2020 Yurtdışı Öğretmenlik Başvuru Şartları ve En Cazip Ülkeler

Yurtdışı öğretmenlik, yurtdışı öğretmenlik için başvuru şartları ve en cazip ülkeler hakkında detaylı bilgi için sitemizi ziyaret edebilirsiniz. Yurtdışı öğretmenlik için tüm gerekenleri sizler için derledik.

2020 Yurtdışı Öğretmenlik Başvuru Şartları ve En Cazip Ülkeler
25 Aralık 2019 - 15:21 - Güncelleme: 16 Ocak 2020 - 15:38

 

Günümüzde yurt dışında öğretmenlik yapma fırsatını değerlendirmek isteyen birçok öğretmen bulunmaktadır. Hem kariyerlerine hem de hayatlarına yeni bir soluk getirecek bu imkân sayesinde öğretmenler, Millî Eğitim Bakanlığı’nın öngördüğü ülkelerde ve branşlarda çalışmaya başlayabilecekler. Ancak bu fırsatı değerlendirmek ve kabul alabilmek için izlemeniz gereken birçok adımı tamamlamanız gerekecektir. Bu yazımızda başvuru aşamalarından sizler için en uygun çalışma koşullarına sahip ülkelere kadar birçok adımdan bahsetmeye çalışacağız. Peki ilk olarak ne yapmamız gerekiyor? Hep birlikte adım adım süreci inceleyelim.

Yurt Dışında Görevlendirilecek Öğretmenleri Seçme Sınavı

İlk olarak Millî Eğitim Bakanlığı Yurt Dışı Eğitim Genel Müdürlüğü tarafından her yıl belirli koşullara ve aday sayısına göre düzenlenen “Yurt Dışında Görevlendirilecek Öğretmenleri Seçme Sınavı” başvuru kılavuzunu incelememiz gerekecektir. 2020 yılı için yurt dışı öğretmenlik başvuruları, kılavuza göre 10-23 Ocak 2020 tarihleri arasında yapılacaktır. Ayrıca sınav ile ilgili her türlü açıklama, başvuru işlemleri, sınav sonuçlarının ilan edilmesi tamamen Millî Eğitim Bakanlığı web sitesinden yapılacaktır. Web sitesinden yapılacak olan açıklamalar tebliğ niteliğinde olacağı için siteyi takip etmeniz sizin için önemli bir detaydır.

Yurt dışı öğretmenlik için geçmeniz gerekecek ilk aşama tabi ki Mesleki Yeterlilik Sınavı olacaktır. Sınav giriş belgenizi de 17 Şubat 2020 tarihinden itibaren eğer başvurunuzu yaptıysanız http://www.meb.gov.tr/ internet adresinden alabilirsiniz. Başvuru işlemlerini tamamladıktan sonra sınav giriş belgeniz ile 23 Şubat 2020 tarihinde Ankara’da saat 10:00’da gerçekleştirilecek olan sınava girmeniz gerekecektir. Sınavın ücretinin 130 TL olduğunu da belirtelim. Ücreti Millî Eğitim Bakanlığı Destek Hizmetleri Genel Müdürlüğüne bağlı Döner Sermaye İşletmesine ait Ziraat, Vakıf ve Halkbank banka hesaplarına yatırmanız gereklidir. Ayrıca bu bankaların ATM’lerinden, Millî Eğitim Bakanlığı’nın web sitesinden ya da mobil bankacılıktan sınav ücretini ödemeniz mümkündür. Sınav sonuçlarının ilan edilmesi de kılavuzda 9 Mart 2020 olarak belirtilmiş.

Başvuru Şartları Nelerdir?

23 Şubat 2020 tarihinden Ankara’da gerçekleşecek olan Yurt Dışında Görevlendirilecek Öğretmenleri Seçme Sınavı için başvuru şartları nedir?

Öncelikle Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmanız gerekmektedir. Daha önemli bir detay olarak ise sınav başvuru tarihinin son gününe kadar eğitim öğretim hizmetleri sınıfında en az 5 yıl çalışmış olmanız gerekmektedir. Bu kriteri sağlamamanız durumunda başvurunuz geçersiz sayılacaktır. Ayrıca herhangi bir kınama almamış olmak, erkek adaylar için askerlikten muaf ya da tamamlamış olmak, tüm adaylar için yurt dışına çıkış engeli bulunmaması, en az lisans düzeyinde eğitime sahip olmak, hizmetin gerektirdiği temsil yeteneğinin mevcut olması, son 5 yıl içinde YDS veya YÖKDİL sınavlarından en az “E/50 Puan” düzeyinde ya da başvurusunun son günü itibariyle son 5 yıl içinde ÖSYM tarafından denkliği kabul edilen ve uluslararası geçerliliği bulunan sınavlardan bu puana denk bir dil belgesine sahip olmak, daha önce bakanlık tarafından yurt dışı görevlendirmesi alıp bu görevde başarılı olmak ve bu görev sonrasında sınav başvurusunun son gününe kadar en az 2 yıl çalışmış olmak adaylarda aranan kriterlerdir. Branşlara göre dil belgesi şartlarına kılavuzdan detaylı olarak inceleyebilirsiniz.


