"3+1 Çözüm değildir, sözleşmeli öğretmenlik tamamen kaldırılmalıdır"

Anadolu Eğitim Sendikası Genel Başkanı Mehmet Alper Öğretici, dün konuk olduğu bir televizyon programında öğretmenler ve eğitimciler ile ilgili önemli konulara değindi.

"3+1 Çözüm değildir, sözleşmeli öğretmenlik tamamen kaldırılmalıdır"
18 Haziran 2019 - 12:27

Anadolu Eğitim Sendikası (AES) Genel Başkanı Mehmet Alper Öğretici, dün katıldığı bir televizyon programında 2018-2019 eğitim öğretim yılını değerlendirdi ve eğitim ile eğitimcilerin sorunları hakkında önemli değerlendirme ve açıklamalarda bulundu.

Sözleşmeli öğretmenlik hakkında konuşan Öğretici, 2023 Eğitim Vizyonu kapsamında 23 Ekim'de söz verilen 3+1 düzenlemesinin yasal zemine kavuşturulduğunu aktardı. Köklü çözüm için kesinlikle sözleşmeli öğretmenlik sisteminin tamamen kaldırılması gerektiğine dikkat çeken Mehmet Alper Öğretici, 2011 yılında tekrar getirilen sözleşmeli öğretmenliğin kesin çözümünün teşviği de içeren adil ve öngörülebilir bir yer değiştirme sistemi olduğunu vurguladı.

Aksi takdirde bu sürenin bile öğretmenlerin eşinden ve çocuğundan ayrı kalması için çok uzun olduğunu işaret eden Öğretici, anayasal hak olan aile bütünlüğünün sağlanmasının en doğal istekleri olduğunu vurguladı. Bu sebeple en kısa sürede kadroya geçiş sağlanması gerektiğini belirten Öğretici, öğretmenler odasındaki farklı statülerin kaldırılması gerektiğini de söyledi.

Kaynak: Anadolu Eğitim Sendikası

Bu haber 700 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum

Şişli Eskort