2017 bitmeden mülakatsız 40 bin atama

2017 bitmeden mülakatsız 40 bin atama

02 Ekim 2017 - 00:56 - Güncelleme: 02 Ekim 2017 - 01:05

Öğretmen adayları Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz'a canlı yayında sosyal medyadan haklı isteklerini sıraladılar
Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz bu sabah katıldığı canlı yayın programında gündemdeki konulara dair açıklamalarda bulundu. Bu açıklamaları artık biliyoruz. TEOG, müfredat, tam güm eğitim vb. sıralanıp gidiyor. Fakat gündemde olması gereken en önemli konulara dair yanıt yok! Haberimizde tüm bu detaylara ayrıntılı değindik. Okumanızı ısrarla tavsiye ediyoruz.

Sözleşmeli öğretmenlik, ücretli öğretmenlik, ikili eğitimden tam gün eğitime geçiş, dersliklerdeki öğrenci sayısındaki artış, liseye ve üniversiteye geçiş sisteminin bu yılki sınava gireceklere etkisi ve dahası unutuluyor!
20 bin öğretmen atama branş dağılımı
Bu yazımızda tam da bu sorunların odağında olan öğretmen atamalarına değinmek istiyoruz. 10 bin atama sözünü tüm yetkililerin defalarca tekrarladığını biliyoruz ve bununla ilgili maalesef yeterli bir çabanın gösterilmediğini de biliyoruz. Halen Maliye Bakanlığından gelecek onaya odaklanmış durumdayız. O da onay gelirse!

10 bin atama değil 40 bin mülakatsız kadrolu atama neden şart!

2016 yılından itibaren başlatılan mülakatla öğretmen alımının yanlışlıkları bilinmektedir. Mülakatla kamuya personel alımları da bu yönde arttırılmakta, Mahkemeler bunun tersi yönde karar vermektedir. Fakat her nedense mevzuatlar değiştirilerek zaman kazanılıp mülakat yanlışından dönülmüyor.

2017 ile birlikte sadece 20 bin sözleşmeli ve mülakatlı öğretmen atamasında itirazlar devam ediyor ve atamalar da tamamlanmış değil! Her yıl Şubat ayında atamaların yapılacağı söylenmişti. BU güzel bir gelişme olsa da bu atamaların azaltılması ne veliler, ne öğrenciler ne de eğitim-öğretim aksamaması açısından atama bekleyen öğretmenler için kabul edilebilir bir şey.

Öğretmen alımı ilan dönemi Şubat Atama dönemi Eylül olacaktı!

Ayrıca Şubat’ta atamaların başlatılıp Ağustos ayında tamamlanarak yeni eğitim-öğretim dönemine yetiştirileceği söylenmişti. Özellikle mülakatlardan dolayı bu süre uzuyor. Mülakatın kesinlikle ve kesinlikle kaldırılarak liyakat sisteminin getirilmesi gerekiyor.

İsmet Yılmaz, mülakatta sakıncalı olan kişilere düşük puan verildiğini söylemişti. İstihbarat servislerinden gelen bilgilere göre bu kişilere düşük puan verildiği söylenmişti. +5, -5 söylentileri çıkmıştı. Sakıncalı kişilere düşük puan verildi ve bu sistemle eleme yapıldı ise neden güvenlik soruşturması ve arşiv araştırması uzadı! Yeni eğitim öğretim dönemine yetiştirilemeyen bir atama için başka mazeret var mı merak ediyoruz!

KPSS puanları ancak 1 buçuk sene sonra kullanılabiliyor!

Atamaların Şubat’ta başlatılmasından ve Ağustos sonu Eylül başı gibi yeni eğitim öğretim dönemine yetiştirileceği belirtilmişti. Hatta Şubat’ta alımların tamamlanıp yaz dönemi sonuna kadar da eğitimlerin verilerek yeni dönemde göreve başlanacaktı. Fakat alınan KPSS puanları ile 1.5 senenin sonunda ancak atama yapılabiliyor.

2017 KPSS puanı ne zaman kullanılacak?

2017 KPSS’ye giren adaylar puanlarını ancak 2018 Şubat gibi kullanabilecekler ve atamalar yetişirse ancak Eylül sonu Ekim başı gibi kullanılacak. 2017’de sözü verilen 10 bin öğretmen ataması için 2016 mı 2017 KPSS puanı mı kullanılacak. Çünkü 10 bin ek atama bekleyen mülakat mağdurları için 2016 KPSS puanının kullanılması 2017 puanları olduğu için zor görünüyor.

Sözleşmeli öğretmenlerin aile bütünlüğü sorunu!

