2016 Öğretmen Atamaları ile İlgili Soru-Cevap

2016 Öğretmen Atamaları ile İlgili Soru-Cevap

26 Ağustos 2016 - 18:54

MEB, 2016 puanı ile hangi branştan ne kadar öğretmen ataması yapacak, toplamda ne kadar öğretmen atanacak?
Milli Eğitim Bakanlığı(MEB), bilindiği gibi Eylül-Ekim döneminde 15 bin sözleşmeli öğretmen ataması gerçekleştirecek. Bu atamalar 10 Ekim'de yapılacak. KPSS P121 puanı ile ataması yapılacak öğretmenler için ise mülakat süreci yaklaşık 3 hafta sonra başlayacak. Bütün bu gelişmelerin dışında öğretmenlerin merak ettiklerini soru cevap şeklinde derleyerek siz değerli okuyucularımızla paylaşmak istedik.

60 BİN ĞRETMEN ATAMASI FACEBOOK GRUBUNA KATILMAK İÇİN TIKLAYINIZ

SORU 1: Resmi olarak kesinleşen atama sayısı nedir?
CEVAP 1: Resmi olarak kesinleşen atama sayısı 15000'dir. 8 Ağustos-10 Ekim sürecini kapsamaktadır. Detaylı bilgi meb.gov.tr adresinde mevcuttur.

SORU 2: Kasım-Aralık dönemi ve 2017 yılında öğretmen ataması olacak mı?
CEVAP 2: Kasım-Aralık döneminde 15 bin ve 2017 yılı Şubat ayında 30 bin olmak üzere toplamda 45 bin daha öğretmen ataması olacağı iddia ediliyor. Bir çok haber kaynağında yer alan bu haberleri Milli Eğitim Bakanlığı ve hükümet yalanlamadı.

SORU 3: Bundan sonraki atamaların tamamı sözleşmeli mi olacak, kadrolu öğretmen atanmayacak mı?
CEVAP 3: Bundan sonra yapılan tüm atamalar Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz'ın açıklaması ile sözleşmeli olacağı duyuruldu. Bu karardan önümüzdeki haftalar veya aylarda dönülür mü, şimdilik bilinmiyor.

ARALIK ÖNCESİ YENİ ÖĞRETMEN ATAMASI TIKLAYINIZ

SORU 4: İddia edilen Kasım-Aralık ve Şubat atamaları doğru ise toplamda 60 bin atama olacak? Peki hangi branşlarda ne kadar atama olacak?
CEVAP 4: Eylül-Ekim döneminde yapılan 15 bin atama kontenjan dağılımından MEB'in çok uzaklaşmayacağı düşünülüyor. Bu sebepler Sınıf Öğretmenliği 15 bin, İngilizce ve Din Kültürü öğretmenliği 6-7'şer bin kontenjan alacak. Diğer branşlara da Eylül kontenjanlarına paralel dağıtım yapılması bekleniyor.

SORU5: Öğretmenler arasında 'Kayma' olarak nitelendirilen, tercih etmeyen sayısı ile ilgili bu yıl farklı bir sonuç ortaya çıkacak mı?
CEVAP 5: Elbette. Sözleşmeli öğretmenlik uygulaması 4+2 yılı kapsadığı için, özellikle eşine bağlı, çocuğu olan öğretmenler yüksek puan alsa dahi büyük olasılıkla tercih yapamayacak. Bu da 'Kayma' olarak nitelendirilen tercih edilmeme durumunu branşa ve kontenjana bağlı olarak geçtiğimiz senelere nazaran 2-5 kat arası artıracak.

SORU 6: Eğer 3 atama dönemi olursa her dönemde ayrı ayrı mülakat mı yapılacak?
CEVAP 6: Bu konuda Milli Eğitim Bakanlığı'nın Eylül ayının ikinci haftasına kadar bir kılavuz yayınlaması bekleniyor.

SORU 7: Sözleşmeli öğretmen olduktan sonra istifa edene ne gibi bir yaptırım var?
CEVAP 7: Sözleşme imzalayıp öğretmenliğe başlayan ve ardından sözleşmeyi fesheden öğretmen 1 yıl öğretmen olamıyor. Bu durum 2 defa tekrarlandığında ömür boyu öğretmen olunamıyor.

SORU 8: Eşi özel sektörde çalışan öğretmenler yer değişikliği yapamıyor mu?
CEVAP 8: Öğretmenin her ne özür durumu olursa olsun(sağlık, güvenlik, eş dahil) 6 yıl boyunca hiç bir surette yer değiştiremiyor.

Sözleşmeli öğretmenlik, mülkakat, öğretmen atamaları, yer değişikliği vb. konularda merak edilen soruları aşağıdaki yorum kısmından yazabilirsiniz. Ayrıca görüş, şikayet, istek vb. durumları da yine yorum kısmından paylaşabilirsiniz. Konu ile ilgili süreci yakından takip edip siz değerli okuyucularımızı bilgilendirmeye devam edeceğiz.
Kaynak:mebpersonel.com

Facebook Sayfamızı beğenmek için TIKLAYINIZ

ÖĞRETMENLERSİTESİ GRUBUNA KATILMAK İÇİN TIKLAYINIZ

FEN BİLİMLERİ ÖĞRETMEN GRUBU TIKLAYINIZ

MATEMATİK ÖĞRETMEN GRUBU TIKLAYINIZ

OKUL ÖNCESİ-ANASINIFI ÖĞRETMEN GRUBU TIKLAYINIZ

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
36 yaşındaki öğretmen tarlada ölü bulundu
36 yaşındaki öğretmen tarlada ölü bulundu
21 Kasım 2017 tarihli atama kararları
21 Kasım 2017 tarihli atama kararları