Milli Eğitim Bakanlığı MEB, 30 dakikalık ders süresi uygulamasını 2024-2025 Eğitim öğretim yılında da devam ettirecek. Bakanlık tarafından yapılan uygulama sonuçları değerlendirilecek ve önemli kararlar alınacak

Milli Eğitim Bakanlığı halihazırda bazı okullarda 30 dakikalık ders uygulaması yapıyor. Bu okullarda öğrenciler ve öğretmenler dersi 30 dakika içerisinde işliyor ve 30 dakikanın sonunda zil çalıyor. Bütün derslerin süresi 30 dakika olarak uygulanıyor.

Müfredat Taslağının İncelenmesi İçin 15 Günlük Askı Süresi Yeterli Değildir Müfredat Taslağının İncelenmesi İçin 15 Günlük Askı Süresi Yeterli Değildir

MEB tarafından alınan kararla, herhangi bir nedenle yıkılan ve yerine yeni bina yapılan Okullarla Birlikte depreme dayanıklı olmadığı tespit edilen ve güçlendirme çalışmaları yapılan okullarda ders saati süreleri 40 dakikadan 30 dakikaya düşürülmüştür. Bu uygulama Türkiye genelinde devam ediyor. Yukarıda belirtilen okullarda dersler sadece 30 dakika sürüyor. Ancak bu uygulamanın bütün okullara uygulaması yönünde taleplerde yükseliyor.

Milli Eğitim Bakanlığı, 2024 2025 eğitim öğretim yılı ile birlikte yeni müfredatı uygulamaya başlayacak. Yeni müfredatla öğrencilerin yükünün hafifletilmesi derslerin içeriklerinin kolaylaştırılması, öğrencilerin dersin yanında okulda daha fazla eğlenceli süre geçirmesi, sosyalleşmesi ve bireysel yeteneklerini artırılması hedefleniyor. Bu kapsamda yapılacak değişikliklerle birlikte 30 dakikalık ders sürelerinin de gündeme alınması söz konusu.
Bakanlık tarafından yıkılarak yerine yenisi yapılan ve güçlendirme çalışması yapılan okullarda uygulanan 30 dakikalık ders süreleri bir bakıma pilot uygulama görevi de görecek. Bu uygulamalardan olumlu sonuç alınması durumunda 30 dakikalık ders süresi bütün Türkiye geneline yaygınlaştırılabilir. Şu ana kadar bakanlık tarafından bu yönde karar alındığını ya da alınacağına dair bir açıklama gelmedi. Ancak bakanlık bu konudaki değerlendirme çalışmalarına devam ediyor.

30 dakikalık ders süresi uygulanabilir mi?

Mevcut müfredata göre 30 dakikalık ders süresinin uygulanması biraz zor gibi gözüküyor. Zira kitapların konu içerikleri ve ders yoğunluğu oldukça fazla. 30 dakikalık ders sürelerinde kitapların yıllık plan çerçevesinde bitirilmesi mümkün değil gibi gözüküyor. Bu nedenle öncelikle müfredatın hafifletilmesi ve ondan sonra derslerin 30 dakikaya düşürülmesi daha anlamlı olacaktır.