TÜİK’in 2021 yılı resmi verilerine göre Kocaeli’nin Körfez ilçesinin nüfusu 174 bin 632, ancak ilçenin 3 yıllık nüfus artışı, dışarıdan gelenler ve yabancı ülke vatandaşları ile sayı 250 bini bulduğu tahmin ediliyor.

Ülkemizin sanayi başkenti olan Kocaeli’nde icra dosya sayısı da doğal olarak diğer il ve ilçelere göre oldukça fazla. Ülke genelinde icra dosya sayısı 13 Milyonu geçmiş durumda.

Körfez ilçesi çoğu ilden daha fazla nüfusa sahip.

Bolivya, Venezuela ve Küba'dan İran'a dayanışma ve destek mesajı Bolivya, Venezuela ve Küba'dan İran'a dayanışma ve destek mesajı

Körfez İcra Dairesinde 4 müdür görev yapıyor ancak memur sayısı ise sadece 1. Evet yanlış duymadınız 200 bin nüfuslu ilçede 1 icra memuru var. Görevli memur haciz işlemi için sahaya indiğinde, hastalandığında, yıllık izine çıktığında işleri yarım kalıyor.

MÜDÜRLER MEMUR İŞİ YAPIYOR

Vatandaşların mağdur olmaması için, görevli memur izine ayrıldığında veya haciz işlemi için binadan ayrıldığında müdürler memur işi yaparak mağduriyetlerin önüne geçiyor. Ancak bu durum ise hiyerarşi ve görev tanımına uyumsuz bir örnek olarak karşımıza çıkıyor.

Ülkemizin içinde bulunduğu ekonomik sorunlar ve alınan önlemler gündemdeki sıcaklığını korurken icra dosyalarının da bu yıl rekor seviyelere ulaşması bekleniyor. Bu durum ise İcra Dairelerinin iş yükünün artması anlamında geliyor.

Kocaeli’nin Körfez ilçesinde İcra Dairesi çalışanlarının ve dairede işi olan vatandaşların mağdur olmaması için 1 veya 2 memur ataması veya geçici görevlendirmesi yapılması gerekiyor. Devlet kurumlarında memurlar arasında “badi” sistemi vardır, bu sistemin uygulanmadığı kurumlarda görevli memurun yıpranması ve fazla çalışmaya bağlı olarak bedensel ve psikolojik rahatsızlıklara yakalanması ise kaçınılmaz olacaktır.