 

Mesleki Yeterlilik Sınavı ve Temsil Yeteneği Sınavı

 

Tüm başvuruların kılavuza göre tamamlanmasının ardından adayların ilk olarak 23 Şubat 2020 tarihinde saat 10:00’da Ankara yapılacak olan toplamda 100 soruluk 120 dakikalık sınava girmeleri gerekmektedir. Adaylar bu sınav ile hizmetin gerektirdiği mesleki yeterliliğin tespiti için yazılı olarak yapılacak “Mesleki Yeterlilik Sınavına” tabi tutulacaklardır. Toplamda 100 puan üzerinden hesaplanacak olan sınavda konuların dağılımı aşağıda belirtilmiştir.

  

 Adaylar 17 Şubat 2020 tarihinden itibaren Millî Eğitim Bakanlığı’nın web sitesinden ilan edilecek sınav giriş belgesi ile sınava gireceklerdir. “Mesleki Yeterlilik Sınavı” tek oturum halinde 120 dakika sürecek olan 100 soruluk bir sınavdır. A ve B kitapçığı ile yapılacak olan bu tek oturumluk sınav hakkındaki detaylı sınav kurallarına kılavuzdan ulaşabilirsiniz. Sınav değerlendirmesi yukarıda da bahsettiğimiz gibi toplamda 100 puan üzerinden değerlendirilecektir. Doğru cevaplar dikkate alınarak 60 ve üzeri puana sahip adaylar Yurt Dışı Öğretmenlik Mesleki Yeterlilik Sınavı için başarılı sayılacaklardır. 60 ve üzeri puan alan adaylar puanlarına göre en yüksek puan alan adaydan başlanarak puan üstünlüğüne göre her ülke grubu ve alanlar için ayrı ayrı başarı sıralaması yapılarak kılavuzda belirtilen sayıda öğretmenler, Temsil Yeteneği Sınavına alınacaktır.

Temsil Yeteneği Sınavı, Bakanlıklararası Ortak Kültür Komisyonu tarafından Mesleki Yeterlilik Sınavı’nda başarı sağlayan adaylara yapılan sözlü bir sınavdır. Bu sınavda bir önceki yazılı sınav gibi Ankara’da yapılmaktadır. Adayların sınav tarihleri http://www.meb.gov.tr/ internet adresinden ilan edilecektir. Sınavın baraj puanı 70’tir. Adaylar komisyonda yer alan kurum temsilcileri tarafından konu başlıkları ve puan türlerine göre ayrı ayrı değerlendirilecek olup adayın cevaplarına ve tutumuna göre puanı hesaplanacaktır. Temsil Yeteneği Sınavı konuları ve puan tablosu aşağıda belirtilmiştir.

Sınavda belirtilen kriterleri sağlamayan ve 70 baraj puanına ulaşamayan adayların başvuruları önceki sınav puanına bakılmaksızın geçersiz sayılacaktır. Bu durumu da bilmenizde fayda vardır. Yani yazılı sınav kadar sözlü sınav da sizin yurt dışı öğretmenliğinizi bitirebilecek etkiye sahiptir.

 

Temsil Yeteneği Sınavı konuları ve puan tablosu aşağıda belirtilmiştir.

Görevlendirmeye Esas Başarı Sıralaması Nasıl Yapılıyor?

Temsil Yeteneği Sınavı’nı da başarı ile tamamlayan yurt dışı öğretmenlik için adayların puan hesaplaması yapılır. Bu hesaplama Temsil Yeteneği Sınavından en az 70 puan alan adaylar arasından Mesleki Yeterlilik Sınavı ve Temsil Yeteneği Sınavı puanının aritmetik ortalaması alınarak adaylar tarafından seçilen ülke grupları ve alanlara göre ayrı ayrı yapılmaktadır.

Bu puanlama esas alınarak belirlenen sayıda yurt dışı öğretmen adayları yurt dışında görevlendirilmek üzere başarılı sayılırlar. Eğer puanlarda bazı adaylarda eşitlik durumu mevcut olursa sırasıyla doktora, yüksek lisans, Bakanlıklararası Ortak Kültür Komisyonu marifetiyle yurt dışında ilk defa görevlendirilme ve mesleki kıdem dikkate alınarak yurt dışı öğretmenlik için aday belirlenir.

