2017 Şubat Öğretmen Atamaları Nasıl Olacak?

2017 Şubat Öğretmen Atamaları Nasıl Olacak?
2017 Şubat Öğretmen Atamaları Nasıl Olacak? Sözleşmeli öğretmenlikle öğretmen alımları nasıl işleyecek. Şubat öğretmen alım şartları, öğretmen alım koşulları nasıl olacak?

26 Haziran 2016 - 12:58

2017 Şubat Öğretmen Atamaları Nasıl Olacak?
2017 Şubat Öğretmen Atamaları Nasıl Olacak? Sözleşmeli öğretmenlikle öğretmen alımları nasıl işleyecek. Şubat öğretmen alım şartları, öğretmen alım koşulları nasıl olacak?

2017 ŞUBAT 60 BİN ÖĞRETMEN ATAMASI FACEBOOK GRUBUNA KATILMAK İÇİN TIKLAYINIZ

2017 Şubat'ta Öğretmen Atamaları Nasıl Olacak? . Sözleşmeli öğretmenlikle öğretmen alımları nasıl işleyecek. Hangi branşlarda daha çok alım yapılacak? Hepsi haberimizde.. Bilindiği üzere Milli Eğitim Bakanlığı 2016 Ağustos ayında öğretmen atamaları yapılmayacağını duyurdu. Öğretmen atamaları için 2017 Şubat'ta 2016 KPSS ile başvurularıalacak olan bakanlık, yeni bir uygulamayı da hayata geçirecek. Bu yeni uygulama sözleşmeli öğretmenlik modeli. Milli Eğitim Bakanı Sayın İsmet Yılmaz'ın da geçen hafta katıldığı canlıaçıkladığı bu sözleşmeli öğretmenlik modeli ile ilk alımlar 2017 Şubat ayında yapılacak.

Sözleşmeli öğretmenlikle alımlara bir de mülakatla alım şartı eklendi. Bu sayede 2017 Şubat atamasında atanacak olan öğretmen adaylarının, mülakatla değerlendirmeye de girmeleri bekleniyor. Bu konuda detayları Milli Eğitim Bakanlığı öğretmen atamaları için ilerleyen günlerde açıklaması bekleniyor. Fakat sözleşmeli öğretmenlik uygulaması henüz yasalaşmadan tepkiler arttı. Eğitim Bir Sen, Türk Eğitim Sen, Eğitim İş.. gibi sendikalar sözleşmeli olarak öğretmen atamaları yapılmaması konusunda bildiri yayımladılar. Sendikalar, daha önce kaldırılan sözleşmeli öğretmenlik uygulamasının tekrar gündeme getirilmesinin mağduriyet oluşturacağını dile getirerek bu konuda Milli Eğitim Bakanlığına çağrıda bulunuyorlar.

Milli Eğitim Bakanlığı 2017 Şubat atamasında sözleşmeli öğretmenlik uygulaması ile öğretmen atamaları yapacak. Bakanlığın en az 30 bin öğretmen adayını sözleşmeli olarak atayacağı tahmin ediliyor. Öğretmen atamaları sözleşmeli olarak yapılacak olan öğretmen adayları, 5 yıl sözleşmede kalıp aldığı performans durumuna göre kadrolu öğretmenliğe geçirilecek. Bu uygulamanın diğer adı çaklı öğretmenlik modeli olduğu için, ataması yapılan öğretmen adayları en az 8 sene yer değiştiremeyecek.

NOT: ÖĞRETMENLER SİTESİ OLARAK AĞUSTOS 30 BİN ATAMA TALEBİMİZİ DEVAM ETTİRİYORUZ ATAMA YAPILMAZSA ŞUBAT AYINDA 60 BİN ATAMA OLMASI GEREKTİĞİNE İNANIYORUZ

İLGİLİ KÖŞE YAZISI '' YA AĞUSTOS ATAMA YA DA ŞUBAT 60 BİN ATAMA'' İÇİN TIKLAYINIZ

AĞUSTOS AYINDA 50 BİN ÖĞRETMEN ATAMALARI TALEBİ VAR

Diğer yandan atama bekleyen öğretmen adayları Ağustos ayında 50 bin öğretmen atamaları yapılması için yetkililere çağrıda bulunuyorlar. İşte atama bekleyen öğretmen adaylarının öğretmen atamaları için çağrısı:

Sayın Cumhurbaşkanım, Sayın Başbakanım ve Sayın Bakanım;
Atama bekleyen biz öğretmenlere her yıl yapılan ağustos atamasının bu yıl yapılmayacağı bildirildi. Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz 67 bin açık ve 75 bin ücretli öğretmen olduğunu açıklamasına rağmen 2016 Ağustos atamasını yapmayacağız dedi. Bu rakamlar siz Cumhurbaşkanımız'ın da dediği gibi çok ciddi şekilde öğretmen ihtiyacı olduğunu gösteriyor.
Ülkemizde üniversite mezunlarının en büyük sıkıntılarından biri, eğitim hayatlarının sonrasında iş bulmak konusunda yaşadıkları sıkıntılar. Büyük emeklerle kazanılan ve tamamlanan üniversitelerden mezun olanlar iş arama süreçlerinden olumsuz etkileniyor. Bu konuda mağdur olan gruplar arasında öğretmenlik okuyanlar yer alıyor. Öğretmen ataması konusu her yıl bir çok kez gündeme gelirken, adayların beklentileri bir türlü karşılanamıyor. Ülkemizde üniversiteden mezun olan öğrenciler çoğunlukla kendi alanlarında istihdam edilemiyor ve farklı alanlarda çalışmak zorunda kalıyor yahut işsizlikle ve onun beraberinde gelen olumsuzluklarla mücadele etmek durumunda kalıyor. Her seçim döneminde öğretmen ataması konusu gündeme gelse de yapılan hamleler beklentilerin altında kalıyor. Öğretmen adayları eğitim döneminin tamamlanmasının ardından yaz aylarında kadro açılmasını ve öğretmen ataması yapılmasını umut ediyordu ancak beklentiler boşa çıkmış gibi görünüyor.
Diğer yandan eğitimde kaliteyi arttırmanız doğru bir adımdır. Biz öğretmenler olarak da kaliteyi arttırmak için elimizden geleni yapacağız. Ancak bu yeni sistemi oluştururken var olan 400 bin öğretmeni ezerek görmezden gelerek yapmayın. Biz de üniversitelerin Eğitim Fakültelerinden mezun olduk ya da formasyonlarımızı aldık. Atamamız olsun diye hepimiz bir umut sınava girdik ama maalesef şuan hepimizi hüsrana uğrattınız. Şubat ataması yapılırken eski Bakanımız Nabi Avcı ve eski Başbakanımız Ahmet Davutoğlu Ağustos atamasının da yapılacağını sınava girecek öğretmenlerin mağdur edilmeyeceğini söylemişti. Öğretmen açığının bulunduğunu ve ücretli öğretmen sayısının yadsınamayacak kadar fazla olduğunu kendi ağzınızla söylediniz Sayın Bakanım. Açık var ise atamanın da yapılmaması için bir neden yoktur. Stajyerlik uygulaması getirdik o yüzden Ağustos'ta atama yapamayız diyorsunuz ama ücretli öğretmenler deneyimsiz bir şekilde hatta formasyon bilgisi olmadan Öğretmenlik yapıyor. Bu Açıklamanız kabul edilemez. Kaldı ki 18 yıldır Ağustos'ta öğretmen ataması yapılıyor.
Bizler çaba harcayarak, emek vererek okullarımızı bitirdik ve en doğal hakkımız olan öğretmenlik mesleğini yapmak istiyoruz. Bizlerin aldığı eğitimin ve KPSS puanlarımızınyetersiz görülmesine rağmen eğitim fakültesi bitirmemiş kişiler bile ücretli şekilde öğretmenlik yapabiliyor. Bu durum hem bize hem ailemize hem de bizi yetiştiren hocalarımıza saygısızlıktır. Ücretli öğretmenlik uygulamasının doğru olmadığını yalnız biz değil Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz da belirtti. Doğru olmadığı bilinen bir uygulamaya devam edilmesi ne kadar doğru?
Bizler vatanımızın her köşesinde öğretmenlik yapmaya hazırız fakat yeniden getirilmeye çalışılan sözleşmeli öğretmen ve ücretli öğretmen olarak değil kadrolu olarak. 
Ağustos'ta en az 50 bin atama ile bu ihtiyaçların giderilmesini,  Milli Eğitim eski Bakanı Nabi Avcı'nın verdiği sözlerin tutulmasını istiyoruz.
Saygılarımızla.

