20'ye yakın ilde tam gün eğitime geçildi

MEB Müsteşarı Yusuf Tekin, Türkiye genelinde 20'ye yakın ilde tam gün eğitime geçildiğini belirtti. Tekin, "Geriye kalan 61 ilde de 2019-2020 eğitim öğretim yılı başlarken tam gün eğitime geçmeyi hedefliyoruz" dedi.

20'ye yakın ilde tam gün eğitime geçildi
12 Ocak 2018 - 12:23

MEB burslusu olarak yurtdışına gönderilecek öğrencilerin, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın başbakanlığı döneminde "5 yılda 5 bin uzman eleman" projesinin bir parçası olduğunu anlatan Tekin, 2013'ten itibaren bu projeyle ilgili çok ciddi adımlar attıklarını söyledi. Yurtdışına gönderilecek öğrenci seçme sistemini değiştirdiklerini, sahada karşılaşılan problemlerin tamamını çözdüklerini belirten Tekin, "Şu anda bu kapsamda 5 bine yakın kişi bulunuyor. Bunlardan 1.100'ü tercih sürecinde. Yaklaşık 3 bin 700 kişi de yurtdışında eğitim alıyor. Bunların önemli bir kısmı, Türkiye'deki üniversiteler adına bir kısmı da kamu kurumları adına yurt dışında eğitim alıyor" dedi. Yusuf Tekin, düzenledikleri toplantıda yurtdışındaki 170 bursiyerle bir araya geldiklerini anlattı. 


"YÖK DE BİZİMLE ÇOK UYUMLU BİR ÇALIŞMA YÜRÜTTÜ" 


Çok farklı alanlarda eğitim alan bursiyerler bulunduğunu söyleyen Tekin, konuşmasına şöyle devam etti: "Bir kısım bursiyerimiz, Türkiye'nin dış politika sürecine de katkı sağlama adına bulundukları ülkelerin siyasal, kültürel, toplumsal ve tarihsel yapılarını tanımak ve Türkiye ile diplomatik ilişkiler kurulurken uzmanlıklarından yararlanmak amacıyla lisansüstü eğitim alıyorlar. Bir kısım bursiyerimizse akademik alanlarla ilgili eğitim alıyorlar. Bu süre içinde bu arkadaşlarımızın gittikleri alanları ve döndüklerinde sağlayacakları katkıları kategorize ettik. Bir koordinasyon sağladık." Bugün itibarıyla bursiyerlerin, hem üniversite hem kamu kurumlarıyla ciddi bir iletişim halinde olduğunu belirten Tekin, "Uygulamada yurtdışında gönderilenler, Türkiye'de kendi kurumlarıyla ilişki kurmakta zorlanıyorlardı. Dolayısıyla bir yönlendirme süreci yoktu. Bunu temin etmiş olduk. Ben, YÖK'e bir kez daha teşekkür ediyorum. YÖK de bizimle bu konuda çok uyumlu ve çok sağlıklı bir çalışma süreci yürüttü" dedi. 
Müsteşar Tekin, kamu kurumları adına yurtdışına gönderilen bursiyerlerin ilgili kurumlarda politika tespitinde ve uygulanmasında, analizlerin yapılmasında uzman olarak çalışacaklarını belirtti. Yurtdışına hangi alanlarda öğrenci gönderileceğiyle ilgili YÖK ile bir çalışma yürütüldüğünü de söyleyen Tekin, "Bu alanları Türkiye'nin ihtiyaçları doğrultusunda tematik hale getirdik. Bir örnek vereyim. Dış politikayla ilgili olarak Türkiye'de Uzak Asya konusunda çalışan akademisyen yok. Belli üniversiteyle iş birliğiyle o üniversite adına Uzak Asya çalışmaları yapmak üzere 20-40 kişiyi ilgili ülkelere lisansüstü eğitim yapmaya gönderdik. Çin üzerine çalışan kişi yok ise eğer, Çin çalışmaları yapmak üzere öğrencileri yönlendirdik. Çok da sağlıklı yürüyor bu haliyle" diye konuştu. 


"TAM GÜN EĞİTİMDE ÖĞRENCİ BAŞARISI DAHA YÜKSEK" 


Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın tam gün eğitime geçilmesiyle ilgili açıklamaları hatırlatılarak, bu konuda gelinen aşamanın sorulması üzerine Tekin, tam gün eğitimde öğrenci başarısının daha yüksek olduğunu, ayrıca derslik başına öğrenci sayısının da düşürüldüğünü söyledi.

Bu haber 1569 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum

Şişli Eskort