2017'de YGS'de puanı değişen bölümler

2017 yılı Öğrenci, Seçme Yerleştirme Sistemi kapsamında üniversiteye geçişin ilk aşaması YGS 12 Mart 2017 Pazar saat 10’da gerçekleşiyor. YGS puanı ile öğrenci alan bölümlerden çoğunun puan türü değişti Kaynak: 2017 ÖSYS Kapsamında Puan Türü Değişen Bölümler

08 Mart 2017 - 14:34

Üniversiteye geçisin ilk aşamasına artık günler kaldı. 12 Mart YGS sonrası adaylar artık sınavın ikinci aşaması olan Lisansüstü Yerleştirme Sınavına (LYS) odaklanacaklar. 2017 Yükseköğretime Geçiş Sınavı (YGS) ile öğrenci alan bölümlerin puan türlerinde önemli değişiklikler yapıldı.

Bu kapsamda öğrenciler YGS haricinde LYS'ye de girmeleri gerekecek.
2017 yılı itibarı ile YGS puan türü ile öğrenci alan 14 bölüme ait puan türlerinde değişiklik yapıldı. Bu 14 bölüm için ayrıca LYS'ye de girmek gerekiyor. Üniversite adayı öğrenciler TS,TM ve MF puan türüyle öğrenci alacak.

Bazı öğretmenlik alanları için puan türlerinde değişikliğe gidildi. Bilgisayar ve öğretim teknolojileri, beden eğitimi ve spor, kimya, okul öncesi ile özel eğitim öğretmenliği için değişiklik yapıldı. Daha önce YGS 2 ile öğrenci alan Kimya öğretmenliği şimdi MF 3 ile öğrenci alacak. Öğrencilerin hem YGS'de 180 barajını geçmeleri hem de LYS oturumlarına katılmaları zorunluluğu bulunuyor.

Puan türü değişen bölümler şunlardır:

Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Öğretmenliği eski puan türü YGS-1 iken MF-1 oldu. Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenliği eski puan türü YGS-6 iken TM-2 oldu. Kimya Öğretmenliği eski puan türü Y6S-2 iken MF-3 oldu. Okul Öncesi Öğretmenliği eski puan türü YGS-5 iken TS-1 oldu. Özel Eğitim Öğretmenliği eski puan türü YGS-4 iken TS-1 oldu. İlahiyat YGS-5 iken TS-1 oldu.
İslami ilimler eski puan türü YGS-4 iken TS-1 oldu. İslam Bilimleri eski puan türü YGS-4 iken TS-1 oldu. İslam ve Din Bilimleri eski puan türü YGS-4 iken TS-1 oldu. Dijital Oyun Tasarımı eski puan türü YGS-1 iken MF-4 oldu. El Sanatları (MTOK) eski puan türü YGS-5 iken TS-2 oldu. Geleneksel Türk Sanatları (MTOK) eski puan türü YGS-4 iken TS-2 oldu. Kuyumculuk ve Mücevher Tasarımı (MTOK) eski puan türü YGS-5 iken TM-2 oldu. Tekstil Tasarımı eski puan türü YGS-6 iken TM-2 oldukaynak http://www.mymemur.com.tr/2017-osysde-hangi-bolumlerin-puan-turleri-degisti-85583h.htm
 


YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Star yazarı bile 'FETÖ' mağduriyetlerine isyan etti!
Star yazarı bile 'FETÖ' mağduriyetlerine isyan etti!
İşçi minibüsü TIR'a çarptı, çok sayıda yaralı ve ölü var
İşçi minibüsü TIR'a çarptı, çok sayıda yaralı ve ölü var