Kaynak:mebpersonel.com

2017 Şubat Branşlara Göre Atanacak Öğretmen Sayıları TIKLAYINIZ

FACEBOOK ATAMA- EĞİTİM VE ÖĞRETMEN HABERLERİ -ÖĞRETMENLERSİTESİ GRUBUNA KATILMAK İÇİN TIKLAYIN

YORUMLAR

 • 15 Yorum
 • selda
  5 ay önce
  Gebersenizde rahatlasak
 • Zeynep
  7 ay önce
  Hayallerimizi caldiniz umutlarimizi yok ettiniz adaletsiz kontejanlarla bizleri magdur ettiniz bende hakkimi helal etmiyorum bize cektirdiginiz zulumumun bin katini dilerim devlet buyuklerinin coluk cocugu da gorsun amin cografyaci
 • seza nur
  8 ay önce
  Mülakat haksızlıktır kaldırılmalı! Öğretmene ihtiyaç yoksa niye ücretli öğretmen alıyorsunuz
 • sos
  8 ay önce
  yıllardır sınavlara giriyoruz bıktık. atanmak için yıllardır bekliyoruz her tarafa üniversite açıp yüzbinlerce mezun ortaya çıktı. birde şimdi utanmadan öğretmenler başka işlere baksın diyorsunuz bakan efendi. hiç mi Allah korkusu yok sizde bizi perişan ettiniz. şuan inşaatta amelelik yapıyorum. seçim zamanında oy için kapı kapı dolaşıyorsunuz. hakkımı helal etmiyorum. inşaAllah diğer dünyada mükafatı cehennem ateşi size olur. inşaAllah sizin de çoçuklarınızın durumu benim gibi durumda olan öğretmenler gibi olur. hakkmı helal etmiyorum 550 tane milletvekiline LANET OLSUN LANET OLSUN SİZLERE.....
 • Tukce
  9 ay önce
  Türkçe ye gerekli kontenjan verilmeli . İlk atamada sadece 565 kişi alındı. Bu branş bu kadar az bir rakamı hak etmiyor.
 • Tukce
  9 ay önce
  Türkçe ye gerekli kontenjan verilmeli . İlk atamada sadece 565 kişi alındı. Bu branş bu kadar az bir rakamı hak etmiyor.
 • EDEBLİ HOCA
  9 ay önce
  Öğretmen VASFI taşımayanların öğretmenlik yapması, eğitim kalitesini düşürmemekte midir? Eğitimin pahalı olduğunu düşünüyorsanız, cehaletin bedelini hesaplayın.(sokrates) 1 (bir)kadrolu öğretmen maliyetine 3(üç) ücretli öğretmen çalıştırabiliyosunuz peki yitip giden geleceğimizin maliyeti ne kadar olacak hiç düşündünüz mü?Cahil insan kandırılmaya açık insandır.Atanamayan öğretmen problemi yıllık 160 bin öğretmen ataması yapılarak çözülebilir , bu oluşturulacak bütçenin kaynağını ise şöyledir: 160 bin öğretmenin atamasının maliyeti yıllık 6 milyar TL. Sadece sigaradan toplanan 1 yıllık vergi 22 milyar TL. Türkiye bilindiği gibi , OECD ülkeleri arasında en çok vergi alan ülkedir.
 • NECİP FAZIL
  9 ay önce
  450 bin Atama Bekleyen Öğretmen olması Rahmetli Erbakan’ın açıkladığı 7 Maddelik Haim Naum Doktrini’nin ilk 3 maddesini akla getiriyor: 1 – Türkiye’de işsizliği arttıracaksınız 2 – İnsanları aç bırakacaksınız 3 – Borca esir edeceksiniz İnşAllah bu konuda Erbakan Hoca da biz de yanılıyoruzdur.
 • Halide Edip adıvar
  10 ay önce
  Liselerde 5saat okutulan Türk Dili ve Edebiyatı derslerine artık ücretli girmesin istiyoruz.Şubatta yüksek kontenjan umuduyla bekliyoruz.Umutlarımız kırılmasın.
 • edebiyat
  10 ay önce
  Liselerde 5saat okutulan Türk Dili ve Edebiyatı branşına yüksek kontenjan bekliyoruz.Bu defa da bizim yüzümüz gülsün.
 • meslek
  10 ay önce
  meslek liseleri neredeyse hiç konuşulmuyo ve görmezden geliniyor halkla ilşkiler mezunu formasyon almış bir öğretmen adayı olarak birileride bizim sesimizi duysun lütfen dualarım arşı alemde inlemekte bizim sayımızda artırılsın artık en az 300 bu devletin madem temiz vatan evlatlarına ihtiyacı var başvuran herkes araştırılsın mülakat devam edecekse etsin ama adil olunsun artık atanalım gelecek hayallerim inşAllah gerçekleşir...
 • EDEBiyat
  10 ay önce
  Madem edebiyat öğretmeni ihtiyacı yoktu; neden açık öğretimde edebiyat bölümü açılarak 17 bin olan mezun sayısının 46 bine çıkmasına sebep olundu. (En çok mezun şuan edebiyatta) .Böylece edebiyat mezunun atanması kaf dağının ardındaki elma oldu. Şubatta edebiyata en az 3000 kontenjan verilmeli...verilmeli ki ilahi adalet bir nebze yerini bulsun.
 • Atama Bekleyen Öğretmenler Platformu-2016
  10 ay önce
  1--Doktor, hakim, polis, asker gibi mesleklerin ücretlisi yokken neden en az diğer meslekler kadar kutsal olan öğretmenliğin ücretlisi var?2--Eğitim fakültesi mezunlarını, kpss'den başarılı olmalarına rağmen öğretmen olarak yeterli bulmayıp 'liyakat' amacıyla mülakata sokarken ücretli öğretmen alımlarında öğretmen vasfı taşımayan herhangi bir fakülte mezununu hatta ön lisans mezunlarını bile öğretmen olarak derse sokmak nasıl bir tezattır? Atama Bekleyen Öğretmenler Platformu-2016
 • Hakkı yıldırım
  10 ay önce
  Şubatta sosyal bilgilerin hak ettiği sayı verilebilir mi? 1549
 • tarihçi
  11 ay önce
  şubatta 2000 atama istiyoruz.
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
NATİONAL GEOGRAPHİC ARŞİVİNDEN 125 YILLIK TÜRKİYE FOTOĞRAFLARI
NATİONAL GEOGRAPHİC ARŞİVİNDEN 125 YILLIK TÜRKİYE...
Star yazarı bile 'FETÖ' mağduriyetlerine isyan etti!
Star yazarı bile 'FETÖ' mağduriyetlerine isyan etti!