MEB, öğretmenlerin doğu ve güneydoğu illerinde çalışmadığını söylemektedir. Öncelikle doğu ve güneydoğu illerinde çalışanlar için yılda 3-5 hizmet puanı ile teşvik yapılacağı söylenmişti. Bu şu an zorunlu hizmet bölgelerinde çalışanlar için veriliyor. Yeterli midir? Kesinlikle hayır?

Zorunlu hizmet bölgelerinde çalışanlar için ek teşviklerin sadece 3-5 hizmet puanıyla geçiştirilmesi ve cazip olması imkansızdır. Orada görev yapılacak öğretmenlere ciddi ek ders ve maaş teşviki yapılması sadece orada kaldıkları için değil, imkanlar bunu gerektirdiği için yapılmalıdır.

Öğretmenlerin barı illerine tayin istedikleri ve 1 yılın sonunda hemen gittikleri belirtiliyor. 6 yıl çakılı olma durumu zaten Anayasa’ya aykırı ve bununla ilgili açılan davalarla mutlaka sonuç alınacaktır. Bu yüzden 6 yıl çakılı durumunu diretmeye gerek yok!

Aile bütünlüğünün şart olduğu için öğretmenlerin bu bölgelerden 1 yıl sonra geri gelmesinin önüne 6 yıl çakılı hizmetle geçilemez. Oradaki okulların, imkanların iyileştirilmesi ve teşvikin de ciddi olması gerekiyor.

Ücretli öğretmenlikle eğitim-öğretim yürütülemez!

MEB, eğitim öğretim hizmetlerini geçici ücretli öğretmenlerle sağlamaya devam ediyor. Geçen günlerde mezuniyet bölümlerine bakıldığında “küçükbaş ve büyükbaş hayvanlar” önlisans bölümü bile ücretli öğretmen olarak atanmıştı. Asgari ücret bile alamayan ücretli öğretmenler asıl işlerinde çalışma yapsalar hem daha verimli hem de daha fazla kazanacaklardır!

Geçici ücretli öğretmenlikle eğitim-öğretimin yapılması hem öğrencilere, hem velilere kısacası bu millete zulümdür. Öğretmenlerin 1 yıldan fazla bir okulda çalışmadıklarını belirten yetkililer 3-5 ayda bir sürekli değişen ücretli öğretmenlerle bu hizmeti yürütmeyi onaylamaktadırlar. Ücretli öğretmenlerin masraflarının az olduğu için tercih edildiği gerçeği kabul edilemez.

Dersliklerdeki öğrenci sayısı!

Bakan Yılmaz, sürekli olarak dersliklerde öğrenci sayısının düşürüldüğünden bahsetmekte, fakat bakıldığında tam gün eğitime geçilince 30-40 olan öğrenci sayıları 40-50'lere çıkacaktır. Bu tümü için değil fakat% 25'i bile olsa% 5'i bile olsa kabul edilebilir  bir şey değildir.

Anadolu Liselerinde öğrenci kontenjanları sınıflarda arttı!

Tüm liselerin Anadolu olmasından hemen önce 24-25 olan öğrenci sayıları kademeli olarak 30-35'e çıkarıldı ve ardından tüm liseler Anadolu oldu. Maalesef ilkokul ve ortaokullarda da bu şekilde artış olacak ve öğretmen atamaları ciddi bir şekilde yapılmazsa tam gün eğitim öğrenci ve öğretmenler için çileye dönüşecek.

2017’de 40 bin atama işte bu sebeplerden dolayı şart!

2016 KPSS ve 2017 KPSS adaylarını mağdur etmemek için, 2016 ve 2017 mülakatla öğretmen alımlarında mağdur olanlar için, sözleşmeli öğretmenlikle geçici çözüm olmayacağını haykıran 450 binden fazla atama bekleyen öğretmen için, veliler, öğrenciler, değişen sınav sistemleri, yeni müfredat için şart!

 eğitim-öğretim vazgeçilmezdir ve dünyada onlarca doğru örnek varken bilinmeyenden ve aniden ilerlemek doğru değildir. Umarız yetkililer hem atama bekleyen tüm KPSS adaylarının hem de atama mağduru öğretmen adaylarının sesini duyacaktır.
Kaynak:mymemur.com

 

ÖĞRETMENLERSİTESİ GRUBUNA KATILMAK İÇİN TIKLAYINIZ

2017 EŞ, SAĞLIK VE MAZERET ATAMA YARDIMLAŞMA GRUBU İÇİN TIKLAYINIZ

SINIF ÖĞRETMENLERİ GRUBUNA KATILMAK İÇİN TIKLAYINIZ

FEN BİLİMLERİ ÖĞRETMEN GRUBU TIKLAYINIZ

MATEMATİK ÖĞRETMEN GRUBU TIKLAYINIZ

OKUL ÖNCESİ-ANASINIFI ÖĞRETMEN GRUBU TIKLAYINIZ

SÖZLEŞMELİ ÖĞRETMENLER GRUBUNA KATILMAK İÇİN TIKLAYINIZ

ÖĞRETMEN ATAMASI VE MÜLAKAT GRUBUNA KATILMAK İÇİN TIKLAYIN

ÖĞRETMEN ATAMASI VE MÜLAKAT GRUBUNA KATILMAK İÇİN TIKLAYIN


 

YORUMLAR

 • 9 Yorum
 • aranan ses
  2 ay önce
  atama bekleyen ogretmenlerin sesi olan tek sitesiniz tesekkurler.
 • serdar kılıç
  2 ay önce
  atama bekleyen üstelik on bin daha atama sözü verilen öğretmenler bu ülkede mtv zammı kadar dikkat çekmiyor yazık çok yazık!!!
 • mağdur öğretmen
  2 ay önce
  Uzun zamandır bekliyoruz mademki yapmayacaktınız neden verdiniz bu sözü ek 10000 atama 2017 mayıs mülakatı hakkıdır.üstelik bu mulakatta bu kadar haksızlık yapılmışken bu farz olacaktır.sayın Cumhurbaşkanımız duyun sesimizi çürüdük ardık tutun şu sözü.3 maymunu oynayarak bir yere varılmaz.kimse salak değil milletin aklıyla dalga geçilmez bu verilen söz unutulmaz.sandıkta karşılığını bulur yazık günahhh
 • rüya
  2 ay önce
  2017 atama duruyor. Hala 2016 dan da bahsediliyor. 2017 nin sesinin gümbür gümbür çıkması gerek. EN BÜYÜK HAKSIZLIK BİZE YAPILDI.
 • ali kılıç
  2 ay önce
  ısrarla cumhurbaşkanının ağostos sonrası 10 bin öğretmen atamasından kaçınan milli eğitim sesimizi duy artık yıl bitmeden hakkımızı verin. her yıl 50 bin 40 bin öğretmen ataması olurken bu yıl neden sadece 20 bin neden üstelik ihraç edilen 35 bin hain varken yerlerini ücretliyle doldurmak nasıl bir mantık? kpss sınavı yapılalı bir yıla yaklaştı atama 2017 de olmayacaksa neden sınav yaptınız o halde nede? ales sınavı bile yıllarca geçerli oluyor o halde kpss puanı da yıllarca geçerli olsun! öğretmenlerin hakkını verin 10 bin sözünüzü yıl bitmeden tutun ve hayvan yetiştiricisini sınıflara öğretmen diye dikmeye son verin son ! ey cumhurhurbaşkanım duy sesimizi ...
 • ziya erkan
  2 ay önce
  ısrarla cumhurbaşkanının ağostos sonrası 10 bin öğretmen atamasından kaçınan milli eğitim sesimizi duy artık yıl bitmeden hakkımızı verin. her yıl 50 bin 40 bin öğretmen ataması olurken bu yıl neden sadece 20 bin neden üstelik ihraç edilen 35 bin hain varken yerlerini ücretliyle doldurmak nasıl bir mantık? kpss sınavı yapılalı bir yıla yaklaştı atama 2017 de olmayacaksa neden sınav yaptınız o halde nede? ales sınavı bile yıllarca geçerli oluyor o halde kpss puanı da yıllarca geçerli olsun! öğretmenlerin hakkını verin 10 bin sözünüzü yıl bitmeden tutun ve hayvan yetiştiricisini sınıflara öğretmen diye dikmeye son verin son ! ey cumhurhurbaşkanım duy sesimizi ...
 • serkan dağlı
  2 ay önce
  cumhurbaşkanının ağustos sonrası 10 bin daha öğretmen ataması sözünü verdiği videoyu cumhurbaşkanına izletecek bir güç yok mu atanamayan öğretmenler neden sessiz, kamuoyu neden sessiz çakma entellektüeller nerde sesiniz çıkmıyor ha? kardeşim atanamayan öğretmene atanamayan öğretmenden başka ve bu site gibi bi kaç site dışında destek olan yok! öğretmenler sessiz kalırsa bürokrasi denen ucube gider at bakıcısını da hayvan yetiştiricisini de sınıfa öğretmen diye diker! 2017kpss puanıyla 10bin sözü!
 • magdur
  2 ay önce
  buna kim inanir.verdikleri cüzi sözü tutsalardi önce
 • yaşar
  2 ay önce
  evet evet evet 40000 atama...
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
ByLock mağduruna güzel haber
ByLock mağduruna güzel haber
Yavuz Yılmaz'ın eski nişanlısı fotoğraflarını paylaştı
Yavuz Yılmaz'ın eski nişanlısı fotoğraflarını paylaştı