ama tlf inceleyen yok hemen işten ihraç.Aslında 15 temmuz darbesini engelledik halk olarak meydanlarda ama 16 temmuz darbesi başarılı oluyor galiba..Çünkü Fetocüler kendilerini aklayıp görevine geri döndü fetoyü eleştirenleri de bylok indirmiş diye işten atırdı ve ak partinin oyunu azaltı ve azaltıyor.Asıl hedefleri Ak partiyi iktidardan indirmekti ve böyle kumpaslar görülmeden incelenmeden ihraçlar yapılırsa ve hatalar düzeltilmezse ak partinin oyu azalacak ve muhalefete düşecek ve 16 temmuz darbesi başarılı olacak.Devletin emniyeti mit sadece bu yorumları okusa bile fetoyü kumpasları ve masumların kim olduğunu görür ama nerde bizde o devlet nerde o kabiliyet
 • Murat
  4 ay önce
  Hem ogretmenleri istemeden ihraç ettik diye aciklama yaptiniz simdi de yaptiginiz aciklamaya bakin.Yarin Hakkın divaninda iki elimiz yakanizda olacak.Biz Allah ın adaletine guveniyoruz.
 • Ahiret var mi
  4 ay önce
  Var ise bu kadar zulüm niye.hesabı burda sorulmaz diye ihraç edin gitsin mi denilir.tarihe geçtiniz sizi kıyamete kadar anlatacağız belki de torunlarıniz çocuklarınız dinleyecek
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
NATİONAL GEOGRAPHİC ARŞİVİNDEN 125 YILLIK TÜRKİYE FOTOĞRAFLARI
NATİONAL GEOGRAPHİC ARŞİVİNDEN 125 YILLIK TÜRKİYE...
Star yazarı bile 'FETÖ' mağduriyetlerine isyan etti!
Star yazarı bile 'FETÖ' mağduriyetlerine isyan etti!