Yurt Dışı Öğretmenlik Hakkında Diğer Önemli Bilgiler

Tüm başvurular tamamlandı ve sınavlarda başarı sağlandı. Peki yurt dışında görevlendirilecek süreç boyunca öğretmenler herhangi bir ödenek alacaklar mı? Ya da tüm bu yurt dışı masraflarını öğretmen mi karşılayacak ya da devletin öğretmene bir maddi desteği olacak mı? Hepsini şimdi teker teker cevaplamaya çalışacağız.

Yol Giderleri ve Diğer Masraflar

Başarı saylayan ve yurt dışı öğretmenlikte görevlendirilmek üzere hak kazanan öğretmenlere, ilk gidişinde ve yurda kesin dönüşünde ilgili mevzuat dahilinde yurt dışı geçici görev yolluğu ödenir. Daha detaylı bilgiler yurt dışı öğretmenlik hakkı kazanan öğretmenlere verilecek olan oryantasyon programlarında belirtilecektir.

Yurt İçi Aylığı

Yurt dışı öğretmenlik hakkı kazanan ve görevlendirilen öğretmenler görevlendirildikleri süre içerisinde kendi kurumlarınca aylıklı izinli sayılırlar. Yurt dışında görevlendirilen öğretmenlerin yurt içi aylıkları mevzuata göre kendi kurumlarınca Türk Lirası olarak ödenir.

Yurt Dışı Aylığı

Yurt dışı öğretmenlik hakkı kazanan ve görevlendirilen öğretmenlerin yurt dışı aylıkları Yurt Dışı Aylık Ödeme Cetveli kapsamında belirtilen miktarlarda Dışişleri Bakanlığı tarafından ödenir.

Yurt İçi Göreve Dönme

Yurt dışında görevlendirilmiş öğretmenler Bakanlar Kurulu kararınca yurt içi görece döndürülürler. Yurt içi görev yerleri ise öğretmen atama ve yer değiştirme yönetmeliği dahilince belirlenir. Ayrıca yurt dışı görevini kazanmış ve en az bir ders yılı görev yapmamış öğretmenlerin yurt içi göreve dönmeleri kabul edilmez. Belge ile mazeret taleplerini iletmeleri dahilinde ise yerlerine öğretmen gönderilebilmesi dahilinde komisyon tarafından bu durum değerlendirilir.

Yol ve Konaklama Giderleri

Mesleki Yeterlilik Sınavı ve Temsil Yeteneği Sınavı için yapılacak olan tüm konaklama ve yol masraflarından aday sorumludur. Çağrılan öğretmenlerin masrafları kendileri tarafınca karşılanır.

2020 Yılı İçin Seçilecek Olan Öğretmenleri Alanları ve Sayıları

2020 yılı için yurt dışında görevlendirilecek öğretmenlerin çalışma alanları Avrupa ülkeleri, Arnavutluk, Moldova, Romanya, Batı Trakya, Suudi Arabistan, Kuveyt, Katar, İran, Tacikistan, Lübnan, Tunus, KKTC, Gürcistan ve Türk Cumhuriyetleri olarak belirlenmiştir. Yurt dışı öğretmenlik için belirlenen kontenjanlar ülkelere göre aşağıdaki tablolarda belirtilmiştir.

 


Yurt Dışı Öğretmenlikte En Cazip Ülkeler

Yurt dışında öğretmenlik yapmak istiyorsunuz, peki size en uygun ülkenin hangileri olduğunu nasıl öğrenebilirsiniz? Ya da Yurt dışı öğretmenlik için başvurularınızı yaptınız ve yukarıda bahsettiğimiz ülkeler arasından tablo numaralarına göre bir seçim yapmak zorundasınız. Peki bu noktada seçiminizi nasıl yapacaksınız? Diğer bir soru olarak hangi ülke yurt dışı öğretmenlikte hangi imkanlara sahip? Yazımınız bu bölümünde sizlerin bu sorulara cevap bulmanızı, seçim yapmanıza kolaylık sağlamanızı ya da aklınızda bir fikir bulunması açısından yurt dışı öğretmenlikte en cazip ülkeleri açıklamak istedik.

ROMANYA

Romanya bir AB ülkesidir. Bu ülke her ne kadar tam bir Avrupa ülkesi görünümünde değilse de ekonomik şartlar bakımından tercih edilebilir AB ülkeleri arasında yer almaktadır. Bir öğretmen Romanya’da ortalama 1570 dolar maaş almaktadır, bunun dışında Romanya da kendi okulunda görev yaptığı için Türkiye tarafından görevlendirilen öğretmenlere belirli bir miktar da meblağ vermektedir. Bu imkân diğer ülkelerde bulunmamaktadır. Burada 200 Euro gibi bir rakama ortalama bir ev kiralayabilirsiniz. Romanya konumu ile de ayrıca 2-3 saatlik mesafelerle Avrupa’da çoğu yere ulaşım açısından yakındır. Toplu taşıma ülke içerisinde makul fiyatlardadır. Türk okullarının bulunduğu bölgelerde de Müslüman nüfus fazladır. Eski Osmanlı Dönemine ait yapıları, eserleri bu bölgelerde de görmeniz mümkündür.

