2020 Yeni Ehliyet İçin Gerekli Evraklar Nelerdir?

Yeni ehliyet çıkartmak için istenen belgeler 2020 yılı itibarıyla son yasal düzenlemelerle açıklığa kavuşturulmuştur.

2020 Yeni Ehliyet İçin Gerekli Evraklar Nelerdir?
23 Şubat 2020 - 18:24 - Güncelleme: 23 Şubat 2020 - 19:33
Düzenlemeler sonucunda yeni ehliyet çıkarmak isteyen vatandaşlar birçok farklı neden dolayısıyla Nüfus Müdürlüklerinin kapısını aşındırıyor. Yeni ehliyet başvurusunda bulunmak isteyen vatandaşlar; kayıp veya çalıntı durumu sebebiyle, ilk defa ehliyet çıkarmak için ya da eskimiş ehliyetlerini yeni ehliyetle değiştirmek için bu hizmetten yararlanıyor. Siz de her ne sebeple olursa olsun ehliyetinizi yenilemek istiyorsanız yazımızda 2020 yılında yeni ehliyet için gerekli evraklar ve yeni ehliyete sahip olmak için yapmanız gereken bütün işlemler yer almaktadır.


Sürücü Belgesi Yenileme

Sürücü belgesi yenilemek için bulunduğunuz ilin nüfus müdürlüğüne başvurmanız gerekmektedir. Sürücü belgesi yenileme nedeniniz;

-Eski sürücü belgesini kaybetmek ya da çaldırmak,
-Eskimiş ve deforme olmuş sürücü belgesini yeni ehliyet ile değiştirmek
-Eski ehliyetinizin süresinin dolmuş olması
-Soyadı değişikliği sebebiyle ehliyeti de yenilemek zorunda olmak ya da
-İlk defa ehliyet sahibi olmak 

Gibi birçok farklı nedene dayansa da tüm işlemler bulunduğunuz bölgeye en yakın il veya ilçe nüfus müdürlüğü tarafından yapılmaktadır. Söz konusu işlemlerin her birinde yenileme için istenen belgeler ve ücretler farklılık gösterebilmektedir. Bu konuyla ilgili detayları yazımızın devamında bulabilirsiniz.
 

Ehliyet Yenileme İçin Gerekli Belgeler 2020

Ehliyet için gerekli evraklar nelerdirEhliyet yenileme için istenen evraklar 2020 yılı itibarıyla Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü tarafından tüm vatandaşların bilgisine sunulmuştur. Buna göre ilk defa yeni ehliyet sahibi olmak isteyen vatandaşlar dışında; eski ehliyeti deforme olduğu için, kayıp ya da çalıntı olduğu için, eski ehliyetinin süresinin dolmuş olduğu için ve soyadı değişikliği sebebiyle yeni ehliyet sahibi olmak isteyen vatandaşlardan aşağıdaki belgeler talep edilmektedir:

Ehliyet yenileme için gerekli olan evraklar;

-Nüfus cüzdanı aslı
-Eski sürücü belgesinin aslı
-Sürücüye ait 2 adet biyometrik fotoğraf
-Sürücünün parmak izi belgesi (parmak izi belgesinin olmaması durumunda nüfus müdürlüğünde yetkili memurlar tarafından parmak iziniz alınır.)
-Yeni ehliyet belgesinin yenileme harç ücretinin ödenmiş olduğuna dair banka dekontu
-Sürücünün kan grubunu belli eden resmi belgeler.
-Ehliyetini yeniletmek isteyen vatandaşın sürücü olmasında engel teşkil olmadığını belirten sağlık raporu

Görüldüğü üzere yeni ehliyet sahibi olmak isteyen vatandaşlar yukarıdaki belgeleri hazırlayarak yaşadıkları yerin il veya ilçe nüfus müdürlüğüne başvuruda bulunabilirler.
 

İlk Defa Ehliyet İçin Gerekli Belgeler

Ehliyet için ne lazım 2020? İlk defa ehliyet alırken istenen belgeler ise çeşitli sebeplerle ehliyetini yenileyenlerden talep edilen evraklara göre farklılık göstermektedir. İlk kez sürücü belgesi almak isteyen vatandaşlar da güncellenen yeni ehliyet sahibi olacaklar. Bu kişiler de kendilerinden talep edilen ehliyet için gerekli belgeleri hazırlayarak bulundukları bölgedeki il veya ilçe nüfus müdürlüğüne giderek sürücü belgesi çıkartma işlemlerini tamamlayabilirler.

İlk kez sürücü belgesi sahibi olmak isteyenlerden talep edilen belgeler şunlardır:

Ehliyet için gereki belgeler 2020;

-Sürücü belgesi almak isteyen kişiye ait 2 adet biyometrik fotoğraf (biyometrik formatında olmayan diğer vesikalık fotoğraflar kabul edilmemektedir.)
-Sürücü belgesi almak isteyen vatandaşın parmak izi belgesi (parmak izi belgenizin olmaması durumunda başvurduğunuz nüfus müdürlüğündeki yetkili memurlar tarafından parmak iziniz alınır.)
-Yeni ehliyet belgesi için belirlenen kâğıt bedelinin anlaşmalı bankalara ödendiğine dair hesap belgesi
-İlk kez sürücü belgesi alacak kişilerin, sürücü kurslarında bulunan dosyaları ve sürücü sınavını başarıyla geçtiklerine dair sürücü olur sertifikası

Görüldüğü gibi ilk kez yeni ehliyet alacak kişilerden de sürücü belgesi kâğıt bedeli olarak harç alınmaktadır. Söz konusu harç bedelleri hakkında detaylı bilgilere yazımızın devamında ulaşabilirsiniz.
 

