28 Ekim Tatil Olacak Mı?

28 Ekim tatil mi? 29 Ekim’de öğretmenlere ek ders ücreti ödenir mi? İşte detaylar…

28 Ekim Tatil Olacak Mı?
02 Ekim 2019 - 13:35

29 Ekim Cumhuriyet Bayramı için tatil planları yapanlar için merak edilen 28 Ekim’de tatil olacak mı? Bu yıl 29 Ekim Salı gününe denk geldiği pazartesi gününün tatil edilip edilmeyeceğine dair insanların kafalarında sorular oluşmaya başladı. Hayır, 28 Ekim tatil değiş, ama öğrenciler o gün okula yarım gün gidecekler.

Resmi Gazete’de yer alan bilgilere göre; Cumhuriyetin ilan edilmesi sebebi ile 29 Ekim günü Ulusal Bayram olarak kutlanmaktadır. Türkiye’de resmi bayram 28 Ekim günü saat 13:00 de başlar ve 29 Ekim gün sonuna kadar devam eder. Türkiye’de Devlet adına törenler yalnızca bugün yapılmaktadır.

İlgili mevzuata göre; Milli Bayramlar gereği tatil edilen günlerde ders görevini yerine getiremeyen yönetici ve öğretmenler, bu süreler için üzerlerinde bulunan aylık karşılığı ders, var ise ek ders ya da ders niteliğinde yönetim ve hazırlık ve planlama görevlerini yapmış sayılırlar.

Ayrıca Milli Bayramlarda ek ders ücretleri ödenmesi konusunda ki yönetmelik:

‘’İl düzeyinde milli ve mahalli bayramların kutlamaları için kurulan hazırlık komitelerinde görevli öğretmen ve yöneticiler, söz konusu bayramların hazırlık çalışmalarına ve törenlerine sınıf veya okul bütünlüğünde katılan öğrencilerin öğrenim gördükleri eğitim kurumlarının öğretmen ve yöneticileri ile milli bayramlar nedeni ile tatil edilen günlerde ders görevlerini yerine getiremeyen öğretmen ve yöneticiler, bu sürelerde üzerlerinde bulunan ders, varsa ek ders, ders niteliğinde yönetim, hazırlık ve planlama görevlerini yapmış sayılırlar.’’ denilmektedir.

Dolayısı ile, 28 Ekim öğleden sonra ve 29 Ekim günü ek ders ödemesi yapılacaktır.

Bu haber 1101 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum