erkek protez saçthemeforest temaları

21 Yıl Öğretmenlik Yapan Şahsın Diploması Sahte Çıktı

Zonguldak'taki bir ortaokulda müdürlük yapan şahsın sahte diplomayla 21 yıl öğretmenlik yaptığı tespit edildi.

21 Yıl Öğretmenlik Yapan Şahsın Diploması Sahte Çıktı
27 Nisan 2019 - 11:05

Zonguldak'ın Kozlu ilçesindeki Kılıç Ortaokulu'nda müdürlük yapan İsmail Y.'nin sahte diplomayla 21 yıl öğretmenlik yaptığı ortaya çıktı. 2017 yılında İsmail Y. ile okulda hizmetli kadrosunda görevli bir personel arasında yaşanan tartışma sonrasında olayı incelemek üzere görevlendirilen Zonguldak İl Milli Eğitim Müdürlüğü müfettişleri tarafından gerçek ortaya çıkarıldı. Müfettişler tarafından yapılan incelemelerde İsmail Y.'nin diplomasında yer alan mezuniyet tarihi ile diğer belgelerdeki mezuniyet tarihi arasında farklılık tespit edildi. Bunun üzerine İsmail Y.'nin sözde mezun olduğu Bülent Ecevit Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Maden Mühendisliği bölümü diplomasının aslını talep eden müfettişler, üniversite tarafından gönderilen yazıda ise İsmail Y.'nin kayıtlarda yer almadığı belirtildi. Açılan soruşturma kapsamında diplomasının sahte olduğu milli eğitim müfettişleri tarafından tespit edilen İsmail Y. açığa alınarak olay Cumhuriyet Savcılığı'na intikal ettirildi.

Cumhuriyet Savcılığı tarafından yapılan incelemede İsmail Y.'nin 1992 yılına ait diplomanın sahte olduğu, üniversitenin diploma kütük defterinde kayıtlı olmadığı ve ayrıca ÖSYM tarafından 1988 yılında herhangi bir yükseköğretim kurumuna yerleştirilmediği tespit edildi. İsmail Y. ifadesi alındıktan sonra tutuksuz olarak yargılanmak üzere serbest bırakıldı.

MEB 750 Bin TL'lik Tazminat Davası Açtı

Zonguldak 1. Ağır Ceza Mahkemesi'nde açılan davada İsmail Y. hakkında resmi belgede sahtecilik ve nitelikli dolandırıcılık iddialarıyla 5 yıldan 15 yıla kadar hapis cezası istendi. Milli Eğitim Bakanlığı ise diplomasının sahte olduğu tespit edilen İsmail Y.'nin 21 yıl boyunca almış olduğu maaşları yasal faizi ile birlikte yaklaşık 750 bin TL olan tutarı talep etti. İsmail Y., talep edilen tutarı ödemeyince hakkında Asliye Hukuk Mahkemesi'nde tazminat davası açıldı.

Bu haber 919 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum

Şişli Eskort