AZERBAYCAN

Genelde uçak biletlerini ucuza bulmanız mümkündür. Türkiye’ye konum olarak yakın ama ülkede petroldeki düşüşün etkisiyle devalüasyon yaşandı ve ülke genelinde ciddi bir pahalılık var. Kiralar döviz cinsinden alınıyor ve 700-800 dolara kiralık ev bulursanız şanslısınız. 1925 Euro maaş verilen bu ülkede Türk iş adamlarını, Türk esnaflarını ve canlı bir sosyal hayatı kolaylıkla bulabilirsiniz. Ayrıca iletişimde de sıkıntı yaşamayacağınız çok açık. Bakü büyük bir metropol ama aynı zamanda rüzgârı eksik olmayan bir kent. Tercih size kalmış.

GÜRCİSTAN

2000’lİ yıllardan önce güvenlik Gürcistan’da önemli bir sorundu. Günümüzde ise şartların kısmen daha iyi bir seviyede olduğu söylenebilir. İlk olarak vize derdiniz yok. Kimlikle ülkeye girebiliyorsunuz. Ekonomik kaygılarınız varsa Gürcistan seçeneğini değerlendirebilirsiniz. 1685 dolar size bu ülkede asgari şartlarda hayli hayli yetecektir ve artacaktır.

KAZAKİSTAN

Ülke olarak Kazakistan büyük bir coğrafyadır. Alma Atı Orta Asya’nın en yaşanılabilir şehri seçildi. Ama bu seçim hangi kıstaslara göre yapılıyor, bilemiyoruz. Zira Alma Ata pahalı bir şehir. Şehirde çoğu şeyi kolaylıkla bulabilirsiniz. Canlı bir sosyal hayat şehirde hakimdir. Şehirler arası mesafeler genellikle çok fazladır. O yüzden ben bu ülkeyi gezeceğim derseniz bunun her açıdan kolay olmayacağını bilmeniz gerekir. Uçak biletleri genellikle pahalıdır ancak ucuz dönemlere denk getirirseniz uygun fiyatlardan da bilet alabilirsiniz. Ufak bir araştırmayla bunu görebilirsiniz. Ayrıca Türk okullarının bulunduğu bölgede kiralar epey yüksektir. Yüksek lisans veya doktora düşünceniz varsa Hoca Ahmet Yesevi Üniversitesi bu ülkede size seçenek olabilir.

MOLDOVA

Moldova büyüklük olarak küçük bir ülke olduğu söylenebilir. Nüfusu Ankara kadar desek yalan olmaz. Ülkenin para birimi leydir. Bu ülkedeki Türk okulları başkent Kişinev’de değildir. Bunu bilmenizde fayda var. Yurt dışındaki Türk okulları genellikle merkezde ama bu Moldova için geçerli değildir. Haliyle sizin için sıkıcı bulabileceğiniz bir yer olabilir. Okulun bulunduğu bölge Gagauz Özerk Bölgesindedir. Gagauzlar, Hristiyan Oğuz Türkleridir. Ama Türklük ile pek bir bağlantıları yoktur. Kendi dillerini bile konuşmuyorlar. Genelde konuşulan dil olarak Rusça hakimdir. 150 Euro’ya rahatlıkla ev kiralayabilirsiniz. 600-700 Euro ile de asgari bir yaşam sürebilirsiniz. Okul Kongaz köyünde bulunur. Sosyal hayat canlıdır demek yanlış olacaktır. Komrat Devlet Üniversitesi’nde yıllık 900 Euro gibi bir rakama yüksek lisansa başlayabilirsiniz. Tabi ki ana kriter Rusça bilmek kaydıyla. Rusça öğrenmek için bu ülke uygun bir yer olabilir. Öğretmenler ortalama 1495 Euro gibi bir ücret alıyorlar.

SUUDİ ARABİSTAN

Yurt dışında görev yapılması uygun yerlerden biri de Suudi Arabistan’dır. Hacca gitmek gibi bir düşünceniz varsa sizin için çok idealdir. 7.450 riyal ortalama bir öğretmen maaşı olarak verilmektedir. Öğretmenlerin görev yaptıkları okullar da birkaç şehirde yoğunlaşmış durumdadır.


 


Bu haber 235619 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum