2016 yılı bütçe kanun tasarısı kabul edildi

2016 yılı Merkezi Yönetim Bütçe Kanunu Tasarısı ile 2014 Yılı Merkezi Yönetim Kesin Hesap Kanunu Tasarısı, TBMM Genel Kurulunda kabul edildi.

09 Mart 2016 - 22:27

TBMM Genel Kurulunda, 2016 yılı bütçesinin son gün görüşmelerinde bütçe üzerindeki son konuşmayı şahsı adına CHP İstanbul Milletvekili Aykut Erdoğdu yaptı. Türkiye'nin birliği ve bütünlüğünün, ekonomik ve sosyal geleceğinin ağır ve yakın tehlike altında olduğunu ileri süren Erdoğdu, en önemli sorunun toplumsal kutuplaşma olduğunu ifade etti. Erdoğdu, "13 yıllık AKP iktidarı döneminde halkımız, laik-muhafazakar, Kürt-Türk, Alevi-Sünni diye ayrıştırıldı. Birlikte yaşama irademiz azaldı. Toplum her an patlamaya hazır bir barut fıçısına döndü" diye konuştu. Toplumsal ayrışmanın en temel sebebinin de kullanılan ayrımcı dil olduğunu ve bu dilden vazgeçilmesi gerektiğini söyleyen Erdoğdu, "Ülkemizin adı otoriter ve totaliter devletlerle birlikte anılıyor. Demokrasimiz 'hibrit demokrasi' olarak kabul ediliyor. Bu çok aşağılayıcı bir durumdur" değerlendirmesinde bulundu. Hükümetin ve Meclisin, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın vesayeti altında olduğunu iddia eden Erdoğdu, basının üzerinde ise baskı ve sansür uygulandığını savundu. Erdoğdu, "Sayın Başbakan, halkın gerçekleri öğrenmemesi için basının üzerinde kurduğunuz baskı ve sansürü derhal sonlandırmalısınız, gazeteci dövdürmemeli, gazete ve televizyonları kapattırmamalı, muhalif gazetecileri tutuklattırmamalı ve daha da önemlisi, gazete basan vandalları bakan yardımcısı olarak atamamalısınız" dedi. Kürt sorunuyla ilgili yürütülen barış sürecinde ise başarısız olunduğunu savunan Erdoğdu, terörle mücadelenin hukuk içinde yürütülmesi ve nihai hedefin toplumsal barış olarak konulması gerektiğini belirtti.

İŞTE MİLLİ EĞİTİM BÜTÇESİ
MEB'e ayrılan bütçe ile,  *3750 TL maaş ile 2 milyon kişinin 1 yıllık maaşı ödenebilir. *MEB 100 bin öğretmen ataması yaparsa bunun maliyeti 4.8 milyar TL olur ve bütçenin yaklaşık %6'sına denk gelir.  *MEB'in 2016 bütçesiyle 100 milyon adet tablet bilgisayar alınabilir. *Yine bu paraya tam teşekküllü 48.500 okul yaptırılabilir. *2016 bütçesiyle önümüzdeki 110 yılın tüm kademelerindeki öğrencilere ücretsiz kitap dağıtımı yapılabilir.  (NOT: Hesaplamalar yaklaşık olarak yapılmıştır.)

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Her Öğretmenin Bilmesi Gereken Altı Bilimsel İlke
Her Öğretmenin Bilmesi Gereken Altı Bilimsel İlke
Flaş gelişme... İnternet kullanım biçimi değişiyor
Flaş gelişme... İnternet kullanım biçimi değişiyor