2017 LYS tercih sonuçları ne zaman açıklanacak?

2017 LYS başvuruların ardından tercih sonuçları ÖSYM tarafından ne zaman açıklanacak? Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi, üniversite tercihlerinde başvurularının 26 Temmuz 2017'de sona erdiğini açıkladı. Tercih başvurularını yapanların sonuçların ne zaman açıklanacağını merak ederken, üniversite kayıtları 11 Ağustos 2017 tarihinde başlaması dikkat çekti. Bu zamana dek üniversite kayıtları Eylül ayında yapılırken, YÖK Ağustos ayında yapılacağını duyurdu.sonuçları ne zaman açıklanacak?

30 Temmuz 2017 - 20:58 - Güncelleme: 31 Temmuz 2017 - 12:22

YGS ile başlayan üniversite sınav ve başvuru süreci 26 Temmuz 2017, saat 23:59'ta sona erdi. 12 Mart'ta üniversiteye dair ilk sınavlar başladı, 26 Temmuz'da tercih başvuruları sona erdi. Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi, tercih başvurularını değerlendirir değerlendirmez sonuçları açıklayacak. 

2017 LYS sonuçları ne zaman açıklanacak?

Sınav merkezi, tercih sonuçları olarak “net bir tarih” belirtmiyor. Sınav sonuçlarının tarihini veren ÖSYM; yerleştirmelerde ve tercihlerde tarih vermiyor. KPSS genel tercih başvurularında sonuçlar üzerinden hareket edildiğinde, sınav merkezi başvurulardan 17 gün sonra sonuçları açıkladı. Geçen seneler baz alındığında sınav merkezi, başvuruları 15 gün önceden açıklamıyor.

Sonuçlar en erken 11 Ağustos 2017 tarihinde açıklanabilir.

Önemli not: Sonuçlar, ÖSYM’nin AİS sayfasında değil, ÖSYM’nin sonuç sayfasında açıklanıyor.

Önemli sorular ve cevaplar

Okul birincilerine verilen puan sınavlarda bir kez kullanılabilir. Sonraki senelerde okul birincileri sınav merkezinin verdiği puanı kullanamıyor. Yerleştirilme olmadığında aday, ek yerleştirme üzerinden tercih yapabilir. Tercihler için tekrardan başvuru yapılmıyor. Yüksek lisans yapan vatandaş, tekrardan sınava girip, tercih yapabilme hakkına sahip olursa, üniversite okuyabilir.(CNNTURK)

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Araç sahiplerine kötü haber
Araç sahiplerine kötü haber
Küçük çocuk öğretmeninden korktuğu için okula gitmiyor
Küçük çocuk öğretmeninden korktuğu için okula gitmiyor