23 Nisan'da ek ders ücreti ödenir mi?

23 Nisan Ulusal Eğemenlik çocuk bayramına sayılı günler kaldı Okullarda 23 Nisan hazırlıkları tüm hızı ile devam ediyor. 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı'nda okullar tatil olduğundan ek ders ödemesinin yapılıp yapılmayacağı sorusu akıllara gelmektedir. Öğretmenlerin bu merak edilen sorunun cevabı haberin detayında öğretmenlersitesi.com'da

18 Nisan 2017 - 10:38 - Güncelleme: 18 Nisan 2017 - 11:03

Ek ders saatleriyle ilgili kararda yer alan maddelere göre milli bayramlar nedeniyle okulların tatil olduğu günlerde öğretmenler ve yöneticiler; üzerlerinde bulunan aylık karşılığı ders, varsa ek ders, ders niteliğinde yönetim ve hazırlık ve planlama görevlerini yapmış sayılırlar.
 
Bu maddelerden hareketle 23 Nisan tatilllerinde ek ders ödemesi yapılmaktadır. Ancak bu yıl olduğu gibi milli bayramların cumartesi ve pazar gününe denk geldiği günler, resmi tatil olduğundan yukarıdaki maddelerde yer alan hususlar hafta içi günlerini kapsadığı değerlendirildiğinden hafta sonuna denk gelen milli bayramlarda herhangi bir ek ders ödemesi yapılmamaktadır.
 
Dolayısıyla 23 Nisan 2017 Pazar günü okullardaki Destekleme ve Yetiştirme Kursları ile ilgili ek ders ücreti ödemesi yapılmayacaktır.
 
Bu konuda bir düzenleme yapılmak suretiyle öğretmen ve idarecilerden elinde olmayan tatillerden dolayı ek ders ücretlerinin kesilmemesi gerektiğini düşünmekteyiz. Bakanlık tarafından ilgili ek ders kararlarında kelime veya cümle düzeyinde yapılacak düzenlemelerle bu karmaşıklık ortadan kaldırılması öğretmenlerimiz ve idarecilerimizin yararına olacaktır.

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı Tarihçesi23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı, Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk tarafından, Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin açılışının 4. yılında (1924’te) çocuklara armağan edilmiştir.


23 Nisan Çocuk Bayramı, dünyanın tek çocuk bayramıdır. Türkiye’de olduğu gibi Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde ulusal bayram olarak kutlanmaktadır. Mustafa Kemal Atatürk’ün tüm dünya çocuklarına armağan ettiği 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı Türkiye’nin her yerinde kutlanmakta ve yapılan etkinliklerde farklı ülkelerden binlerce çocuk misafir edilmektedir.

23 Nisan Milli Bayramı, 1 Kasım 1922’de saltanatın resmi olarak kaldırılmasıyla 1 Kasım’da kutlanan Hakimiyet-i Milliye Bayramı (Ulusal Egemenlik Bayramı) ile birleştirilmiştir. Ancak resmi bayram olarak kutlanması, Himaye-i Etfal Cemiyeti (Çocuk Esirgeme Kurumu)’nin kutlaması ile başlamıştır.

23 Nisan ilk Ne Zaman Kutlandı?

23 Nisan, ilk olarak Himaye-i Etfal Cemiyeti (Çocuk Esirgeme Kurumu) tarafından kutlanmıştır. İlk olarak çocuklar için gelir toplama amacıyla kutlanan 23 Nisan, yalnızca 23 Nisan Bayramı adı ile anılmıştır. 1927 ile 1981 yılları boyunca bu şekilde kutlanan 23 Nisan, 1981 yılında çıkarılan bir kanun ile 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı olarak kutlanmaya başlamıştır.

Dünyada 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı

23 Nisan, Türkiye Büyük Millet Meclisi ve Türkiye Radyo Televizyon Kurumu’nun yaptığı çalışmalar sonucunda, ulusal bayram olma özelliği ile birlikte dünya çapında yaygınlaştırılmaya başlamıştır. 1979 yılından bu yana devam eden bu çalışmalar sonucunda, her yıl 23 Nisan’da dünyanın farklı ülkelerinden binlerce çocuk Türkiye’ye gelmektedir.

ÖĞRETMENLERSİTESİ GRUBUNA KATILMAK İÇİN TIKLAYINIZ

2017 EŞ, SAĞLIK VE MAZERET ATAMA YARDIMLAŞMA GRUBU İÇİN TIKLAYINIZ

SINIF ÖĞRETMENLERİ GRUBUNA KATILMAK İÇİN TIKLAYINIZ

FEN BİLİMLERİ ÖĞRETMEN GRUBU TIKLAYINIZ

MATEMATİK ÖĞRETMEN GRUBU TIKLAYINIZ

OKUL ÖNCESİ-ANASINIFI ÖĞRETMEN GRUBU TIKLAYINIZ

SÖZLEŞMELİ ÖĞRETMENLER GRUBUNA KATILMAK İÇİN TIKLAYINIZ

ÖĞRETMEN ATAMASI VE MÜLAKAT GRUBUNA KATILMAK İÇİN TIKLAYIN

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Küçük çocuk öğretmeninden korktuğu için okula gitmiyor
Küçük çocuk öğretmeninden korktuğu için okula gitmiyor
FETÖ'den aranan öğretmenin Japonya'ya kaçtığı belirlendi
FETÖ'den aranan öğretmenin Japonya'ya kaçtığı belirlendi