Milli Eğitim Bakanlığının 2023 yılı içerisinde kaç öğretmen ataması yapacağı atama bekleyen öğretmenler tarafından en fazla merak edilen konular arasında. KPSS'ye giren öğretmenler MEB'in öğretmen atama konusunda açıklama yapmasını bekliyor. Milli Eğitim Bakanlığı şu ana kadar atanacak öğretmen sayısı ile ilgili net bir açıklama yapmadı. Ancak, 2023 yılında yüksek miktarda öğretmen ataması yapılması bekleniyor.

Ücretsiz Yemek  Kademeli Olarak Bütün Öğrencilere Ulaşacak Ücretsiz Yemek Kademeli Olarak Bütün Öğrencilere Ulaşacak

2023 seçim sürecine girilmesi öğretmen atama sayısında önemli bir rol oynayacak. Ancak sayıyı artıracak en önemli unsurlar ise 3600 ek gösterge ve EYT olacak. ok sayıda öğretmen emekli olmak için EYT'nin ve 3600 ek göstergenin çıkmasını bekliyor.

2022 yılı için de aynı beklentiler vardı. 2022 yılında 3600 ek göstergenin çıkacağı beklentisi ile çok sayıda öğretmen 2021 yılında emekli olmamış ve göstergeyi beklemişti. Ancak 3600 ek gösterge 2022 yılında çıkmayınca bu öğretmenlerin önemli bir kısmı 2023 yılını beklemeye başladı.

EYT'nin de çıkması ile birlikte önemli bir sayıda öğremtenin emekli olması bekleniyor. Bu da şu anda 100 bin civarında olan öğretmen açığını çok daha artıracak ve MEB'in öğretmen ihtiyacını karşılamak için daha fazla atama yapmasına neden olacak.

Milli Eğitim Bakanlığının 2022 yılında beklentilerin çok altında kalan atamasının telafisi ve doğacak yeni öğremten ihtiyacını karşılamak amacı ile en az 40 bin öğretmen;ataması yapması gerkiyor. Bu sayı MEB'in açıklaması sonrasında netlik kazanacak. Ancak gerek seçim dönemi olması, gerekse artacak ihtiyaçlar nedeni ile bu rakamın daha üzerinde atama yapılması da büyük ihtimal.