Ehliyet Yenileme Süresi

Yeni sürücü belgesine geçme süresi daha önceden ilgili kurumlar tarafından vatandaşlara duyurulmuştu. Yapılan bu açıklamalara göre yeni ehliyet belgeleri 10’ar yıllık kullanım ömrüne sahiptir. Dolayısıyla yeni ehliyete sahip olduğunuz tarihten itibaren geçen 10 yıllık süre zarfında sürücü belgenizi tekrar yenilemek zorunluluğunuz vardır. Söz konusu 10 yıllık süre; motosiklet, otomobil, traktör ve iş makinesi için belirlenmiş olan süredir. Bunun yanında minibüs, otobüs, kamyon ve çekici sürücü belgelerinin ise her 5 yılda bir yenilenmesi gerekmektedir.
Bununla birlikte henüz ehliyet yenilememiş olan ve eski ehliyetlerini kullanmaya devam eden vatandaşlar için de yeni sürücü belgelerine geçiş için son tarih verilmiştir. Bu tarihe kadar ehliyetini yenilemeyen vatandaşlar yeni ehliyet almak istediklerinde, sürücü belgeleri kayıp statüsünde değerlendirileceğinden çok daha fazla harç ödemek zorunda kalacaklar. Ehliyet yenilemenin son tarihi hakkındaki bilgilere yazımızın devamında bulabilirsiniz.
 

Ehliyet Yenileme Ücreti 2020

Ehliyet için ne kadar para yatırılıyor 2020? Yeni sürücü belgesi çıkartma ücreti 2020 yılı içerisinde ehliyetin türüne göre değişiklik göstermektedir. Nitekim eski ehliyeti, güncellenen yeni sürücü belgeleriyle değiştirmek için başvuru yapan vatandaşlar farklı, yeni ehliyete sahip olup farklı nedenlerden dolayı tekrar yeni ehliyet çıkartmak isteyenler farklı ücret ödemek zorundalar. Bu konuya açıklık getirmek için ehliyet yenileme ücretlerini şöyle özetleyebiliriz:

-2020 yılı itibarıyla eski tip ehliyete sahip olanlar, güncellenmiş yeni ehliyet belgesini almak istediklerinde ödemeleri gereken ücret 15 TL olarak belirlenmiştir. Bu tutarın 2 TL’si Polis Vakfı ücreti olarak, kalan 13 TL’si ise değerli kağıt bedeli olarak sürücülerden alınmaktadır.
-Eski tip ehliyetini kaybeden ya da çaldıran kişiler de 15 TL karşılığında ehliyetini yeniletebilirler.
-Öte yandan yeni ehliyete sahip olup çeşitli nedenlerle tekrardan yeni ehliyet çıkartmak isteyen vatandaşların ödemesi gereken harç bedeli 196 TL olarak belirlenmiştir. Bu tutarın 30 TL’si Polis Vakfı ücretiyken,  166 TL’lik kısım ise değerli kağıt bedeli olarak alınmaktadır.


Ehliyet Yenileme Ücreti Nereye Yatırılır?

Ehliyet yenileme ücretini ödemek için 2 farklı yönteminiz vardır. Bunlardan ilki anlaşmalı bankaların şubelerinden ya da bankamatiklerinden ödemek, diğeri ise internet üzerinden ödeme seçeneğidir. Anlaşmalı bankaların şubelerinden ya da ATM’lerinden T.C kimlik numaranız ile ehliyet yenileme ücretini yatırabilirsiniz. İnternetten yenileme ücreti ödemek isteyen kişiler ise Gelir İdaresi Başkanlığı’nın resmi web sitesinden kredi kartları ya da banka hesaplarıyla kolayca ödeme yapabilirler.


Yeni Ehliyet Randevu

Ehliyet yenileme işlemleri için randevu almak her yeni sürücü belgesi almak isteyen vatandaşın yapması gereken bir iştir. Ehliyet yenileme işlemleri il veya ilçe nüfus müdürlüklerinden yapıldığı için bu kurumda randevu almadan işlem yaptırılması mümkün değildir. Bu sebeple Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü’nün resmi internet sitesinden kendiniz adına ya da bir aile ferdinizin adına ehliyet yenileme işlemi randevusu alabilirsiniz. 
 

Yeni Ehliyet Randevu Sorgulama

Yeni ehliyet için randevu sorgulama işlemi yine Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü resmi internet sitesi üzerinden yapabilirsiniz. Ayrıca bu sistem üzerinde randevu iptali de yapılabildiğinden dilerseniz mevcut randevunuzu iptal ederek başka bir tarihe ya da zamana yeni randevu alabilirsiniz.
 

Ehliyet Yenileme Son Tarih

Yeni ehliyet almak için son tarih, bütün sürücü belgesi sahiplerini yakından ilgilendirmektedir. Yeni ehliyet düzenlenmesinin yürürlüğe girmesinin ardından ehliyet alınacak son tarih olarak 2020 yılı gösterilmiştir. Bu tarihe kadar bütün eski tip sürücü belgesi sahipleri, ehliyetlerini yeniletmek zorundadır.


Ehliyet Yenileme Sağlık Raporu

Yeni ehliyet için sağlık raporu almak, tüm sürücü belgesini yeniletecek vatandaşların yapması gereken bir işlemdir. Sizden talep edilen sağlık raporunu aile hekiminizden ücretsiz olarak alabilir ve 2020 yılında yeni ehliyet için gerekli evraklar arasına ekleyebilirsiniz. 
Bu haber 168124 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum